Kropeczki na negatywie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pljanot
-#
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:09

Kropeczki na negatywie

Post autor: pljanot »

Dobry wieczór, jestem amatorem fotografii analogowej i wołam sobie od roku filmy, ostatnio nie wiem czemu pojawiły mi się na skanach takie szare kropki (jak na zdjęciach). Na jasnym tle efekt jest przytłaczający.

Film: HP5@400, Wywolywacz: Ilfosol 1+9, Utrwalacz: rapid fixer, płukanie kranówka, ostatnia kąpiel - Ilfotol + woda demineralizowana

Wołałem też kilka tygodni temu jedną rolkę slajdu w procesie E6 w tym samym koreksie, po skończonej pracy koreks oraz asortyment wymyłem płynem do mycia naczyń i płukałem kranówką.

Gdzie może tkwić problem ?
Załączniki
Kropki na negatywie
Kropki na negatywie
Mniej kropek, ta sama rolka
Mniej kropek, ta sama rolka
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Kropeczki na negatywie

Post autor: powalos »

pljanot, pokaż fotkę negatywu. Widać te kropki (jako jaśniejsze punkty) też na nim? Ja podejrzewałbym jednak kranówkę.
Fan Pentax'a.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Kropeczki na negatywie

Post autor: zedi »

Stukałeś od serca koreksem o coś twardego po zalaniu wywoływaczem? Wygląda jak niedowołane przez pęcherzyki powietrza pozostałe na błonie.
pljanot
-#
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:09

Kropeczki na negatywie

Post autor: pljanot »

Załączam zdjęcie negatywu.

Hm nie stukam o stół, bo mi sąsiedzi zostawili kartkę kiedyś, żebym już nie machał tą sztangą po 24.

Więc stukam od dołu dłonią mocno, ale może robię to źle i raczej powinienem o stół ?
Załączniki
negatyw z kropkami
negatyw z kropkami
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Kropeczki na negatywie

Post autor: technik219 »

Turlasz koreksem, przewracasz czy kręcisz trzpieniem? Jak kręciłem też zdarzały się takie kropki. Odkąd przestałem kręcić a zacząłem przewracać kropeczki się skończyły.
Lux mea lex
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Kropeczki na negatywie

Post autor: LD »

pljanot pisze: 16 lut 2021, 21:49 Załączam zdjęcie negatywu.

Hm nie stukam o stół, bo mi sąsiedzi zostawili kartkę kiedyś, żebym już nie machał tą sztangą po 24.

Więc stukam od dołu dłonią mocno, ale może robię to źle i raczej powinienem o stół ?
Kładziesz na stole dwie złożone ścierki i lekko stukasz kilka razy i tak jak napisał kolega stosujesz przewrotki (oczywiście przed stukaniem :) Tego to sąsiedzi, nawet po 24, nie usłyszą.
pljanot
-#
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:09

Kropeczki na negatywie

Post autor: pljanot »

Robię koziołki koreksem, tego trzpienia do obracania nie używam.

Czyli myślicie, że to są pęcherzyki powietrza, które powstają w fazie wywoływania ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kropeczki na negatywie

Post autor: J.A. »

Mogą być, choć moje jak kiedyś miałem, wyglądały nieco inaczej.
Te plamki nie były jednolite to były jasne plamki z ciemniejsza obwódką (na negatywie), to było widoczne.

Edyta kazała dokładnie się przyjrzeć. Twoje też mają obważanek, słabiej widoczny ale mają.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Kropeczki na negatywie

Post autor: dak »

pljanot pisze: 17 lut 2021, 10:35 Robię koziołki koreksem, tego trzpienia do obracania nie używam.
Czyli myślicie, że to są pęcherzyki powietrza, które powstają w fazie wywoływania ?
Z tymi pęcherzykami to jest różnie. Ja, na ten przykład, w ogóle nie stukam koreksem, ponieważ robię fikołki bardzo, bardzo powoli i pęcherzyków nie mam (pecherzyki powietrza tworzą się przy energicznym potrząsaniu i "grzęzną" na szpuli, po to stukanie by je uwolnić). Tych kropek na negatywie to jest trochę dużo, jak na pęcherzyki powietrza, moim zdaniem...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kropeczki na negatywie

Post autor: J.A. »

Pęcherzyki nie tworzą się od przewrotek, tylko po zalaniu i tylko pierwsza kąpiel.
Jak powierzchnia filmu się zwilży to pęcherzyk już się go nie trzyma.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ajsikel
-#
Posty: 312
Rejestracja: 01 gru 2008, 01:30
Kontakt:

Kropeczki na negatywie

Post autor: ajsikel »

a zapytam, a co...
czy te plamki, sa tylko na klatce/klatkach czy na bokach , na perforacji etc tez?
na calej dlugosci rolki czy tylko na czesci?

pytanie drugie...byly widoczne juz po wyjeciu negatywu z koreksu po plukaniu czy dopiero pozniej je zauwazyles? jak suszyly sie/jak poskanowales?

pytanie nastepne...
Przypadkiem, takiem malym przypadkiem..
czy w lazience, lub tam gdzie wisialy syszyly sie negatywy p, przypadkiem , ktos nie stal obo i nie perfumowal sie? w sensie psikał aerozolem w tej zamknietejk przestzreni? ktos nie psikal innym czyms, spryskiwacz, pronto i inne takie?
:) tak wiem... dziwne pytania...

ale nie dziwne, bo kiedys sobie suszylem 8x10 szitki w lazience, żona wesżla, napryskala sie perfum wszerz i wzdłuż i wyszla... a ja zostalem z negatywami w plamki...



pljanot pisze: 17 lut 2021, 10:35 Robię koziołki koreksem, tego trzpienia do obracania nie używam.

Czyli myślicie, że to są pęcherzyki powietrza, które powstają w fazie wywoływania ?
https://www.instagram.com/zone_lll/
lity bromoleje czarne białe i takie inne ...
pljanot
-#
Posty: 7
Rejestracja: 16 lut 2021, 00:09

Kropeczki na negatywie

Post autor: pljanot »

ajsikel bardzo trafne pytania, dają mi do myślenia.

1. Tylko na części, niektóre mają bardzo dużo jak zdjęcie tutaj załączone a niektóre prawie w ogóle, ale też kwestia cieni/świateł na negatywie. Jasne zdjęcie to bardzo widać, ciemne to się wydaje idealnie czysty negatyw ale kropki się znajdą :)

2. Nie przyglądam się specjalnie negatywom, cieszę się jak widać klatki, wieszam w łazience zostawiam i wychodzę, ale teraz będę już robił dochodzenie i analizował poszczególne etapy.

3. Te perfumy to może być strzał w dziesiątkę bo ostatnio negatywy wiszą dłużej i perfumy się pojawiają z rana (kiedy negatywy jeszcze wiszą). Łazienka jest dość spora ale mimo wszystko chyba ten aerozol może ładnie namieszać :)

Dziękuje za komentarz.
ODPOWIEDZ