Film chowa się do kasetki

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gromon
-#
Posty: 112
Rejestracja: 06 maja 2020, 19:05
Lokalizacja: Katowice

Film chowa się do kasetki

Post autor: Gromon »

Cześć. Znacie może jakieś sposoby na to, by przy rolowaniu filmu z powrotem, po wykorzystaniu wszystkich klatek, zachować tą charakterystyczną końcówkę? By po prostu cały film nie schował się do kasety. Przyznam, że później mam przez to spore problemy z nawijaniem na koreks. Teraz powtórzyło się to po raz kolejny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Film chowa się do kasetki

Post autor: J.A. »

Jeżeli to aparat z napędem elektrycznym, to musi mieć taka opcję w ustawieniach. Inaczej się tego zrobić nie da (można próbować w odpowiednim momencie otworzyć tylna klapkę, ale to loteria).
Jeżeli z korbką ręcznego zwijania, to można to wyczuć. I w odpowiednim momencie przerwać zwijanie.

A dobrym otwieraczem do piwa kasetę można otworzyć.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Film chowa się do kasetki

Post autor: oKuba »

Film picker / leader retriever. Sa roznych firm. Ja uzywam Hama. Mozna kupic za pare groszy na eBayu
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

Gromon pisze: 12 kwie 2021, 18:04 Cześć. Znacie może jakieś sposoby na to, by przy rolowaniu filmu z powrotem, po wykorzystaniu wszystkich klatek, zachować tą charakterystyczną końcówkę? By po prostu cały film nie schował się do kasety. Przyznam, że później mam przez to spore problemy z nawijaniem na koreks. Teraz powtórzyło się to po raz kolejny.
To zależy od aparatu. Jeśli zwijasz ręcznie to łatwo wyczuć moment gdy film opuszcza rolkę zdawczą - kończy się gwałtownie opór wyczuwalny przy zwijaniu, przerywacz kręcenie korbką czy gałką i już. Jeśli aparat zwija automatycznie (silnik!) to albo nie masz na to wpływu, albo ewentualnie w ustawieniach aparatu decydujesz czy końcówka zostanie na zewnątrz kasety.
Tu jest przepis, skuteczny, na wyciąganie końcówki, sprawdzony, działa: http://www.cergowa.pl/moje_hobby_jak_wy ... kasety.htm
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

J.A. pisze: 12 kwie 2021, 18:23 musi mieć taka opcję w ustawieniach
Nie musi. Nijak nie znalazłem w funkcjach Nikona F100 takiej opcji i w kilku innych też nie ma.
Edit: J.A. jak powalos zauważył się nie dorozumiałem Twojej uwagi.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 19:26 przez aka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Film chowa się do kasetki

Post autor: powalos »

aka, sądzę, że J.A. pisząc "musi" miał na myśli tylko to, że aparat, aby zostawiać końcówkę na zewnątrz kasety musi mieć taką opcję w menu. Pentax Z1, Z1p miał.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 19:18 przez powalos, łącznie zmieniany 2 razy.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Film chowa się do kasetki

Post autor: 4Rider »

Te wyciagarki do filmów są o dupe roztrzasc - mam Hamy i Ilforda i nerwy jak muszę to użyć - otwieracz do kapsli jest dużo mniej stresujacy.
Aparat musi mieć ustawienia custom by mieć opcje zostawiania końcówki.
Natomiast każdy srednioformatowy aparat który kiedykolwiek używałem, ale to kazdy z uprzejmości swej jakości taka końcówkę mi zostawia 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Film chowa się do kasetki

Post autor: oKuba »

Dobre sa, tylko trzeba umiec sie nimi poslugiwac :mrgreen:

Niestety niektore aparaty tak nie maja. Np. pierwsza wersja Xpana, niestety
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:16 Aparat musi mieć ustawienia custom by mieć opcje zostawiania końcówki.
Oj, oj... nie czytamy wątku. Wiem, wiem, Nikon to fajans ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Film chowa się do kasetki

Post autor: 4Rider »

aka, nie fajans a wyraz pretensjonalnego lub pospolitego gustu, jak BMW, Lajka i Disco Polo :-D
A co do tych wyciagarek no mi się kiedyś udawało, a później mnie wnerwila, to sobie wrzuciłem do akcesoriów otwieracz z Rzymu, nawet ładny i działa za każdym razem.
Można też stosować kasetki rozbieralne i filmy z metra, albo sobie przewijac na takie, ale najlepiej to stosować aparaty na filmy 120.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:25 aka, nie fajans a wyraz pretensjonalnego lub pospolitego gustu, jak BMW, Lajka i Disco Polo
:lol:
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Film chowa się do kasetki

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:25 ale najlepiej to stosować aparaty na filmy 120.
lub inne ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:25 stosować aparaty
Używać, używać... No chyba, że Canona. ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Film chowa się do kasetki

Post autor: 4Rider »

aka, stosować a używać to wyrazy dość blisko znaczne i w literaturze ujdzie, a tym bardziej w mej poezji ;-)
Canon ostatecznie może być, kiedyś używałem serii 600, a w kolekcji mam ewenement na skalę światową Canona T80. Olympus też taki miał ale inny (ewenement).

My tu gadu, kadu, ale problem może leżeć gdzieś inndziej: kolega może używać ewentualnie stosować jakieś bardzo nieśmiałe filmy, a wiem że takie bywają znaczy występują w naturze, zazwyczaj w tej martwej.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Film chowa się do kasetki

Post autor: aka »

4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:44w mej poezji
Aha, rozumiem. Z poetą nie będę dyskutował :-(
4Rider pisze: 12 kwie 2021, 19:44Canona T80

A cóż to takiego? Autofocus na baterie czy jakoś tak? Ten pomysł miał też Pentax i Chinon, ale czy Olympus?
ODPOWIEDZ