Średni format, ale z więzami

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Vitlich
-#
Posty: 101
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Średni format, ale z więzami

Post autor: Vitlich »

Zaczyna za mną chodzić chęć na średni format. Ale konkretny, a wymagania z tego co wiem wykluczają dość dużo aparatów. Więzy są takie:
1. Nie chcę TLRa, bo już mam.
2. Optyka koniecznie wymienna, koniecznie lustrzanka.
3. Mam takiego małego fisia - jedyna elektronika jaką dopuszczam w aparacie to synchronizacja lampy, ewentualnie światłomierz. Migawka ma być w pełni mechaniczna.
4. Na Hasselblada mnie nie stać. I w sumie bałbym się tym robić zdjęcia, już o Nikona FM dbam jak o jajko.

Powyższe wymagania z tego co wiem spełniają Psix/Kiev60 oraz Mamyia rb67. A no i Kiev88, ale to chyba można odpuścić. Psix trochę mnie straszy awaryjnością i kiepskim kryciem kadru, zachęca ceną oraz optyką. Mamyia straszy rozmiarem i ceną, zwłaszcza że jakiś modny się ten model zrobił. Znacie może jeszcze jakieś inne aparaty, które spełniają te wymagania? Format w zasadzie obojętny, chociaż priorytet ma 6x6 lub 6x4,5 - nie mam powiększalnika do 6x7. A piszę, że format obojętny, bo raczej mi się nie spieszy z zakupem, bardziej chcę wiedzieć czego szukać, na jakie aparaty czasem rzucić okiem gdzieś na aukcjach.

Wiem że temat "jaki średni format" był już wałkowany, ale zazwyczaj jak widmo powraca Bronica, czy inny system z elektroniczną migawką, a u mnie to odpada.
bingant
-#
Posty: 14
Rejestracja: 18 cze 2009, 15:24
Lokalizacja: złochowice

Średni format, ale z więzami

Post autor: bingant »

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format, ale z więzami

Post autor: mrek »

No późno się do tego zabrałeś. Faktycznie ceny coraz starszego sprzętu poszybowały w górę. A może to kurde to wysokość moich dochodów stoi w miejscu?
RB67 nie jest wcale taka zbyt duża. W ręku leży dobrze, a w plecaku możesz ją rozłożyć do pojedynczych klocków (zaślepki mile widziane).
Mamiya 645 jest OK i do tego możesz tam podpinać optykę z systemu P Six.
Po latach kupowania wymarzonych kiedyś modeli, odsprzedaży i zakupu kolejnych, zawsze powtarzam: znajdź kogoś kto ma parę tych gratów (pieszczotliwe) i pozwoli dotknąć, opowie o swojej ocenie tego czy innego systemu. Żadna karta kredytowa oraz internety tego świata nie zastąpią kontaktu dłoni z okleiną, własnej oceny wyważenia, spojrzenia w wizjer, kominek, czy na matówkę. No i kontaktu z żywym użytkownikiem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format, ale z więzami

Post autor: aka »

Vitlich pisze: 11 lut 2021, 18:09 Migawka ma być w pełni mechaniczna.
Vitlich pisze: 11 lut 2021, 18:09 zazwyczaj jak widmo powraca Bronica
Nic dziwnego, że przy takich wymaganiach powraca Bronica. Oczywiście S2.
mrek pisze: 11 lut 2021, 19:06Mamiya 645
Migawka w M645 chyba nie jest "w pełni mechaniczna" tzn. wymaga baterii? Chyba dobrze kojarzę?
Ostatnio zmieniony 11 lut 2021, 20:18 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format, ale z więzami

Post autor: mrek »

aka pisze: 11 lut 2021, 19:41 Migawka w M645 chyba nie jest "w pełni mechaniczna" tzn. wymaga baterii? Chyba dobrze kojarzą?
Tak. Tylko RB67 no i C330 orz Mamiya Press są w pełni mechaniczne.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format, ale z więzami

Post autor: aka »

darekdp1
-#
Posty: 232
Rejestracja: 19 gru 2020, 00:41

Średni format, ale z więzami

Post autor: darekdp1 »

Migawka w M645 wprawdzie wymaga baterii, ale instrukcja przewiduje 100000 kłapnięć na jednej baterii.
Problemem w M645 jest starzejący się kondensator, a co za tym idzie niedokładne czasy migawki. Można to jednak naprawić w pół godziny.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format, ale z więzami

Post autor: aka »

darekdp1 pisze: 11 lut 2021, 21:21 instrukcja przewiduje 100000 kłapnięć na jednej baterii
Szkoda, że nie ma baterii długowiecznych. Naprawdę w instrukcji takie bzdety są wpisane?
Ostatnio zmieniony 12 lut 2021, 17:22 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format, ale z więzami

Post autor: mrek »

darekdp1 pisze: 11 lut 2021, 21:21 Problemem w M645 jest starzejący się kondensator, a co za tym idzie niedokładne czasy migawki. Można to jednak naprawić w pół godziny.
No nie tylko...Most breakable part of 645 Pro? https://www.flickr.com/groups/mamiya645 ... 842009732/
Spoko. Mam wydrukowane.
O kondensatorze nic nie czytałem, można więcej szczegółów? Używam m645 PRO.
Szczęśliwi, którzy nie wiedzą, a fotografują.
A tak jej wierzyłem, do dziś ;-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: szable »

mrek pisze: 11 lut 2021, 19:06
Po latach kupowania wymarzonych kiedyś modeli, odsprzedaży i zakupu kolejnych,
Wspaniale to ująłeś!
U mnie jest tak samo, poznałem chyba większość niedostępnych niegdyś kamer i systemów! mam schowane kilka sztuk średniaków które traktuję jak lokatę, Hasselblady, Mamiya RB, Mamiya C3, C330, kilka świetnych LF-ów. Wszystko ze szklarnią, top mint, po serwisach, tylko mechaniczne modele, sprawdzone osobiście na filmach. Fotografuję sobie raz tym raz tamtym a czasem i owamtym.

Znam bardzo dobrze system Pentax 67, Psix, małe plastikowe Fujiki 645, nie miałem tylko nigdy nic ze stajni Zenza Bronica. Pisałeś że nie chcesz TLR-a. Moim zdaniem, za szybko ten system odrzuciłeś. Przyjrzyj się możliwościom systemu Mamiya TLR. To jest moje remedium na wszelkie fotograficzne zło :) Może nawet za często to powtarzam tu na forum, mój debeściak do zabrania na bezludną wyspę to Mamcia C3. Prosty , pancerny, niezniszczalny, doskonale spełniający najtrudniejsze fotograficzne zadania. Szklarnia na prawdę nie wiele ustępuje Hasselbladowi, właściwie to różnice są widoczne na jakichś super powiększeniach na skanach (robiłem porównania). Na odbitkach nie ma absolutnie różnicy.

Mamcia C3 ma super okleiny, super szkła, jest prosta mechaniczna. Jak mam na mróz Hasska wyciągnąć to się przyglądam okleinom, bo jak odpadną to już straci na wartości :) Mamci nawet -50'C pewnie nie ruszy.

Powodzenia w poszukiwaniach.
Ostatnio zmieniony 11 lut 2021, 21:55 przez szable, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format, ale z więzami

Post autor: mrek »

aka pisze: 11 lut 2021, 21:47 Szkoda, że nie ma baterii długowiecznych. Na prawdę w instrukcji takie bzdety są wpisane?
O ile znam konstrukcję m645 to bateria trzyma magnesem drugą, zamykającą lamelkę migawki. Zdjęcia nocne, wyczerpują ją jeszcze szybciej. No i dochodzą w naszym klimacie zmiany temperatur. Choć w mojej 645 PRO za parę lat wymieniłem baterię tylko raz.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Średni format, ale z więzami

Post autor: szable »

co do bateryjek to największym pożeraczem prądu był Pentax 67. Miałem ten system z 6 lat, przy ciągłym użytkowaniu baterię wymieniałem około 2-3 razy w roku. Zawsze w torbie miałem 2 zapasowe.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2340
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format, ale z więzami

Post autor: mrek »

szable pisze: 11 lut 2021, 21:59 co do bateryjek to największym pożeraczem prądu był Pentax 67...
Marzyłem o P67 i podpiętym do niego Aero Ektar lub w ostateczności Sonnarem 180/2,8
Zbyszek dał mi do obejrzenia korpus P67, który niestety okazał się niesprawny. Ale pomogło. Marzenie znikło, tym bardziej, że Sonnara 180 trzeba by do niego przebudować i nie pasował by już do Six'a ani do m645
Ale aparat nadal budzi mój szacunek.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Vitlich
-#
Posty: 101
Rejestracja: 07 sty 2021, 19:45

Średni format, ale z więzami

Post autor: Vitlich »

szable pisze: 11 lut 2021, 21:49 Pisałeś że nie chcesz TLR-a.
Nie nie, TLRa chcę, tylko już mam. Z moją yashicą się bardzo lubimy, ale TLRy mają dla mnie 2 zasadnicze wady, które się ze sobą łączą - błąd paralaksy i odległość ostrzenia. A ja lubię robić makro, i robię go sporo.
aka pisze: 11 lut 2021, 19:41 Bronica. Oczywiście S2.
O proszę, myślałem że Bronici wszystkie są elektroniczne. Dobrze wiedzieć, dzięki.
O Araxie słyszałem, Hartblei to jak widzę to samo co Arax. Wiecie coś więcej o nim, czy to funkcjonalnie dalej nieszczelne kievy, ale drogie? Bo opinie o Araxie są raczej podzielone o ile się orientuję.
aka pisze: 11 lut 2021, 20:03 Zapomniałem o Kowie: bogaty-zestaw-kowa-super-66-t14723.html?hilit=kowa
O, nawet nie wiedziałem że istnieje jakaś Kowa. Ta konkretna na razie poza budżetem (zresztą jak pisałem na razie raczej zbieram informacje niż szukam sprzętu do kupienia). Ale może nie sprzeda się tak długo aż budżet będzie :-P
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format, ale z więzami

Post autor: aka »

Vitlich pisze: 11 lut 2021, 22:30 O proszę, myślałem że Bronici wszystkie są elektroniczne. Dobrze wiedzieć, dzięki.
Na forum jest co najmniej dwóch użytkowników S2a, 4Rider już drugą ujeżdża i na Flickr ma sporo zdjęć właśnie z takiej Bronici z Nikkorem 75.
ODPOWIEDZ