Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: J.A. »

Ale tego za „naszych” czasów nie było w linijce.
Patrzę na googla i nie widzę takiej.

I znosi offtop się robi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: rbit9n »

bo to jest lilijka zawiszacka, to jest SHK "Zawisza". myśmy nie używali zethapowskich symboli, ani nie przysięgali wierności socjalistycznej, biało-czerwonej. nieważne, stare dzieje.

tak czy inaczej, nie jest źle za tymi petami. znalazłem Rollei Retro 400s i Protopan 400. wyglądają tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 11 lut 2021, 21:32 nie jest źle za tymi petami
Dzięki za przykłady. Wygląda na to, że odrobina ostrożności nie zaszkodzi.
rbit9n pisze: 11 lut 2021, 21:32 nie przysięgali wierności socjalistycznej
Takie pomysły były, ale się nie bardzo przyjęły: https://pl.wikipedia.org/wiki/Harcerska ... listycznej
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: J.A. »

aka, ostrożność jest wskazana.
Moje złe doświadczenia wynikają nie z tego że używam takich filmów (używam w baaardzo ograniczonym zakresie), tylko z tego co widzę na otrzymanych do wywołania.
Jak się coś trafi to pokażę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
czmielek
-#
Posty: 224
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: czmielek »

Niestety podłoże PET "wciąga" światło do kasety jeżeli nie jesteśmy ostrożni... Efekt jest tym większy im słabsza maska antyhaliacyjna danego materiału. Taki orwo PF2 lub DP2 bez maski praktycznie, żółte podłoże, potrafi zaświetlić wszystkie klatki jeżeli film poleży w kasecie w pełnym słońcu kilka dni. Na polypana też trzeba uważać choć w mniejszym stopniu. Podobnie na Rolleia 80s i 400s ale tu rzadko kiedy mamy problemy większe niż 2-4 pierwsze klatki... Jak sobie z tym radzić? Filmy pet przechowujemy najlepiej w czarnych kanisterkach lub innych światłoszczelnych opakowaniach, Ładujemy i wyciągamy film w głębokim cieniu do aparatu najlepiej w domu. W ciemni zachowujemy należytą ostrożność j przy wyciąganiu końcówki z kasety ja to robię praktycznie po ciemaku bo mam silne oświetlenie ledowe. Podobnie robię ładując film z metra do kaset... Żarówka 25w gdzieś w oddali tak że ledwo co widzę :) Jak się trzymamy tych zasad to problemu nie ma.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: Imperitus »

Kurde, ale straszycie :-)
Nigdy mi się nie zdarzyło takie zaświetlenie bo jedyny na podłożu PET jakiego używam to superpan, ale średni :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Podłoże PET - efekt światłowodowy?

Post autor: flonidan »

Ja dużo fotografowałem na filmach z podłożem PET i żadnego efektu prześwietlenia nie zauważyłem.Bardziej się jednak zaświetlają jak w czasie ładowania dostanie się jakieś żródło światła.Bo parę razy bowiem rozczelniło mi się zaciemnienie w czasie załadunku i rzeczywiście po filmie idzie jak po światłowodzie.
jacek
ODPOWIEDZ