Prowizorka z maskownicą

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vitlich
-#
Posty: 99
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Prowizorka z maskownicą

Post autor: Vitlich »

Właściwie jak w temacie - macie jakieś patenty, na zrobienie raczej domowo czy prowizorycznie ładnych marginesów na odbitce? Moja sytuacja jest taka, że zaraz będę miał maskownicę 18x24, bo takie odbitki głównie robię, która powinna być dobra. Teraz mam PZO 30x40 - bo uznałem, że to maksymalny format jaki zrobię w ciągu najbliższych lat, i była tania. Już rozumiem czemu tania - listki to nawet trzymają w miarę kąty, ale rama jest krzywo zespawana... Teraz pytanie, co mogę zrobić, gdybym postanowił zrobić odbitkę większą niż te 18x24? Próbowałem już używać tej PZO inaczej, używając listków i linijek, bez ramy, ale to katorga. Zorientowałem się też, że raczej powinna być 4-listkowa, bo 2-listkowe mają małe marginesy (poza RRB) i to trochę dziwnie by wyglądało na dużej odbitce. Tylko że na razie RRB czy 4-listkowe są poza budżetem. W wakacje pewnie spróbuję sam zrobić 4-listkową, bo prawdę mówiąc nie wiem co poza zrobieniem dokładnej skali miałoby sprawiać, że są takie drogie - kilka kawałków blachy z kątami prostymi. Ale na razie nie mam na to czasu. Więc, kończąc - macie jakieś prowizoryczne sposoby, na zrobienie ładnych marginesów bez maskownicy?
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

Vitlich pisze: 23 lut 2021, 22:20Więc, kończąc - macie jakieś prowizoryczne sposoby, na zrobienie ładnych marginesów bez maskownicy?
Ja używam kątowniki post136457.html?hilit=k%C4%85towniki#p136457
Dodam jeszcze, że te kątowniki są dość długie i trzeba się liczyć z tym, że będą wystawać poza podstawę.
Samo używanie kątowników jest do opanowania. Konieczny jest mały kątownik do układania kąta prostego pomiędzy dużymi kątownikami. Po ułożeniu pierwszego kątownika można nawet papier przesunąć w odpowiednie miejsce kadru, a potem dodać drugi.
Podczas takiego ustawiania papier jest wystawiony na światło czerwone dużo dłużej niż zwykle. Warto wykonać test lampy aby mieć pewność, że nie zaświetla papieru przy dłuższym czasie ekspozycji. Tutaj znajdziesz test https://dadanmafak.blogspot.com/2020/11 ... -s-v3.html
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Prowizorka z maskownicą

Post autor: dak »

Vitlich pisze: 23 lut 2021, 22:20 Już rozumiem czemu tania
Też taką miałem (PZO, ale 18x24). W moim egzemplarzu rama była od nowości krzywo przykręcona do dechy... Solidna, polska robota. ;-)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

Ja także mam PZO 30x40 i jest.... równa. To znaczy lewy górny róg ma kąt prosty. Drugi kąt prosty osiągam mierząc kątownikiem i przyklejając końcówki listków taśmą malarską. No ale margines jaki w niej można ustawić jest mikry.
Kątowniki używam gdy potrzebuję na dużej odbitce mieć większy margines.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Prowizorka z maskownicą

Post autor: dak »

mrek pisze: 24 lut 2021, 14:26 Drugi kąt prosty osiągam mierząc kątownikiem i przyklejając końcówki listków taśmą malarską.
Podobnie czyniłem, też kleiłem taśmą malarską te niesforne listki. A co do marginesów, to robiłem tak. Na kartce papieru, dociętej do formatu papieru foto (dajmy na to 12,7 x 17,7), obrysowywałem obszar kadru zostawiając margines wielkości takej, jaka mi odpowiadała. Później umieszczałem tę kartkę na maskownicy, dostosowując położenie listków do wyrysowanego na kartce kadru. Blaszkę służącą do regulacji marginesów zupełnie odkręciłem i mocowałem taśmą malarską w takim położeniu, aby trzymała na stałe ten właśnie wyznaczony przeze mnie margines. I jechałem serię odbitek.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

No można tak przy serii. Ale przy jednostkowych he he dziełach, to ta maskownica jest wkurzająca. Kolega Zbyszek drażni mnie posiadaniem czterolistkowej maskownicy ale koszt drażnienia mnie, poniósł wysoki. Więc trzymam się pomysłu z kątownikami gdy odbijam większe formaty.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prowizorka z maskownicą

Post autor: Imperitus »

Ja zastanawiam się nad przyklejeniem arkusza blachy do blatu i używania pasków folii magnetycznej do przytrzymywania papieru. Taki projekt na przyszłość...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Prowizorka z maskownicą

Post autor: zladygin »

Imperitus pisze: 24 lut 2021, 20:26 Ja zastanawiam się nad przyklejeniem arkusza blachy do blatu i używania pasków folii magnetycznej do przytrzymywania papieru. Taki projekt na przyszłość...
1. Zamiast blachy można użyć folię magnetyczną, no może nie folię a taką gumę.
2. Może być problem ze "szczelnością" rogów. Ale można z takiej samej gumy magnetycznej wyciąć obramowania - z dziurą do ustalonych formatów
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prowizorka z maskownicą

Post autor: Imperitus »

zladygin, tak się w handlu nazywa właśnie ta "guma" magnetyczna
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

Ale na przykład taka cieńsza guma magnetyczna jest za słaba aby utrzymać u mnie na lodówce, prężące się odbitki barytowe. To samo będzie pod powiększalnikiem. Nie sądzę, aby taka grubsza posiadała wielokrotnie większą moc przyciągania. Baryty, a już szczególnie FOMY na bardziej grubszym podłożu są w "łódkę".
Polecam kątowniki.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 08:18 przez mrek, łącznie zmieniany 1 raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Prowizorka z maskownicą

Post autor: zladygin »

mrek pisze: 25 lut 2021, 07:54 To samo będzie pod powiększalnikiem. Nie sądzę, aby taka grubsza wielokrotnie większą moc.
Sprawdzę
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prowizorka z maskownicą

Post autor: J.A. »

Na wszystkie testy poświęciliście połowę ceny dunco, mnóstwo czasu i nerwów,
a efekt będzie ciągle niezadowalający.

Nie idźcie tą drogą, ja już ją przeszedłem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prowizorka z maskownicą

Post autor: Imperitus »

mrek, no to można po prostu użyć sztabowych magnesów neodymowych. Widziałem na jednym filmie jak facet w ten sposób na białej tablicy do pisania przytrzymywał wielki arkusz papieru i naświetlał powiększalnikiem z obróconą głowicą. Problem prężącego się papieru rozwiązuje utrzymanie stałej wilgotności powietrza :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

Imperitus pisze: 25 lut 2021, 13:46 mrek, no to można po prostu użyć sztabowych magnesów neodymowych. Widziałem na jednym filmie jak facet w ten sposób na białej tablicy do pisania przytrzymywał wielki arkusz papieru i naświetlał powiększalnikiem z obróconą głowicą. Problem prężącego się papieru rozwiązuje utrzymanie stałej wilgotności powietrza :-P
To nie moja propozycja była, aby użyć gumy magnetycznej. Magnesy neodymowe w mojej ciemni królują. Trzymają odbitki (w ciemni mam pewność, że mało kto jest oglądnie), trzymają szkło opalowe w głowicy, osłony z czarnego kartonu.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prowizorka z maskownicą

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 25 lut 2021, 11:16Na wszystkie testy poświęciliście połowę ceny dunco,
No nie widziałem jeszcze tanio porządnej i dużej jednocześnie, maskownicy 4 listkowej.
Sam mam taką ale 18x24 Leitz. No taka Leica wśród maskownic. Niesamowita, ale mała.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ