azotan srebra

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

azotan srebra

Post autor: flonidan »

Ostatnio w temacie odzysku srebra z utrwalacza była mowa ,że można by otrzymać azotan srebra przez reakcję srebra z kwasem azotowym.Ja to wykanałem do 40% HNO3 dodałem grudkę srebra i po chwili zrobił się z niej szary proszek czyli nie azotan a raczej porunian srebra chyba wg. wzoru --6HNO3 +2Ag =2 AgN3 +4H20+702 a potem osad się rozpuścił i roztwór stał się klarowny czyli powstał azotan chyba wg. wzoru 2AgN3 +2HNO3 =2AgNO3 +3N2+H2. Czy jest z nami Chemik aby wywieść mnie z błędu.Rozumuję tak ponieważ w reakcji rtęci ze stężonym kwasem azotowym powstaje właśnie porunian rtęci a nie azotan.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2021, 19:04 przez flonidan, łącznie zmieniany 1 raz.
jacek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

Piorunian rtęci nie powstaje w reakcji z samym kwasem azotowym. Potrzebny jest azotan rtęci i etanol albo aldehyd octowy. Kwas piorunowy to skomplikowany izomer, z dwóch prostych składników raczej nie powstanie. Fulminowanie srebra też wymaga obecności alkoholu etylowego
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

azotan srebra

Post autor: flonidan »

Piszę głupoty myślałem że azydki to inaczej pioruniany .Nie to zupełnie inny związek.Myślałem o azydku srebra i rtęci.Tylko azydek srebra to AgN3 i reakcja jest żle napisana kwas azotowy trzeba przemnożyć przez 3.Azydki też mają bardzo skoplikowaną budowę przestrzenną co powoduje silną niestabilność chemiczną.
jacek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

flonidan pisze: 14 lut 2021, 18:36 Azydki też mają bardzo skoplikowaną budowę przestrzenną co powoduje silną niestabilność chemiczną.
Azyded-azydo azydku (nie wiem czy dobrze to tłumaczę na polski) jest tak niestabilny że nie udało się nawet zmierzyć jego czułości bo wszystko powoduje wybuchowy rozkład. Nawet pozostawienie go w spokoju daje szansę spontanicznej reakcji :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

azotan srebra

Post autor: flonidan »

A próbowałeś może acetylenek miedzi bo takowy udało mi się otrzymać z acetylenu i roztworu amonowego siarczanu miedzi.Jak jest mokry to bezpieczny suchy eksplodował mi przy przesuwaniu bagietką z sączka filtracyjnego.A z innej bańki czy wiesz ile ISO mają BŁONY do RTG.Pozdrawiam Jacek.
jacek
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

azotan srebra

Post autor: zladygin »

flonidan pisze: 16 lut 2021, 16:33 A próbowałeś może acetylenek miedzi bo takowy udało mi się otrzymać z acetylenu i roztworu amonowego siarczanu miedzi.Jak jest mokry to bezpieczny suchy eksplodował mi przy przesuwaniu bagietką z sączka filtracyjnego.
Acetylenek srebra. Fajna zabawa. Fiolka mi wybuchła w kieszeni. Mam ślad do tej pory
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

azotan srebra

Post autor: J.A. »

Fajnie się chłopaki bawice.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

azotan srebra

Post autor: aka »

zladygin pisze: 16 lut 2021, 17:02 Fiolka mi wybuchła w kieszeni. Mam ślad do tej pory
A poza tym wszystko ok? ;-)
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

azotan srebra

Post autor: flonidan »

Jak to kiedyś mówiła nasza nauczycielka z chemii-Każdy ma coś z Piromana raz wiecej raz mniej.Zawsze na pierwszej lekcji chemii pokazywała uczniom jaka chemia jest ciekawa i rzucała kawałki potasu do wody ,wszyscy sikali ze szczęscia jakie to fajne .Na koniec tego pokazu wrzucała duży kawał potasu który już nie palił się a eksplodował wywalając dziurkę w suficie .A tych dziurek w klasie chemii było wiele.To było 35 lat temu teraz jak moje dzieci się pytam czy pani pokazuje wam palący się potas na wodzie zrobiły wielkie oczy i powiedziały ,że Pani po takim numerze została by aresztowana za narażenie uczniów na utratę zdrowia.Ech teraz takie czasy gdzie się nie obrócisz to adwokat i straszenie prokuraturą.
jacek
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

flonidan pisze: 14 lut 2021, 18:36 Azydki też mają bardzo skoplikowaną budowę przestrzenną co powoduje silną niestabilność chemiczną.
Taka struktura wynika z całej masy atomów azotu połączonych ze sobą w niekorzystnych energetycznie wiązaniach. Azot uwielbia być w parze z drugim połączony wiązaniem potrójnym, a w takim 1-diazydokarbamoylo 5-azydotetrazolu
masz azotów aż 14 i żaden nie jest w korzystnej konfiguracji elektronowej. Więc taka cząsteczka zrobi wszystko żeby taki azot uwolnić do postaci cząsteczkowej. Stąd potem jest substancja która wybucha przy przenoszeniu, pod wpływem światła i promieni x, przy rozpuszczaniu czy włączaniu spektrometru.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

flonidan, prawda, współczesne metody nauczania odbierają chemii całą magię. Ja miałem szczęście mieć nauczycielkę chemii z pasją. Chociaż muszę przyznać że chwile strachu bywały - stopiłem kiedyś laminat pod kolba w której na pokazie chemicznym robiłem egzotermiczny rozkład manganianu potasu w perhydrolu :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

azotan srebra

Post autor: zladygin »

aka pisze: 16 lut 2021, 19:25
zladygin pisze: 16 lut 2021, 17:02 Fiolka mi wybuchła w kieszeni. Mam ślad do tej pory
A poza tym wszystko ok? ;-)
Tak ;-)
Drobinki węgla razem ze szkłem winkrustowały mi się w udo. Tupnąłem na psa - przez tydzień nie wychodził spod biurka, a przy odkurzaniu (wtedy były metalowe ssawki), jeszcze długo tu i ówdzie między parkietem wybuchały resztki.
Miałem wtedy książkę "Pirotechnika". Bardzo konkretna - gdzieś się zapodziała.
Ech, fajne czasy.
PS. Kończyłem Technikum Włókiennicze, ale ze specjalnością chemiczną - technik chemik jestem wyedukowany
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

zladygin pisze: 16 lut 2021, 19:53 Miałem wtedy książkę "Pirotechnika".
A to ja mam coś takiego:
IMG_20210216_204953.jpg
Jest cały rozdział poświęcony sztucznym ogniom i mieszankom błyskowym. Mam na wydziale dostęp do niezmierzonych ilości papieru bawełnianego więc nic tylko robić papier nitrocelulozowy :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

azotan srebra

Post autor: szable »

używacie takich zwrotów, ze już dawno Wasze posty przeszły przez sito algorytmów antyterrorystycznych w Langley, awansowały kilka klas wyżej i teraz są już czytane przez żywych ludzi - smutnych panów w długich płaszczach ... :) ale fajnie się to czyta :)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

azotan srebra

Post autor: Imperitus »

szable, biorąc pod uwagę to co wypisuję razem z kolegami na Messengerze to już dawno powinienem być w więzieniu federalnym ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ