Panchromar - co to za marka?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Panchromar - co to za marka?

Post autor: Minolciarz1979 »

Witam. Za groszę wyrwałem filtr UV Panchromar, ale za cholerę nie mogę znaleźć nic, czy to coś warte. Ktoś coś wie, czy to coś dobrego, czy kawałek szyby w oprawce?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Marka eNeRDowskich filtrów. Za czasów słusznie mienionych najlepsze jakie udawało się upolować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Minolciarz1979, te filtry w czasach, obecnych dinozaurów, były marzeniem każdego focącego. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Raffpsix
-#
Posty: 97
Rejestracja: 25 maja 2010, 12:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Raffpsix »

Mam taki wielki bardzo czerwony w zajechanym kartonowym pudełku i w podczerwieni spisuje się bardzo przyzwoicie. A gdy do dostałem to też się zastanawiałem co to za wynalazek ;-)
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: einverv »

Pozwolę sobie odkopać wątek - udało mi się kupić za bezcen komplet tych filtrów do mojego Lubitela. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć informacji, ile światła zabierają poszczególne szkiełka. Z waszego doświadczenia, jaką korekcję przyjąć na początek dla tych filterków? Używam Fomy 400, która troszkę lepiej widzi światło żółte i pomarańczowe. Po kolei mamy chyba jasny niebieski, jasny żółto-zielony, normalny żółto-zielony, normalny żółty i normalny pomarańczowy.

Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Panchromar - co to za marka?

Post autor: J.A. »

Jeżeli nie ma wygrawerowane krotności, to:
Zmierzyć światłomierzem.
Zrobić dwa zdjęcia z filtrem i bez.
Użyłbym pierwszego sposobu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1896
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Panchromar - co to za marka?

Post autor: powalos »

einverv, tu masz wszystko wyjaśnione https://blogfotoforma.wordpress.com/201 ... no-bialej/
to oczywiście podstawowe dane ale sprawdzają się. Reszta to własne doświadczenie. Gdy aparat ma pomiar TTL to sprawa jest prosta.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: 4Rider »

[/quote]
einverv pisze: 15 kwie 2021, 14:34 Po kolei mamy chyba jasny niebieski, jasny żółto-zielony, normalny żółto-zielony, normalny żółty i normalny pomarańczowy.
Posiadam takie, kiedyś używałem i tak:
Pierwsze dwa bez korekcji bo jest minimalna na poziomie 1/3EV
Trzeci i czwarty +1EV
a pomarańczowy +1,5EV
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2021, 16:13 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: einverv »

J.A., nie mam światłomierza, próbowałem cyfrą, ale dla pomarańczowego pokazywała zmianę z 1/100 na 1/60. Uznałem, że to trochę nie halo :).
4Rider no i super, liczyłem właśnie, że ktoś ich używał i ma notatki :). Rozumiem tylko, że chodziło o trzeci i czwarty a nie drugi i czwarty.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: 4Rider »

einverv, tak oczywiście pomyłka w odliczaniu, korekta na: trzeci i czwarty.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Panchromar - co to za marka?

Post autor: technik219 »

einverv pisze: 15 kwie 2021, 16:09 próbowałem cyfrą, ale dla pomarańczowego pokazywała zmianę z 1/100 na 1/60
Używanie filtrów barwnych do cyfrówki nawet w trybie zdjęć czarno-białych nie ma za bardzo sensu. Cyfrowy przetwornik obrazu ma inną charakterystykę (chodzi o uczulenie na poszczególne barwy) niż czarno-biały film srebrowy. Oczywiście, że ze zdjęć cyfrowych robi się obrazki czarno-białe, ale w procesie postprodukcji - z obrazu barwnego. Wszelkie efekty stosowania filtrów barwnych (korekcyjnych) uzyskuje się odpowiednio mieszając kanały poszczególnych barw. Przejście z cyfrowego koloru na czerń i biel to nie desaturacja. To nieco wyższa szkoła jazdy ;-)
Lux mea lex
oKuba
-#
Posty: 3190
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Panchromar - co to za marka?

Post autor: oKuba »

Z tym swiatlomierzem to nie do konca tak jest, ze mozna na nim calkowicie polegac. Ze wzgledu na rozna czulosc spektralna. Zarowno jego jak i filmow. Przynajmniej tak literatura podaje.

Ja mam prosta zasade, ktora funkcjonuje jak dla mnie: zolty +1, pomaranczowy +2, czerwony +3, IR (680-720nm) +4/+5 Generalnie lepiej lekko dodac swiatla niz ujac..
Awatar użytkownika
einverv
-#
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2021, 10:34
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: einverv »

technik219, cyfry chciałem użyć tylko do zmierzenia ilości światła, którą zabiera filtr. Jednak wynik na oko był mocno zaniżony, więc uznałem że matryca nie odwzorowuje tego prawidłowo (pewnie wspominane przez ciebie inne uczulenie). Ten sam aparat służy mi też do mierzenia światła przy robieniu zdjęć - Lubitel nie ma światłomierza.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Panchromar - co to za marka?

Post autor: 4Rider »

oKuba, czerwony x8 zgadza się +3, ale mam też dwa jaśniejsze i mierzylem TTLEM i wychodzi +2.
Z resztą argumentów mogę się zgodzic ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Panchromar - co to za marka?

Post autor: technik219 »

oKuba pisze: 15 kwie 2021, 16:48 Ja mam prosta zasade, ktora funkcjonuje jak dla mnie: zolty +1, pomaranczowy +2, czerwony +3, IR (680-720nm) +4/+5 Generalnie lepiej lekko dodac swiatla niz ujac..
Wszystko zależy jaki efekt chcesz uzyskać na zdjęciu. Np. stosując filtr czerwony i w pełni kompensując ponoszone na nim straty światła uzyskasz "normalne" zdjęcie i innej jedynie tonalności. Jeśli jednak chcesz uzyskać na zdjęciu efekt nocy, to musisz zdjęcie niedoświetlić, by uzyskać ten specyficzny efekt. Czyli sprawa "współczynników" czasu naświetlania jest kwestią nader płynną.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ