Olympus OM-2n matówka

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bingant
-#
Posty: 14
Rejestracja: 18 cze 2009, 15:24
Lokalizacja: złochowice

Olympus OM-2n matówka

Post autor: bingant »

Witam serdecznie.

Mam prośbę o pomoc. Poszukuję matówki do OM-2n o symbolu 1-13 lub 1-14. Wie może ktoś z Was, gdzie można taką kupić?
Do kompletnej restauracji mojego cudeńka potrzebuję jeszcze gąbkowych uszczelnień pod tylną ściankę i też nie wiem gdzie tego szukać? Może ktoś robił takie uszczelnienie sam i podpowie jakich materiałów użył?

Za rady z góry uprzejmie dziękuję.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Olympus OM-2n matówka

Post autor: 4Rider »

Spróbuj na ebay, szukaj z opcją cały świat czy jakoś tak, może znajdziesz oryginał a jak nie, to w Hongkongu ktoś produkuje zamienniki, na pewno mają prawie wszystkie do średniego formatu, do małego też może, ale nie wiem bo 35 mm w zasadzie mnie już nie interesuje ... sprawdź tam.

Do uszczelnień pianka jakas czarna samoprzylepna najlepiej o grubości 1mm będzie dobra.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Olympus OM-2n matówka

Post autor: powalos »

Uszczelnienia można wyciąć z gąbki jaka jest stosowana na podkładki do myszki lub poszukać gotowych, wyciętych kompletów w Japonii lub na AliExpress.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Olympus OM-2n matówka

Post autor: technik219 »

Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Olympus OM-2n matówka

Post autor: aka »

bingant pisze: 02 lut 2021, 18:15 Poszukuję matówki do OM-2n o symbolu 1-13 lub 1-14.
https://www.ebay.co.uk/itm/Olympus-OM-1 ... Swk5pgFAFc
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Olympus OM-2n matówka

Post autor: dak »

http://aki-asahi.com/store/html/OM/light-seal/index.php
Polecam zakupy u tego pana, kupowałem u niego kilkakrotnie okleiny i wszystko było tip-top (dopasowanie, jakość, wysyłka). Uszczelnienia, które oferuje są docięte na wymiar, samoprzylepne i, z tego co widzę, w przystępnych cenach.
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Olympus OM-2n matówka

Post autor: Z_photo »

dak pisze: 02 lut 2021, 20:07 Polecam zakupy u tego pana, kupowałem u niego kilkakrotnie okleiny i wszystko było tip-top (dopasowanie, jakość, wysyłka).
Potwierdzam.
Co ważne - zamawiając uszczelnienia (bardzo precyzyjnie wycięte laserem), otrzymuje się trzy komplety, zaś z pozostałej części arkusza można sobie podobnych uszczelek wyciąć jeszcze więcej.
Potrójny zestaw ma sens, bo zdarza się, że układana w rowku uszczelka się zdeformuje tzn. skręci, przywierając do bocznej ścianki kanału zamiast do jego dna. Ta z pozoru prosta operacja wymaga cierpliwości i spokojnych dłoni. ;-)

Jeśli chodzi o okleiny, to ich dopasowanie oceniam wyżej niż tych, które są oferowane przez Hugostudio. Przynajmniej jeśli chodzi o oleiny przeznaczone do Olympusów OM1/OM2.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Olympus OM-2n matówka

Post autor: pawell31 »

Podepnę się pod temat. Potrzebuję lustro do OM 2 n
Z_photo
-#
Posty: 1010
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Olympus OM-2n matówka

Post autor: Z_photo »

pawell31 pisze: 03 lut 2021, 00:11 Podepnę się pod temat. Potrzebuję lustro do OM 2 n
Samo lustro chyba trudno Ci będzie zdobyć. Może okazać się koniecznym wymontowanie lustra z jakiegoś zezłomowanego korpusu, choć mam wątpliwości czy w takim wypadku "skórka warta jest wyprawki" - biorąc pod uwagę koszt zakupu dawcy i ryzyko niepowodzenia przeszczepu.
Gdybyś jednak chciał, to polecam tego sprzedawcę z Japonii https://www.ebay.pl/itm/Not-ship-to-USA ... SwNaxetK~g oferującego chyba najtaniej sprzęt wymagający troski. Sprzedawca jest sprawdzony (kupiłem u niego trzy korpusy), wysyła towar pocztą ekonomiczną (ale lotniczą), czego efektem w moim przypadku był brak naliczonego cła i vatu.

Jeśli do OM2n dałoby się przeszczepić lustro z OM-10 (sam wkład, bo ramki mogą się różnić), to taki element w komplecie z pozostałymi elementami komory lustra chyba mógłbym Ci sprezentować (muszę tylko sprawdzić czy jeszcze to mam).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Olympus OM-2n matówka

Post autor: morotegari »

pawell31 pisze: 03 lut 2021, 00:11 Podepnę się pod temat. Potrzebuję lustro do OM 2 n
Jeżeli znasz wymiary, to dorobią Ci to w POI "Optyka".
bingant
-#
Posty: 14
Rejestracja: 18 cze 2009, 15:24
Lokalizacja: złochowice

Olympus OM-2n matówka

Post autor: bingant »

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Uszczelki kupione z polecanego linku, a matówkę znalazłem na angielskim ebayu.
Teraz tylko czekać i do dzieła :)
Załączniki
20210205_140708.jpg
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Olympus OM-2n matówka

Post autor: dak »

Fajny Olek. Jeśli znudzi ci się pięćdziesiątka, a lubisz krótkie tele i portrety, to rozejrzyj się za 2/85, zacne szkło dla systemu OM.
bingant
-#
Posty: 14
Rejestracja: 18 cze 2009, 15:24
Lokalizacja: złochowice

Olympus OM-2n matówka

Post autor: bingant »

chcę najpierw sprawić sobie 35 i 135
aka
-#
Posty: 5587
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Olympus OM-2n matówka

Post autor: aka »

bingant pisze: 05 lut 2021, 19:40 chcę najpierw sprawić sobie 35 i 135
Nie żebym namawiał, ale warte uwagi są 35-70/4 i 75-150/4. Mam oba i sprawują się bardzo dobrze, ostre i kontrastowe. Są co prawda ciemniejsze, ale zakresy bardzo użyteczne. A ten Twój OM-2n najwyrazniej w niezłej kondycji. :-)
dak
-#
Posty: 115
Rejestracja: 11 lip 2018, 06:21

Olympus OM-2n matówka

Post autor: dak »

bingant pisze: 05 lut 2021, 19:40 chcę najpierw sprawić sobie 35 i 135
Na pewno będzie je łatwiej dostać. A jeśli oprócz fotografowania lubisz też oglądanie cudzych kadrów, to polecam album „A Lifetime of Looking” ze zdjęciami brytyjskiej fotografki Jane Bown, która mały obrazek robiła głównie Olkiem.

Obrazek
ODPOWIEDZ