Waga sprzętu foto

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Waga sprzętu foto

Post autor: oKuba »

mrek pisze: 08 kwie 2021, 14:02 a może także zabija grzybki w obiektywach?
Nie probowalem, ale chetnie sie dowiem jak sprawdzisz ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Waga sprzętu foto

Post autor: Imperitus »

Grzybki w obiektywach fajnie zabija UV, najlepiej C. Od razu powstaje też ozon także oszczędność kasy :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Waga sprzętu foto

Post autor: PPaweł »

Jak powstaje? A to nie rozbija właśnie ozonu?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Waga sprzętu foto

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 09 kwie 2021, 15:21 Jak powstaje? A to nie rozbija właśnie ozonu?
UVc rozbija tlen, jednoatomowy jest niesamowicie aktywny więc łączy się z czym mu najłatwiej- czyli z tlenem cząsteczkowym który zawsze jest w pobliżu. I masz ozon
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Waga sprzętu foto

Post autor: PPaweł »

No ale ozon on też rozbija, a nawet chyba przede wszystkim. Przecież o to była cała afera z dziurą ozonową.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Waga sprzętu foto

Post autor: 4Rider »

PPaweł, no trochę chyba pomyliłeś, z UV chodziło że przez dziurę ozonowa więcej go na Ziemię wpada, a dziurę tworzyły m. In. Te freony i związki areozolowe różne z tego co pamiętam i jakieś inne zanieczyszczenia a nie UV, UV że Slońca leci, a dziurę ludzie na Ziemi tworzyli...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Waga sprzętu foto

Post autor: PPaweł »

Tak, ale to ozon właśnie pochłania ultrafiolet i jak była w nim dziura, to ultrafiolet leciał dalej. Tam byłą równowaga, którą freony zachwiały.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Waga sprzętu foto

Post autor: powalos »

Z tego co wiem to UVB i UVC dociera do ziemi w minimalnym stopniu (ponoć poniżej 10%). Jest pochłaniane w atmosferze ziemskiej. Inaczej wszyscy bylibyśmy ciężko poparzeni. Szczególnie przez UVC. do nas dociera głównie UVA, które i tak potrafi dać w kość.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Waga sprzętu foto

Post autor: mrek »

Wracając do wagi sprzętu foto i mojej zatęchłej skrzyni na 4x5 (ok 13 kg) , to ciągnąłem ja dziś po mieście na takim wózeczku na walizkę. Niestety kółka mają średnicę zaledwie 8 cm. Wytrzęsło aparat, że aż strach.
Szukam wózka na większych kołach z gumowymi oponami.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Waga sprzętu foto

Post autor: powalos »

Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Waga sprzętu foto

Post autor: mrek »

Ten drugi obejrzę jak otworzą Decathlon
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Waga sprzętu foto

Post autor: rbit9n »

Dawid (czmielek) pisał mi, jak odesłał mi mojego hai-ou 203, żebym nie przesadzał z UV-C (ozonem), żeby mieszek nie skruszał, znaczy ta guma od środka. aczkolwiek zaznaczam, że to było sześć lat temu, więc może mnie się letko kiełbasić.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Waga sprzętu foto

Post autor: Imperitus »

rbit9n, i słusznie Ci doradził. Ozon jest bardzo destrukcyjny, w końcu to lepszy utleniacz niż tlen cząsteczkowy
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Waga sprzętu foto

Post autor: Imperitus »

PPaweł, jest dokładnie tak jak napisał 4Rider, związki chłodnicze czyli właśnie używane kiedyś freony przyczyniały się do destrukcji warstwy ozonu. Jeszcze gorsze były halony z gaśnic. Freony rozpadają się pod wpływem ultrafioletu i dają wolne rodniki fluoru i chloru które bardzo szybko reagują z ozonem. Halony jeszcze gorzej bo one po prostu przyłączają tlen. Może to o to Ci chodziło, że to freony są robijane przez UV
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Waga sprzętu foto

Post autor: PPaweł »

Posunąłem się do tego, że aż poczytałem, jak to działa :-) Wyszło mi, że ultrafiolet w stratosferze rozbija oba rodzaje cząsteczek tlenu, a rozsypane pojedyncze atomy budują następne i tak w kółko. W ten sposób energia promieniowania ultrafioletowego jest zamieniana na cieplną. Więc masz faktycznie rację, że ultrafiolet rozbija zwykły tlen cząsteczkowy, ale ozon też rozbija.
W każdym razie, żeby ta maszynka energetyczna w stratosferze działała, to ozonu nie może ubywać bo jest potrzebny. I stąd problem z freonami i podobnymi. Gdyby ozon był tylko produktem pochłaniania ultrafioletu, to jego brak nie byłby problemem.
ODPOWIEDZ