Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Witajcie!!

Rozmyślam właśnie nad składaniem chemii własnoręcznie. Tyle że się nie znam na tym :)

W skład wywoływacza do koloru ORWOCOLOR 17 wchodzi substancja o nazwie N,N-diethyl-p-phenylenediamine sulfate, po polsku siarczan N,N-dietylo-p-fenylenodiaminy, znana również pod skrótami TSS, T-22, CD-1. Tyle wyczytałem w Internecie.

Dlaczego tak trudno ją kupić? Czy naprawdę jest silnie trująca?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: powalos »

Jest trujący. Kupić można nawet w naszym pięknym kraju https://pol-aura.pl/n-n-dietylo-p-fenyl ... -7423.html
Fan Pentax'a.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

MSDS tego produktu mówi, że szkodliwy po polknięciu (Harmful if swallowed). Czyli taki trujący, jak dajmy na to, Domestos, który jest w prawie każdym domu?

Ciekawi mnie to, czy nie wytruje swojej rodziny i sąsiadów jakimiś trujacymi oparami :) Wdychanie tego spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu? Czy tylko nieładnie pachnie, jak Domestos?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: technik219 »

Samuel Knoll pisze: 27 lut 2021, 22:27 Czy naprawdę jest silnie trująca?
Kiedyś była to powszechnie stosowana substancja i nie słyszałem aby po kontakcie z nią ktoś przeniósł się na łono Abrahama, bo przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie pije wywoływaczy. Jest egzemotwórcza, czyli jest alergenem. I to było jednym z głównych powodów odejścia od TSS. Sam wielokrotnie miałem kontakt z wywoływaczami z TSS - zdarzało się zamoczyć ręce, ochlapać i nic się nie stało, ani swędzenia, ani zaczerwienienia skóry. Poza tym substancje, którymi ją zastąpiono bywają bardziej aktywne. Jednak to TSS daje najbardziej żywe kolory.
Metol też jest rzekomo toksyczny, a cukier i sól to już w ogóle biała śmierć...
Lux mea lex
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

I już jaśniej w głowie, dziękuję :)

Sodium tetraborate - czteroboran sodu; znalazłem do kupienia jako 5-wodny lub 10-wodny. Jakie to ma znaczenie?
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Sodium Acetate - octan sodu; na znanym serwisie aukcyjnym sprzedawany jest "Octan sodu bazwodny" oraz "Octan sodu 3hydrat". Który jest stosowany do celów fotograficznych?

Potassium dihydrogen phosphate - dwuwodorofosforan potasu; czy dwuwodorofosforan to to samo co diwodorofosforan?
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

I jeszcze pytanie o klasę czystości, jaka być powinna przy składaniu chemii fotograficznej?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: J.A. »

Ja staram się nie kupować innych niż czysty. Ale Cz.d.a, to w wielu wypadkach kilkakrotnie droższy odczynnik.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

Samuel Knoll pisze: 28 lut 2021, 12:25 Sodium tetraborate - czteroboran sodu; znalazłem do kupienia jako 5-wodny lub 10-wodny. Jakie to ma znaczenie?
Kupuj taki jaki jest w recepturze. Różnią się masa molową (i wzorem chemicznym). 5-wodny Na2B4O7*5H2O i 291.3 g/mol, 10-wodny Na2B4O7*10H2O i 381.4 g/mol. Czy można stosować zamiennie tego nie wiem, pewnie trzeba przeliczyć masę potrzebną do roztworu. Może się jakiś chemik wypowie.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

aka pisze: 28 lut 2021, 18:47 Kupuj taki jaki jest w recepturze.
Tylko że w recepturze mam jedynie "Sodium tetraborate". Dlatego nie wiem, co jest dobre, czy jest to wymienne właśnie. Te dwa są w sprzedaży.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: zladygin »

aka pisze: 28 lut 2021, 18:47 pewnie trzeba przeliczyć masę potrzebną do roztworu. Może się jakiś chemik wypowie.
Dokładnie. Najlepiej, jak w recepturze. Jeżeli nie, to należy "oddzielić" substancję czynną od wody. Woda związana to taka sama woda, jaką dolewasz i trzeba to uwzględnić. To nie jest skomplikowane. Tu masz pomoc:
http://www.zor.zut.edu.pl/Skrypt-web/Roztwory.html
http://bazywiedzy.com/obliczanie-masy-c ... %28H2O%295
Samuel Knoll pisze: 28 lut 2021, 19:15 Tylko że w recepturze mam jedynie "Sodium tetraborate". Dlatego nie wiem, co jest dobre, czy jest to wymienne właśnie. Te dwa są w sprzedaży.
Nie są wymienne. Prawdopodobnie boran z receptury jest pięciowodny. Ale poszukaj innych wersji tej receptury, żeby się upewnić.

EDIT: Tu:
aka pisze: 28 lut 2021, 18:47 pewnie trzeba przeliczyć masę potrzebną do roztworu. Może się jakiś chemik wypowie.
Dokładnie. Najlepiej, jak w recepturze. Jeżeli nie, to należy "oddzielić" substancję czynną od wody. Woda związana to taka sama woda, jaką dolewasz i trzeba to uwzględnić. To nie jest skomplikowane. Tu masz pomoc:
http://www.zor.zut.edu.pl/Skrypt-web/Roztwory.html
http://bazywiedzy.com/obliczanie-masy-c ... %28H2O%295
Samuel Knoll pisze: 28 lut 2021, 19:15 Tylko że w recepturze mam jedynie "Sodium tetraborate". Dlatego nie wiem, co jest dobre, czy jest to wymienne właśnie. Te dwa są w sprzedaży.
Nie są wymienne. Prawdopodobnie boran z receptury jest pięciowodny. Ale poszukaj innych wersji tej receptury, żeby się upewnić.

Edit: Tu:
http://photoclub.od.ua/viewtopic.php?f=32&t=2308
znalazłem recepturę ORWOCOLOR 17, ale tam nie ma czteroboranu

edit2: jest w recepturze 07 - wywoływaczy czarno-białym. Ja bym się nie przejmował i zastosował pięciowodny. To substancja pomocnicza, utrzymująca odpowiednie pH. W recepcie ORWOCOLOR 07 podane jest pH = 10.0-10.2 i tego bym się trzymał.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: aka »

zladygin pisze: 28 lut 2021, 19:27 Ale poszukaj innych wersji tej receptury, żeby się upewnić.
To jedyny sposób. Mam recepturę D-76 i nie wiadomo jaki jest tam boraks. U Cypriana jest 10-wodny w takiej samej ilości i to przyjmuję jak poprawny.
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

Termin ważności, lub przydatności do użycia, odczynniki chemiczne mają coś takiego?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: J.A. »

Oczywiście.
Wszystko ma swój termin przydatności, albo lepiej prawidłowego działania.
Z odczynnikami jest ten problem, że jest trudny do określenia. Realny, jest rudny do określenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Samuel Knoll
-#
Posty: 35
Rejestracja: 20 lip 2018, 23:05

Kilka pytań o odczynniki chemiczne

Post autor: Samuel Knoll »

W przepisie na ORWOCOLOR 07 znajduje się jodek potasu w ilości 0,007 g. Siedem tysięcznych grama?! Jak to odmierzyć?
ODPOWIEDZ