Wyposażenie ciemni

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wyposażenie ciemni

Post autor: PPaweł »

aka pisze: 16 kwie 2021, 15:11 Na początek powiadasz? Raczej nie. Dobra była na początek, w PRLu za Gierka, kupiona na targowisku bo w Foto-Optyce konkurencji nie było.
UPA? No na początek, bo jak pamiętam, to tam żadnych fikuśnych, excusez le mot, feature'ów nie było, czyli idealna na początek, a potem może nie wystarczać :-)
Tak całkiem na poważnie, to niekoniecznie tego szukać, ale jeżeli miejsca do przechowywania tego wszystkiego byłoby mało, to taki walizkowy powiększalnik jest bardzo wygodny i jak się tanio trafi, to brać. Sam bym kupił, gdyby nie to, że potrzebuję od 6x9 do małoobrazkowego.
Vitlich pisze: 16 kwie 2021, 15:18 ale czemu większe? Przynajmniej te które mam mają wymiary dna o 2 cm większe, niż papier, a ścianki pod kątem rozwartym względem dna - w kuwecie 30x40 mieści się idealnie 30x40, w kuwecie 18x24 - 18x24, da się majtać kuwetą bez problemu. A każdy kolejny rozmiar kuwety, zakładając że chcesz zachować taką samą wysokość płynu, wymaga około 2 razy większej objętości. Czyste marnotrastwo, które boli i kieszeń, i planetę.
Większe, bo w takim na styk jest niewygodnie działać szczypcami, a w pechowym przypadku to może znaczyć, że się na przykład przewoła i 3 minuty się zmarnują. Ale co kto lubi. Co do ekologii - przecież odczynników się nie wylewa po jednym zużyciu; jak jest więcej, to więcej odczyni i tyle. Może nie dokładnie liniowo więcej, bo utlenianie, ale bez przesady.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Wyposażenie ciemni

Post autor: Vitlich »

PPaweł pisze: 16 kwie 2021, 17:51 przecież odczynników się nie wylewa po jednym zużyciu
zależy od chemii. Ja używam do wywoływania ilforda multigrade, a ten już pod wieczór po całym dniu ciemniowania jest zauważalnie utleniony. Producent podaje 12 czy 24 godziny żywotności roztworu roboczego, nie pamiętam. No a jednocześnie to wywoływacz jest ten najbardziej szkodliwy. Ale utrwalacz i przerywacz owszem, tu się aż tak nie będzie marnować. Jeszcze mi się nie zahaczyło nic w małej kuwecie, no ale powiększam dopiero od kilku miesięcy, więc może jeszcze się zdarzy, zobaczymy.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wyposażenie ciemni

Post autor: szable »

mój typ na sprzęt na start, z naciskiem "na start", większości z wymienionych dziś nie używam:

I wywoływanie negatywów:
- koreks Krokus na 5 szpul, (dziś Jobo 1000)
- termometr taki do win, jak Jakub Czwarty pokazał, (jest OK)

II wywołanie pozytywów:
- powiększalnik Meopta Opemus 5 z głowicą barwną, (its komplikejted - dobrze przekombinowany Krokus 69 oraz Chromega 4x5")
- maskownica PZO 18x24, (dziś Kaiser 24x30)
- zegar k19s, (dziś Philips)
- lampa ciemniowa najtańsza jaka jest na aledrogo, (mam jakąs podobną NRD-owską)
- 3 kuwety 18x24 (kuuuupa kuwet różnych głównie Kaiser)

co do chemii:
negatywy FOMA, (dziś w średnim Delta 400, w LF Foma 200)
wywoływacz do negatywów R09 (dziś R09 oraz D23)
utrwalacz pierwszy z brzegu, (dziś składam sam Foton U1)
zamiast przerywacza czysta woda, (bez zmian)
zamiast płynu zmiękczającego woda z płynem do naczyń (bez zmian)
wywoływacz do pozytywów nie wiem , nie jestem na bieżąco bo od lat składam chemię sam. (składam sobie sam FOTON P z przepisu)
papiery Fomaspeed Variant (Ilford FB, Fomabrom Variant 111, tylko tylko tylko baryt.)
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2021, 21:05 przez szable, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wyposażenie ciemni

Post autor: J.A. »

Opemus 5 w oryginalnym kartonie z 50-tką widziałem na Allegro za 320 zł.
Jeszcze jedna rzecz
Potrzebne są jeszcze filtry MG.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wyposażenie ciemni

Post autor: szable »

J.A. pisze: 16 kwie 2021, 20:11
Potrzebne są jeszcze filtry MG.
dla tego napisałem z pełną świadomością "z głowicą barwną" i wiem że taka głowica podnosi cenę o 50-100%. Ale zanim początkujący zacznie rozróżniać jak pracuje kondensor a jak mieszacz, i co mu bardziej leży, w erze papierów MG, lepiej mieć na starcie mieszacz. Tak czy tak - zawsze powiększalnik był największym kosztem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wyposażenie ciemni

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 16 kwie 2021, 20:11 Potrzebne są jeszcze filtry MG
Albo papier stałogradacyjny, najlepiej barytowy od Fomy, bo najtańszy z barytów
a najtańszy baryt będzie zawsze lepszy niż najlepszy plastic MG - stara szkoła ;-)
https://fomaobchod.cz/pl/cernobilefotopapiry/fomabrom/
[111 to błysk 112 to mat 115 jedwab/perła N to normalny C twardy/kontrastowy - no kiedyś było tego więcej ....]
(polecam 112 N na początek - najprościej go później retuszować jakby co)*
zresztą tam kupisz całą potrzebną chemię i materiały po taniości,
tu chemia np: https://fomaobchod.cz/pl/chemie/
wysyłka albo za pobraniem, albo kartą zawsze kosztuje 10 €
kupując cały potrzebny pakiet i tak Ci wyjdzie zawsze taniej z tą wysyłką niż od pośrednika w Polsce.

A ten Opemus 5 to chyba jedyne dobre rozwiązanie w tym budżecie - jest tam tego kilka do wyboru ...


*tu przykład co można z takim papierem zrobić: zastosowano lekkie tonowanie w dwóch tonerach
i ostry retusz na nieudanym powiększeniu:

Obrazek

Sylvia Plath by Jakub Czwarty
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PhiLiXer
-#
Posty: 97
Rejestracja: 16 kwie 2021, 11:23
Lokalizacja: Myślenice/Skomielna Czarna

Wyposażenie ciemni

Post autor: PhiLiXer »

J.A. pisze: 16 kwie 2021, 20:11 Opemus 5 w oryginalnym kartonie z 50-tką widziałem na Allegro za 320 zł.
Mam go: https://allegro.pl/oferta/powiekaszalni ... 0593359855
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Wyposażenie ciemni

Post autor: jurek »

Wołanie filmu dla początkujących -- ilustrowana instrukcja z listą zakupów:

https://milgart.com/jak_wywolac_film
PhiLiXer
-#
Posty: 97
Rejestracja: 16 kwie 2021, 11:23
Lokalizacja: Myślenice/Skomielna Czarna

Wyposażenie ciemni

Post autor: PhiLiXer »

Dziękuję wszystkim użytkownikom, którzy pomogli mi w kompletowaniu ciemni czyli: PPaweł, aka, 4Rider, powalos, J.A., Vitlich, szable, jurek. Większość wyposażenia już u mnie, a mam za sobą już swój pierwszy negatyw. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ