Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

Dopadłem ostatnio Fenixa-1 i okazało się, że elektroniczna lampa podłączona do jego gniazda synchronizacyjnego (luzem, nie przypięta, żeby nie było, że odpala przez stopkę) strzela sama, jak tylko się naładuje. Omomierz pokazuje, że gniazdo jest normalnie rozwarte i zwiera przy otwarciu migawki, więc chyba nie ma uszkodzenia. Czy z lampą spaleniową to by mogło działać prawidłowo? Jak te dwa rodzaje wyglądają elektrycznie? Bo podejrzewam, że elektroniczna daje takie napięcie z przetwornicy, że przebija między stykami, które gdzieś tam są. Czy spaleniowa ma podobnie, czy tam jest tylko te, powiedzmy, 20V z baterii?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: technik219 »

Jak to lampa? Jeśli starego typu, to na styki podaje całe napięcie, jakie zgromadziła na kondensatorze i jeśli blaszki zwierające styki są blisko siebie, to ładunek po prostu przeskakuje. Omomierz wykazuje rozwarcie bo też jego napięcie jest bardzo niskie. Lampa spaleniowa, pomimo tego, że zasilana baterią o dosyć wysokim w porównaniu do zwykłych baterii napięciu ładuje kondensator, który także da całą swoją moc na styki i będzie tak samo. Jeśli możesz, to sprawdź działanie synchronizacji na jakiejś współczesnej lampie, która na styki synchronizacyjne daje niskie napięcie, poniżej 10V. Jeśli i to okaże się za dużo, to nic tylko dobrać się do tych styków (dwie blaszki) i zbadać problem u źródła.
Właściwie powtarzam to, do czego sam już doszedłeś: przeskakuje ładunek między stykami.
Lux mea lex
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

Stara lampa, nawet dwie. Elwa i jakaś Danubia. Fili-46 nawet nie próbuję podłączać, bo mi jeszcze zaspawa migawkę :-) To mówisz, że spaleniowe zrobią to samo; no w sumie tak podejrzewałem. Jakby tam szło tylko 20V, to prąd byłby pewnie jakiś zabójczy. Wychodziłoby na to, że potrzebna jest przejściówka z byle tranzystorem, żeby zwarcie kontaktu nie puszczało bezpośrednio prądu lampy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: J.A. »

No ale to tak nie powinno działać. Bo w czasach tego aparatu, to wszystkie łapmy puszczały pełne napięcie z kondensatora.
To co sugeruje wyżej technik219, czyli zobaczenie co tym styków dolega, nie wydaje się bezpodstawne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

Jeżeli na Psich Budach zakład znowu działa, to ten aparat pewnie i tak tam trafi chociażby na przegląd :-) Natomiast dopuszczam jeszcze taką możliwość (ale może tkwię w mylnym błędzie i na przykład jest nawet odwrotnie), że spaleniowe mogły mieć to napięcie trochę mniejsze i wtedy parametrów tego kontaktu by wystarczało. I tak chciałem sobie taką lampę kupić, to wypróbuję. ATSD, w Starcie ktoś się nie spotkał z takim zjawiskiem? To podobno ta sama migawka.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: Vox »

Jeśli w aparacie masz tylko gniazdo do elektronowej lampy błyskowej
to nie możesz używać lampy spaleniowej w pełnym zakresie migawki
bo błysk będziesz miał, ale już po zamknięciu migawki.
Jedynie przy dłuższych czasach będzie to możliwe.
Prawdopodobnie przy 1/10s da się już zrobić poprawne zdjęcie.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

Słuszna uwaga. No, ale 1/10 tam jest w razie czego, albo i B. W ogóle to jak już miałem miernik pod ręką, to pomierzyłem lampy i okazało się, że one tam wcale nie mają tak znowu wiele tego napięcia, bo nieco poniżej 60V. A Fil, po której się spodziewałem nie wiadomo ile z tym jej kosmicznym układem zasilania, to ma nawet tylko 30V stałego, z tym, że jeszcze ma drugie 30V zmiennego.

Bardzo ładny aparat, ten Fenix, swoją drogą. Szkoda, że nic z niego dalej nie zrobili, a tym bardziej jest to dziwne, że tę kolubrynę Starta ciągnęli przez 30 lat.
Vox
-#
Posty: 150
Rejestracja: 05 kwie 2019, 10:32

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: Vox »

Z pomiarem napięcia na stykach lampy jest trochę bardziej skomplikowana sprawa.
Z elektrycznego punktu widzenia napięcie to pochodzi ze źródła o dużym oporze
wewnętrznym i powinno być mierzone również miernikiem o dużym oporze
wejściowymm(znacznie większym jak opór tego źródła). Ale taki opór ma już nie
każdy miernik. Jeśli ten warunek nie jest spełniony to wskazania są zaniżone
i zapewne w tym przypadku tak jest. Tam na tych stykach napięcie na pewno
jest większe.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

A może i racja. Ten miernik to akurat bele co potrzebne do mierzenia raz na parę miesięcy, czy gniazdko ma 230V i tyle.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: powalos »

PPaweł, a jeżeli nie podłączysz tej lampy do aparatu, to po naładowaniu nie "strzela" sama ? Gdyby "strzelała" to walnięty jest układ zapłonowy lampy. Miałem taki kiedyś właśnie z FIL-em.
Fan Pentax'a.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Synchronizacja lamp spaleniowych i elektronicznych

Post autor: PPaweł »

Nie, lampy w porządku.
ODPOWIEDZ