Odlewy z żywicy

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

J.A. pisze: 29 sty 2021, 15:49 1. Twojej słabej wiedzy historycznej - reakcja na taka nowinę. Podważając tym samym inne Twe rewelacje.
2. Żyd w I RP był jako narodowość w uprzywilejowanej, a nie gorszej pozycji.
Tak ściśle rzecz biorąc, to ten statut z 1588 roku dotyczy Wielkiego Księstwa Litewskiego, a nie całej Rzeczpospolitej. Ponadto ten zapis to nie jest jakiś szczególny przywilej, tylko akurat przeciwnie - próba zmniejszenia liczby Żydów, bo Żyd ochrzczony po prostu nie był już Żydem. A dla tych, którzy pozostawali w judaizmie były nadal zakazy kupowania ziemi, przyjmowania do cechów rzemieślniczych i zagrożenie na tle religijnym. W ogóle społeczeństwa w tamtych czasach były mocno posegregowane i to, że Żydzi byli jakoś szczególnie wymienieni w dokumencie, to nie jest nic niezwykłego. W tym samym statucie akurat wpadło mi w oko podobnego rodzaju wzmiankowanie chociażby Tatarów, też z jakimś podziałem, którzy się liczą jako szlachta, a którzy nie. W ramach tej segregacji grupy miały jakieś przywileje i jakieś ograniczenia, a to jeszcze mogło zależeć od regionu w tym samym państwie. W dwóch wsiach leżących obok siebie mogło obowiązywać inne prawo.

Skupianie się na tym jednym zapisie z 1588 roku przy pomijaniu wszelkich pozostałych aspektów wygląda, jakbyś przypadkiem trafił na jakiś sensacyjno-spiskowy artykuł we Frondzie, albo innym organie konfy i całą wiedzę o sytuacji Żydów w Polsce ciągnął z niego. Ja o tym zapisie istotnie nie wiedziałem, ale poniekąd jest to też jakiś dowód, jak małe miał on znaczenie praktyczne, skoro w popularnonaukowej literaturze historycznej o nim mało wspominają.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odlewy z żywicy

Post autor: J.A. »

A Ty wciąż swoje marksistowskie odkrycia.
Gdyby im w Rzeczypospolitej było tak źle i tak źe byli traktowani, to nie uciekaliby z krajów Europy zachodniej.
Dobra wtrąciłem się, więc się wytrącam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

Ale czy ktoś mówi, że im było źle? Zwłaszcza w porównaniu? Podlegali wielu specyficznym dla siebie ograniczeniom, mieli też jakieś specyficzne dla siebie przywileje, netto im pasowało, a jeszcze w dłuższej perspektywie "presja selekcyjna" wynikająca z przywilejów i z (liczniejszych raczej) ograniczeń pchała ich w korzystnym kierunku, chociaż tego to pewnie nikt tak nie rozważał.

Tylko gdzie tu w tym marksism? To po prostu historia i trochę socjologii.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Odlewy z żywicy

Post autor: powalos »

Już zapomniałem i nie mogę dojść o czym był ten wątek ? :-D :-P :mrgreen:
Fan Pentax'a.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Odlewy z żywicy

Post autor: szable »

stara sprawdzona metoda na zajmujący wieczór, gdy jesteś sam - idziesz po browarka i czipsy do najbliższego sklepu, po zakupach wchodzisz na pierwsze z brzegu forum i wpisujesz cokolwiek z worka pt: religia-polityka-LGBT-Żydzi. Potem leci samo ...
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Odlewy z żywicy

Post autor: powalos »

szable, :mrgreen: :lol: :mrgreen: 🍺
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odlewy z żywicy

Post autor: jac123 »

powalos pisze: 29 sty 2021, 22:21 szable, :mrgreen: :lol: :mrgreen: 🍺
Hej szable w dłoń! Bolszewika goń, goń, goń ...
ps. nie nie wiem czemu , ale tak mi się jakoś skojarzyło :-P
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Odlewy z żywicy

Post autor: powalos »

jac123, :roll: :-) :shock:
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ