wady parktic, która najlepsza?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

brunox
-#
Posty: 7
Rejestracja: 30 mar 2021, 09:32

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: brunox »

Planuję sobie kupić praktice. Myślę nad mtl5b, plc3 lub jakąś odczepianym pryzmatem. Jak dotąd pracowałem tylko na średnim formacie rzadziej zenit. Wie ktoś, ktora z tych praktic jest lepsza?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: Nomad »

Jakbym miał którąś polecać, to MTL, jeden z ostatnich modeli gwintowanych. Natomiast odradzam modele "electric", układ przeniesienia informacji o przesłonie zazwyczaj dawno się rozsypał. Dodatkowo, baterie do nich są o ile wiem niedostępne.
PS A tak w ogóle to polecam Pentaxa Spotmatica, tylko też trzeba patrzyć czym dany model jest zasilany.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: Z_photo »

Mogę się wypowiedzieć jedynie o MTL5. bo jedynie tej przez kilka lat używałem. Jej wady to:
1) brutalnie pracująca migawka i lustro - wibracje które wywołują te podzespoły skutecznie ograniczają możliwość fotografowania przy czasach dłuższych niż 1/60 s (przy standardowym obiektywie),
2) ogromna bezwładność światłomierza CdS przy pracy na wysokoczułych materiałach i słabym świetle,
3) widoczne w celowniku mechaniczne winietowanie, bardzo irytujące przy używaniu długoogniskowych obiektywów (górna część kadru jest mocno zacieniona). Taki efekt widoczny jest jedynie w celowniku - obraz rejestrowany na filmie jest prawidłowy.

Nie znam wspomnianego przez przedmówcę Spotmatica, ale nie sądzę (delikatnie rzecz ujmując) by jego funkcjonalność i komfort obsługi były gorsze niż to ma miejsce w przypadku Praktic.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 30 mar 2021, 18:18 brutalnie pracująca migawka i lustro
to dotyczy wszystkich praktic. (Nigdy nie miałem w rękach B200 więc MOŻE poza nią).
Na statywie nie należy używać czasów z przedziału 1/30 do 1/4.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 30 mar 2021, 18:57 Na statywie nie należy używać czasów z przedziału 1/30 do 1/4.
Pisząc o statywie przypomniałeś mi o jeszcze jednej wadzie, którą dotknięta jest Praktica MTL5.
A jest nią gniazdo mocowania statywowego, które wystaje poza płaszczyznę dolnej pokrywy. Nie byłoby to problemem, gdyby owo gniazdo miało odpowiednio dużą powierzchnię, a niestety tak nie jest i skutkuje to drganiami aparatu zamocowanego nawet na najbardziej stabilnym statywie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: J.A. »

:-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: shovax »

Z_photo pisze: 30 mar 2021, 19:27
J.A. pisze: 30 mar 2021, 18:57 Na statywie nie należy używać czasów z przedziału 1/30 do 1/4.
Pisząc o statywie przypomniałeś mi o jeszcze jednej wadzie, którą dotknięta jest Praktica MTL5.
A jest nią gniazdo mocowania statywowego, które wystaje poza płaszczyznę dolnej pokrywy. Nie byłoby to problemem, gdyby owo gniazdo miało odpowiednio dużą powierzchnię, a niestety tak nie jest i skutkuje to drganiami aparatu zamocowanego nawet na najbardziej stabilnym statywie.
ma to jescze jeden problem, slaby material na gwint. w jednej ktora uzywalem sie caly wyszlifowal.

MTL5 mialo matowke z klinem, najlatwiej sie ostrzylo. Czemu wlasnie Praktike? Kiedys palalem sentymentem do tej marki, ale przeszlo mi :)
Awatar użytkownika
JacekK
-#
Posty: 68
Rejestracja: 29 lis 2020, 12:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: JacekK »

brunox Po co założyłeś dwa tematy praktycznie o tym samym?
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: rysiek1996 »

Miałem przez rok MTL 50. Mechaniczna pomyłka. Ale, kolega miał Ricoha TLS401. Do dziś ten czołg pracuje pewnie i precyzyjnie. Jedyna wada to troszkę ciemny wizjer (z racji konstrukcji ). Do tego jest wielki wybór obiektywów z mocowaniem gwintowym 42mm.
bigos4x4
-#
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2020, 00:14

wady parktic, która najlepsza?

Post autor: bigos4x4 »

Mam co prawda l2 ale pewnie dotyczy to większości praktic, w porównaniu do do np revueflexa sd1 czy pentacona six to lutro tak głośno klapie, że potrafi rozproszyć osobę pozującą :lol:
ODPOWIEDZ