RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

darekdp1
-#
Posty: 226
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: darekdp1 »

Ja w Krokusie 69 musiałem dla uzyskania czasów 10-20 sekund, umieścić pod obiektywem filtr ND3.
Jeżeli chodzi o same kalibracje, to kalibracja czasów wyszła bardzo ładnie, niestety kontrast wyszedł "zbyt kontrastowy".
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: zladygin »

Na razie - na szczęście - nie mam potrzeby kalibracji papieru; te, które są w instrukcji do ZM zdają egzamin. Za fomą jakoś nie przepadam. Zresztą zamykam ciemnię na jakiś czas. Po powrocie spróbuję kalibrować materiały negatywowe, szczególnie pod aplikację expoDev. Na szczęście mam densytometr transmisyjny.
Ale Twój poradnik oczywiście skopiowałem i wrzuciłem do katalogu "ZoneMeter II". Dobra robota. Dziękuję!
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: mrek »

Świetny poradnik!
W instrukcji oraz w wideo instruktażowym, które analizowałem uważnie jak na razie wyłapałem pomiędzy nimi różnicę dotyczącą jaką przysłonę ustawić.
Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 15:32 8. Kasujemy ustawienia na urządzeniu (ZM/A PRO), wybieramy ponownie, który papier kalibrujemy, ustawiamy nową gradację z menu i robimy pomiar
Ale wartości odczytane z pasków wprowadzasz jako zmiany do istniejącego profilu papieru??? Na wideo chyba wyraźnie pokazują, że te odczytane z pasków wartości to nie są do wpisania na wyzerowane ustawienia, tylko należy je odjąć od wartości jakie są w profilu.
https://youtu.be/RXyaOHLTjMM?t=197
Czy dobrze to rozumiałem?
kalibracja2.JPG
Załączniki
kalibracja.JPG
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: Gringo997 »

mrek pisze: 21 mar 2021, 17:56 1) Świetny poradnik!
W instrukcji oraz w wideo instruktażowym, które analizowałem uważnie jak na razie wyłapałem pomiędzy nimi różnicę dotyczącą jaką przysłonę ustawić.
Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 15:32 2) Kasujemy ustawienia na urządzeniu (ZM/A PRO), wybieramy ponownie, który papier kalibrujemy, ustawiamy nową gradację z menu i robimy pomiar
3) Ale wartości odczytane z pasków wprowadzasz jako zmiany do istniejącego profilu papieru??? Na wideo chyba wyraźnie pokazują, że te odczytane z pasków wartości to nie są do wpisania na wyzerowane ustawienia, tylko należy je odjąć od wartości jakie są w profilu.
https://youtu.be/RXyaOHLTjMM?t=197
4) Czy dobrze to rozumiałem?
kalibracja2.JPG

ad. 1 Dziękuję, oby był poprawny bo sam nie jestem pewien czy na 100% dobrze to rozpracowałem. Mam problemy z "naocznym" ustalaniem gęstości. Jak ktoś ma densytometr refleksyjny to chętnie pożyczę lub podeślę próbki :)
ad.2 Już zmieniłem tekst, żeby nie wprowadzał w błąd. Chodzi o to, że kasuję ustawienia ostatniej ekspozycji.
ad. 3 Wartości odczytane z pasków dodajemy lub odejmujemy od tych zapisanych dla danego papieru, który kalibrujesz np. PAP1. Należy je podać w formie 1/12-sta czyli robiąc pomiary dla gradacji G00 i G0 musimy przeliczyć z 1/4-tych na 1/12-ste itd. Mnie wyszło np. -3/12 -7/12 i -14/12, ale nie wykluczone, że będziesz musiał zrobić korektę na plus. Ja akurat zaczynałem z ustawieniem gdzie wszystkie offsety były ustawione na 0.
ad. 4 Dobrze zrozumiałeś :)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: mrek »

Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 18:31 ad. 4 Dobrze zrozumiałeś :)
Sorry, że tak gnębię ale chyba sam przed sobą szukam wymówek aby się za to nie brać :-)
W Zone Master mam wpisane dwa różniące się od siebie profile dla MG V generacji (z instrukcji oraz ze strony producenta) i jedna nagle przestała dobrze współpracować.
Niby mam klasyczny powiększalnik, co prawda na żarówkę, nie na halogen jak piszą w instrukcji, filtry prawie podobiektywowe bo do szufladki, ale profile od RH Design nie zawsze dobrze działają. No poza tym dla klasycznego MG IV generacji. Ten jest w punkt.
Powinienem zrobić swoje kalibracje, wiem. Ale jeszcze się bronię (-;
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa?

Post autor: Gringo997 »

mrek pisze: 21 mar 2021, 19:42
Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 18:31 ad. 4 Dobrze zrozumiałeś :)
Sorry, że tak gnębię ale chyba sam przed sobą szukam wymówek aby się za to nie brać :-)
W Zone Master mam wpisane dwa różniące się od siebie profile dla MG V generacji (z instrukcji oraz ze strony producenta) i jedna nagle przestała dobrze współpracować.
Ja mam wprowadzony MG V stąd: https://rhdesigns.co.uk/analyser-pro-zo ... ion-chart/

od 175 dla G00 i działa bardzo przyzwoicie. Jak dokończę kalibrację to spróbuję zrobić 2 odbitki na MG V RC:
1) Na moich parametrach
2) Na standardzie od producenta

Zakładam, że moja kalibracja może być mniej dokładna przez brak densytometru.
to ja zabiłem Laurę Palmer...
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 21:29
mrek pisze: 21 mar 2021, 19:42
Gringo997 pisze: 21 mar 2021, 18:31 ad. 4 Dobrze zrozumiałeś :)
Sorry, że tak gnębię ale chyba sam przed sobą szukam wymówek aby się za to nie brać :-)
W Zone Master mam wpisane dwa różniące się od siebie profile dla MG V generacji (z instrukcji oraz ze strony producenta) i jedna nagle przestała dobrze współpracować.
Ja mam wprowadzony MG V stąd: https://rhdesigns.co.uk/analyser-pro-zo ... ion-chart/

od 175 dla G00 i działa bardzo przyzwoicie. Jak dokończę kalibrację to spróbuję zrobić 2 odbitki na MG V RC:
1) Na moich parametrach
2) Na standardzie od producenta

Zakładam, że moja kalibracja może być mniej dokładna przez brak densytometru.
Jak już to sesytometru. Mogę Ci pomierzyć paski. Napisz na pw to podam Ci adres.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: J.A. »

LD pisze: 22 mar 2021, 15:37 Jak już to sesytometru.
Ja bym się jednak upierał, że chodzi o densytometr.
Densytometr przyrząd mierzący gęstość optyczną.
Sensytometr urządzenie do naświetlania próbek materiałów światłoczułych w celu określenia ich światłoczułości.
Chyba, że w tym profilowanie papieru chodzi o wyznaczenie jego czułości. Ale nie sądzę by to był cel.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: zladygin »

J.A. pisze: 22 mar 2021, 15:41 Ale nie sądzę by to był cel.
Dokładnie: bada się gęstość optyczną naświetlonej próbki
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: LD »

J.A. pisze: 22 mar 2021, 15:41
LD pisze: 22 mar 2021, 15:37 Jak już to sesytometru.
Ja bym się jednak upierał, że chodzi o densytometr.
Densytometr przyrząd mierzący gęstość optyczną.
Sensytometr urządzenie do naświetlania próbek materiałów światłoczułych w celu określenia ich światłoczułości.
Chyba, że w tym profilowanie papieru chodzi o wyznaczenie jego czułości. Ale nie sądzę by to był cel.
Ja byłem przekonany do tego że senytomter pomiar papierów a densytometr to pomiar negatywów. Od dzisiaj mam takie wyjaśnienie:
W związku z ww. rodzajami pomiarów rozróżnia się densytometry transmisyjne, służące do pomiaru przepuszczalności światła przez badany materiał (np. stopień zaczernienia błon filmowych) oraz densytometry refleksyjne, służące do pomiaru procentowej ilości światła odbitego w stosunku do światła oświetlającego materiał odbijający światło (np. pomiar gęstości optycznej druku). Macie rację.
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

A propos sensytometru. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, aby coś takiego zmajstrować. Zastanawiam się nad źródłem światła jakie było by najlepsze?
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: J.A. »

Najlepsze obecnie?
LEDy.
A po co Ci sensytometr?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

Do wyznaczania czułości negatywu i standaryzacji jego późniejszego wywoływania. Wiem, można się bez tego obyć :-)
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: J.A. »

No wiem do czego służy sensytometr.
Raczej pytałem (choć nie wprost) po co chcesz to robić. Generalnie* to wyznaczenie czułości zrobił już producent. Obawiam, się że masz niewielkie szanse na zrobienie tego lepiej.

Gdybym jakimś cudem nabył za czapkę śliwek „zamrażarkowy” leżak filmów typu Fotopan FL, HL, czy jakieś ORWO, w ilości > 100 mb to też bym się za to zabrał.

* istnieją wyjątki, ale jeszcze jest dla tych wyjątków alternatywa w postaci prawidłowo powierzonych materiałów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

RH Designs Analyser Pro / Zone Master - ktoś używa? Instrukcja / kalibracja

Post autor: Ozmin »

Tak masz rację, chodziło mi bardziej o wywoływanie negatywu. Sprawdzenie CI (Contrast Index).
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
ODPOWIEDZ