Porównanie Baryt/Plastik

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: zladygin »

Adams pisze: 29 sty 2021, 11:41 A co to polokarton?
Myślę, że to cienki karton, Chyba nie jest wytwarzany, podobnie jak grubszy RC i jemny velvet - delikatny, łagodny. W katalogu te określenia są wydrukowane szarym kolorem.
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: Adams »

Dzięki!
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: szable »

mrek pisze: 29 sty 2021, 08:39
Jedyna "wada" to grube podłoże Fomy 111 wywoływacz pije jak smok :)
Mi to nie przeszkadza, im grubsze podłoże tym bardziej pancerna blacha po szybie wychodzi, więc dla mnie to zaleta. Odczynniki od lat składam sam, wywoływacz pozytywowy też, więc wcale nie liczę się jakoś z kosztami. Jak mi zaczyna jakiegoś odczynnika brakować, to dokupuję. Na szczęście dziś wszystko dostępne.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: mrek »

No zazdroszczę ale ja mam za sobą tylko nieśmiałe złożenie wywoływacza POTA. I przepędzono mnie z domu za jego smród.
Resztę nabywam po cenach czarno rynkowych. "Czarno" bo to masakra co się z cenami dzieje.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: flonidan »

Nie każdy wywoływacz jest tańszy w samoróbce.Jeśli w grę wchodzi Fenidon czy Metol to trzeba go mieć z taniego żródła inaczej np.wywoływacz pozytywowy nie musi się opłacać .W samoróbce może wywojka na 5 litrów wyjść nawet drożej niż ze sklepu.Jeśli wywojka jest głownie na hydrochinonie to koszt bardzo jej spada.Ja ostatnio za 110zł kupiłem 400gram Fenidonu dobrej jakości i zapas jest na 100lat.
jacek
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: flonidan »

Uważam ,że Ilford jednak jest lepszy od Fomy i nie mam problemu rozróżnić jaki to papier.Ale baryt stałokontrastowy Fomy jest bardzo fajny i mi bardzo pasuje.Fomę używam w pracach mniej ważnych.
jacek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Porównanie Baryr/Plastik

Post autor: mrek »

flonidan pisze: 29 sty 2021, 20:36 Uważam ,że Ilford jednak jest lepszy od Fomy
Jak najbardziej masz prawo tak uważać. Nie porównywałem dokładnie bo FOMĘ Variant robię tylko 30x40, a baryty Ilforda malutkie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: shovax »

mrek pisze: 29 sty 2021, 16:42 No zazdroszczę ale ja mam za sobą tylko nieśmiałe złożenie wywoływacza POTA. I przepędzono mnie z domu za jego smród.
Resztę nabywam po cenach czarno rynkowych. "Czarno" bo to masakra co się z cenami dzieje.
POTA ze smierdzi? przeciez to tylko siarczan i fenidon.... uzywam do wyw. tech-pana.
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: shovax »

flonidan pisze: 29 sty 2021, 20:33 Nie każdy wywoływacz jest tańszy w samoróbce.Jeśli w grę wchodzi Fenidon czy Metol to trzeba go mieć z taniego żródła inaczej np.wywoływacz pozytywowy nie musi się opłacać .W samoróbce może wywojka na 5 litrów wyjść nawet drożej niż ze sklepu.Jeśli wywojka jest głownie na hydrochinonie to koszt bardzo jej spada.Ja ostatnio za 110zł kupiłem 400gram Fenidonu dobrej jakości i zapas jest na 100lat.
duze sklepy chemiczne maja czasem zaporowe ceny. ale polecam czeski sklep agrecycling.cz (na razie z powodu pandemii zamkniety)
0.5kg metolu za cca 27zl
hydrochinon 0.5kg cca 16zl,
borax 1kg 13zl
siarczyn 1kg 11zl.
fenidonu juz niestety nie maja.

ale polecam grzbac w ogloszeniach, czasem kto nawet za darmo pozbywa sie chemi ze starych ciemni i labolatoriow.
tak zdobylem chyba 5kg metolu, 10kg siarczynu, z 300g fenidonu, benztrazol, pyrokatechine, i kilogramy dalszej fotochemi.

najwieksza bomba byla, jak w nieoznaczonym sloiku znalazlem cos, co sie okazalo polkilem azotanu srebra :shock:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: J.A. »

shovax, przy cenie odczynników, należy podawać stopień czystości.
W przeciwnym przypadku porównanie jest warte funta kłaków (czystości technicznej)
Np. Czysty, a techniczny to różnica 10x bardzo często.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: mrek »

shovax pisze: 30 sty 2021, 14:12 POTA ze smierdzi? przeciez to tylko siarczan i fenidon....
No to z czego ja go robiłem? :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: flonidan »

Tak czystość chemii to podstawa.Ale myślę ,że czysty ujdzie bez problemu.
jacek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: 4Rider »

mrek pisze: 30 sty 2021, 14:43
shovax pisze: 30 sty 2021, 14:12 POTA ze smierdzi? przeciez to tylko siarczan i fenidon....
No to z czego ja go robiłem? :-)
A jaki przepis bo mam te składniki i może coś tam sobie powieksze w lazience...
Bo ta POTA to pozytywowy, tak?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: mrek »

POTA to dwuskładnikowy do negatywów. Jakiś przepis z sieci. Pierwszy lepszy.
Mało trwały, 30 minut czy podobne.
Rozrabiałem tylko dla trzech filmów niskoczułych. Nie pamiętam jakich.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Porównanie Baryt/Plastik

Post autor: 4Rider »

mrek, a macie na jakiś pozytywowy? Co prawda mam jeszcze jakieś W-14 ale prawie z PRLu i patrzyłem teraz i proszek zbrazowial dość mocno i nie wiem czy działa, 5 lat temu działał jeszcze...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ