Problem z migawką?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Pszeeemo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2021, 13:19

Problem z migawką?

Post autor: Pszeeemo »

Witam, jestem nowy na forum, cześć wszystkim.

Mam taki problem widoczny na zdjęciach, otóż na niektórych klatkach na filmie (kentmere 400) jest tylko pół klatki, drugie pół jest czarne, nienaświetlone. Zdarzyło mi się to już kiedyś, ale na 2 klatkach całego negatywu (nie pamiętam już co to był za negatyw), a nie na prawie połowie negatywu. Czy problem jest w 2 drugiej kurtynie migawki, która mogła by się przycinać? Na słuch wszystko działa poprawnie na różnych czasach. W trakcie robienia tych zdjęć było zimno, chyba był mróz, ale już nie pamiętam dokładnie, czy mogło to wpłynąć na mechanizm migawki? Aparat to Pentax Spotmatic. Jeśli to problem w mechanizmie migawki, to czy naprawa jest opłacalna? Lubię ten aparat i wolałbym go naprawić jeśli jest to opłacalne niż zakup następnego. Znacie jakieś serwisy w okolicach Rzeszowa?
Załączniki
img026.jpg
img025.jpg
IMG_20210206_154640.jpg
Pszeeemo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2021, 13:19

Problem z migawką?

Post autor: Pszeeemo »

Muszę jeszcze dodać, że kilka pierwszych zdjęć wykonanych na tym zimnie jest w porządku, następne są już zepsute, może to rzeczywiście wina niższych temperatur? Czy przesmarowanie migawki by pomogło?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Problem z migawką?

Post autor: powalos »

Może to być wina migawki, ale też może być coś z uszczelnieniami tylnej ścianki. Obejrzyj czy wszystkie uszczelki - szczególnie te od strony szpuli odbiorczej - są ok. Niedawno miałem podobny przypadek w małej Yashice, która ma migawkę centralną w obiektywie a objaw był zupełnie podobny i tylko na niektórych klatkach. Po dokładnym obejrzeniu okazało się, że brak pionowej uszczelki tylnej ścianki przy szpuli odbiorczej. Gdy aparat dłużej nosiło się w świetle dnia to poprzez szczelinę zawiasu jakoś dostawało się tam światło. Jeżeli robiło się kilka klatek kolejno to efektu tego nie było. Pojawiał się on tylko gdy film nie był dłużej przewijany. A zastane i gęstniejące pod wpływem niskich temperatur smary, to w tak wiekowym aparacie nic nadzwyczajnego. Powinien sobie z tym poradzić każdy warsztat naprawy sprzętu foto.
Fan Pentax'a.
Pszeeemo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2021, 13:19

Problem z migawką?

Post autor: Pszeeemo »

Uszczelki są dobre, już je sprawdziłem, ale również nigdy nie miałem problemu z zaświetlonymi klatkami nawet jeśli przez długi czas klatka nie była przewijana, zdjęcia z tego filmu były robione jedno po drugim więc opcje uszczelek chyba bym odrzucił.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Problem z migawką?

Post autor: Vitlich »

Sądząc po tych częściach zdjęć, które nie są czarne, robiłeś je jak było zimno. Obstawiałbym więc, że nic się nie zepsuło, tylko smar zgęstniał od zimna i przez to druga kurtyna migawki nie zamykała się wystarczająco szybko. Zanim wybierzesz się do serwisu zrób jeszcze jedną rolkę, ale w temperaturze powyżej 5-10 stopni. Naprawa może być droższa niż się wydaje - bo polegać będzie na wymianie smarów na nowe, bardziej zaawansowane technologicznie. Niby nic, a zrobienie tego porządnie wymaga rozebrania aparatu praktycznie do ostatniej śrubki, wyczyszczenia go i złożenia do kupy. Czyli roboty sporo. Albo zapłacisz niemało, albo ktoś ci przyjanuszuje i nasmaruje tylko niektóre, łatwo dostępne elementy. Jeśli nie zamierzasz robić zdjęć w zimie, albo jechać niedługo na Alaskę, to najpewniej po prostu nie warto iść do serwisu, jeśli w cieple aparat działa.
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Problem z migawką?

Post autor: Vitlich »

A co do opłacalności napraw, to z mojej perspektywy wygląda to tak - być może bardziej opłaca się kupić nowy, ale tych aparatów nikt już nie produkuje. Naprawdę wolisz porzucić coś, co da się naprawić, mając z tyłu głowy, że takie postępowanie jeśli stanie się standardem doprowadzi do tego, że manualne aparaty za x lat będą prawie niedostępnym rarytasem? Bo dla mnie główne piękno mechanicznych aparatów polega na tym, że ZAWSZE da się je naprawić, nawet dorabiając jakąś część na zamówienie. Choć koszty mogą być absurdalnie wysokie. Jak wolisz kupować nowe, jak stare się zepsuje, to polecam aparaty z migawkami elektronicznymi. Mechanicznych po prostu szkoda.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Problem z migawką?

Post autor: PPaweł »

Zaraz, bo tu jakieś dziwne domysły widzę. Przecież nie druga kurtyna się zacina, tylko pierwsza. Pół klatki się nie naświetla w ogóle, a nie prześwietla. To samo z uszczelnieniami, toć negatyw przezroczysty.
Ja bym proponował, dla diagnostyki, aparat do zamrażalnika i po kwadransie wyjąć i popatrzeć, jak pracuje migawka. Zwłaszcza na wolnych czasach, bo łatwiej widzieć, ale też może być różnica w zachowaniu, więc i szybkie trzeba sprawdzić.
Mogą być te smary, ale może też być wilgoć, która Ci zamarzła i coś blokuje w połowie ruchu. A może jest jakaś sprężyna do dociągnięcia?
Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Problem z migawką?

Post autor: Vitlich »

Masz rację, rzuciłem tylko okiem na zdjęcia, a one są puste a nie prześwietlone :oops:. Myślę, że to dalej ze sporym prawdopodobieństwem kwestia smarów, które nie poradziły sobie z zimnem, być może wilgoci jak pisze PPaweł. Sprężyn (przynajmniej jeśli chodzi o te regulujące napięcie migawki) bym nie ruszał. To raczej rzadkie, żeby sprężyna popuściła, natomiast faktycznie, dociągnięcie jej mocniej może zniwelować problemy z gęstym smarem. Ale on może zgęstnieć bardziej... W dłuższej perspektywie dociąganie tych sprężyn może nawet zniszczyć migawkę, bo sprężyny zwyczajnie pękną. Podstawa to wyczyszczenie mechanizmu, regulować można dopiero jak będzie czyściutki. Ale to znowu, kwestia tego czy działa w cieple, i na ile autorowi zależy, żeby działał w zimnie.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Problem z migawką?

Post autor: Z_photo »

PPaweł pisze: 27 lut 2021, 17:43 ... popatrzeć, jak pracuje migawka. Zwłaszcza na wolnych czasach, bo łatwiej widzieć, ale też może być różnica w zachowaniu, więc i szybkie trzeba sprawdzić.
Może być różnica.
Posiadam Olympusa OM-1, nie do końca sprawnego (zakupiłem go w celach "edukacyjnych" i mam dopiero zamiar się nim zająć), w którym występuje efekt identyczny do opisywanego w tym wątku. Ale dotyczy to tylko czasu 1/1000 s - bez względu na temperaturę. Na wszystkich pozostałych czasach migawka działa poprawnie.

A propos ewentualnej naprawy w serwisie: można powierzyć aparat serwisowi, który najpierw zdiagnozuje usterkę i przedstawi kosztorys naprawy. W zależności od wskazanego kosztu naprawy, będzie można ocenić sensowność jej przeprowadzenia.
Takim serwisem jest np. http://fotoserwis.krakow.pl/ - raz korzystałem z jego usług i nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń (sprzęt można do tego serwisu wysyłać i w taki sam sposób odbierać).

Pentax którego problem dotyczy to dość prosta konstrukcja - nie spodziewałbym się tu kosztów naprawy przekraczających wartość korpusu. Przy tego rodzaju usterce nie ma potrzeby rozbierania aparatu "do ostatniej śrubki" - skończy się co najwyżej na wymontowaniu komory lustra, po czym mechanizm migawki stanie się dostępny.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Pszeeemo
-#
Posty: 5
Rejestracja: 27 lut 2021, 13:19

Problem z migawką?

Post autor: Pszeeemo »

No właśnie nie chce spisywać aparatu na straty dlatego pytałem o dobry serwis, ale najpierw spróbuje jeszcze waszych rad odnośnie zamrażalnika i zrobię też jeszcze kilka rolek i zobaczę jak się to wszystko bd zachowywać w różnych temperaturach. Dziękuję za rady, napisze za jakiś czas czy coś się zmieniło.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z migawką?

Post autor: J.A. »

Jak wyjmiesz aparat z zamrażarki, to go nasączysz wodą.wykropli Ci się na nim tyle wody, że po tym zabiegu, to na 100% będzie wymagany serwis.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Problem z migawką?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lut 2021, 15:40 Jak wyjmiesz aparat z zamrażarki, to go nasączysz wodą.
W torebkę strunową, albo i podwójnie, i nie złapie wody.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Problem z migawką?

Post autor: J.A. »

I otworzysz korpus by sprawdzić działanie migawki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Problem z migawką?

Post autor: powalos »

Po włożeniu w woreczku do zamrażarki nic złego nie powinno się stać. Metodą tą można odkręcić np. zapieczone pierścienie pośrednie od obiektywu lub osłony przeciwsłoneczne. Sprawdzone empirycznie. ;-)
Fan Pentax'a.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Problem z migawką?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lut 2021, 16:21 I otworzysz korpus by sprawdzić działanie migawki.
Jeśli dobrze zrozumiałem - schłodzony w zamrażarce korpus i otwieranie komory filmu to niezbyt bezpieczna operacja? To proponuje spacer po parku w mrozny dzień i wyjęcie zwiniętego filmu. Zawsze tak robiłem (choćby tydzień temu) i żadnego "nawodnienia" wnętrza i zewnętrza aparatu nie doświadczyłem.
ODPOWIEDZ