Problem z migawką?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z migawką?

Post autor: J.A. »

aka, No nie dziwne.
Jakim cudem coś się na tym filmie ma wykroplić, skoro i on i otoczenie ma identyczna temperaturę? Pomijam kwestię, że na mrozie to się raczej woda nie skropli. Może tlen, albo azot z powietrza, ale to chyba nie ten przedział temperatur.
Film rozumiem po wyjęciu z aparatu chowasz gdzieś do torby. Nie wchodzisz z nim do ciemni w której jest 20 C i nie nawijasz go natychmiast na szpulę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Problem z migawką?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lut 2021, 17:38 Film rozumiem po wyjęciu z aparatu chowasz gdzieś do torby. Nie wchodzisz z nim do ciemni w której jest 20 C i nie nawijasz go natychmiast na szpulę.
No nie, wchodzę do mieszkania, przewijam i wyjmuję. Moim zdaniem w normalnej wilgotności powietrza (nie większej niż 60%) schłodzony do -10C korpus nie pokryje się rosą ani na zewnątrz, ani wewnątrz, a smary mogą być "zastałe".
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z migawką?

Post autor: J.A. »

Piłeś kiedyś piwo co ma 10 stopni?
Korpus jest większy ma większą masę i pojemność cieplną niż film. Film jest zwinęły do kasety, która jest relatywnie szczelna.
Właśnie nalałam wody z kranipu. Szklankami p minucie jest wilgotna.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Problem z migawką?

Post autor: PPaweł »

W mroźny dzień masz sucho w powietrzu. Ale o tyle masz rację, że przyjście z mrozu do domu daje podobny efekt. Na wilgoć istotnie trzeba zwrócić uwagę, ale jak się tego nie robi w trakcie sesji gotowania czterech zup, to raczej nie będzie jej aż tak wiele. Szybko się osadzi i szybko odparuje. Istotne byłoby sprawdzenie, czy granicą wystąpienia problemu jest 0°. Bo jak nie, no to nie zamarzanie wilgoci jest powodem
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Problem z migawką?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lut 2021, 18:22 Szklankami p minucie jest wilgotna
Masz wilgoć w domu i tyle.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z migawką?

Post autor: J.A. »

Przy centralnym?
A nawet jeżeli, to skąd wiesz jaka wilgotność ma Pszeeemo?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Pszeeemo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2021, 13:19

Problem z migawką?

Post autor: Pszeeemo »

Cześć, przyznam się, ż bałem się trochę wsadzić aparat do zamrażarki czy lodówki i tego nie zrobiłem, przez lato robiłem dużo zdjęć i problemu nie było, teraz gdy temperatury znów spadają problem zaczyna powracać. Co prawda nie ma jeszcze bardzo niskich temperatur ale już zauważyłem na 2 lub 3 zdjęciach lekkie niedoświetlenie, co do wilgoci to odrzuciłbym tą opcje bo ujemnych temperatur jeszcze nie ma więc nic nie zamarza w aparacie, prawdopodobnie będzie to gęstniejący smar. Mógłbym oddać aparat do przesmarowania, ale zakupiłem wczoraj nowe body Pentaxa Super A, tego spotmatica odłożę na półeczkę żeby się dumnie prezentował i sporadycznie będę go używał jako drugie body więc myślę, że lepiej zaoszczędzić na serwisie i kupić więcej filmu haha Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Problem z migawką?

Post autor: technik219 »

Pszeeemo pisze: 02 lis 2021, 16:22 Co prawda nie ma jeszcze bardzo niskich temperatur ale już zauważyłem na 2 lub 3 zdjęciach lekkie niedoświetlenie,
Chyba "prześwietlenie"? Gęstniejący smar powoduje spowolnienie działania mechanizmów i w rezultacie wydłużenie czasów naświetlania skutkujące prześwietleniem.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ