Odlewy z żywicy

Szukam, Kupię, Sprzedam, Zamienię ...
UWAGA! Przeczytaj regulamin bazaru zanim dodasz post!

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

jac123 pisze: 28 sty 2021, 17:26 niektórzy (np. artyści, naukowcy) bardzo poważają własność intelektualną, ale np. płacenie podatków już nie. Ciekawe dlaczego? Konia z rzędem temu kto sprzedał zdjęcie/obraz osobie prywatnej i zapłacił od tego podatek.
Cóż, podstawowy jest oczywisty fakt, że przyjemniej jest pieniądze dostać, niż je zapłacić. Do tego świadomość, że za płacone podatki ma się usługi państwa, które muszą przecież być jakoś finansowane, otóż ta świadomość była przez setki lat tłumiona tym, że faktycznie za płacone panu podatki nie miało się nic i dotyczyło to 90% społeczeństwa. Trochę to ucywilizowali zaborcy, ale zaborcy i wszystkie ich dokonania były ochoczo dezawuowane, więc słabo weszły w świadomość. W sumie dopiero po wojnie redystrybucja usług opłacanych publicznie stała się równomierna w całym społeczeństwie, ale wtedy z kolei specyfika ustroju była taka, że nijak nie dawało się tego skojarzyć z dokładaniem podatku do wspólnej kasy, bo chociażby nie było takiego płacenia PIT, jak teraz. Więc do tej pory mamy ludzi przekonanych o tym, że podatki to takie zabieranie pieniędzy zupełnie po nic, ewentualnie, żeby je rozdać pijakom, a drogi, straż pożarna i to, że poczta dowozi listy do każdej dziury omijanej przez kurierów, to się robi samo z siebie.

Natomiast w kwestii podatku za sprzedanie zdjęcia, to głowy nie dam, ale chyba są jakieś limity ustawowe takiej prywatnej, niezarobkowej wymiany handlowej, tak samo, jak można do jakiejś kwoty dostać darowiznę bez zgłaszania tego. Więc raczej nie ma tak, że każda pierdoła sprzedana na Allegro powinna być wpisana w PIT. Ale, oczywiście, to nie dotyczy zarobkowego sprzedawania większej (sumarycznie) ilości czegokolwiek.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odlewy z żywicy

Post autor: Imperitus »

PPaweł, ja pragnę tylko zaznaczyć że jako student o rocznym przychodzie poniżej 7 kawałków, do 26 roku życia nie muszę płacić podatków. I mam zamiar wykorzystać to do granic absurdu
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

Spoko, każdy ma jakąś wstydliwą tajemnicę. Ja na przykład biorę 500+ ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odlewy z żywicy

Post autor: Imperitus »

PPaweł pisze: 28 sty 2021, 19:00 Spoko, każdy ma jakąś wstydliwą tajemnicę. Ja na przykład biorę 500+ ;-)
Od kiedy studiowanie zalicza się do rzeczy wstydliwych? Zwłaszcza że tu na forum wiadomo o tym wszem i wobec
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

A branie 500+ się zalicza? :-) Masz prawną możliwość czegokolwiek, to oczywiście, korzystaj. Do samego końca, Twoje prawo. Byle bez falandyzacji. Oczywiście z drugiej strony - czasem lepiej machnąć ręką, jak dla człowieka koszt (szeroko rozumiany) jest nieduży, a komuś innemu bardzo zależy i ładnie prosi. Chociaż to raczej nie w przypadku podatków :-) Ale już odpuszczenie pierwszeństwa w ruchu na ulicy tak, albo przepuszczenie kogoś w kolejce po bilet na pociąg.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odlewy z żywicy

Post autor: jac123 »

Imperitus pisze: 28 sty 2021, 18:17 PPaweł, ja pragnę tylko zaznaczyć że jako student o rocznym przychodzie poniżej 7 kawałków, do 26 roku życia nie muszę płacić podatków. I mam zamiar wykorzystać to do granic absurdu
Imperatus, daj spokój. Forum foto to nie miejsce żeby się przed kimś tłumaczyć i pouczać kogoś w kwestii praworządności.
Cała ta dyskusja sprowadzona w pewnej mierze do absurdu, jako żywo przypomniała mi specyficzne pojęcie przestrzegania prawa przez "starych komunistów" za PRLu, którzy ścigali biednych chłopów za to , że ukryli w stodole worek ziemniaków i nie oddali do kołchozu. Za Bugiem miałeś za to kulę w łeb, w Polsce więzienie - wszystko zgodnie z prawem. To czasy dawno minione (ale nie aż tak dawno).
Z czasów bliższych. Jak może słyszałeś w naszej Małej Sycylii Północy rektor uczelni musiał zrezygnować z uczelni , gdyż "zapomniał" iż w swojej pracy przepisał całe akapity innej osoby. Wcześniej ochoczo ustanowił dni rektorskie i w ten sposób zachęcał młodzież do wyjścia na ulice w obronie praworządności... To jest ta "praworządność" w wykonaniu pewnych osób.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odlewy z żywicy

Post autor: Imperitus »

PPaweł, no mi tam określenie falandyzacja kojarzy się raczej ze wszystkim co obecnie robi rząd ale tematy polityczne to stąpanie po cienkim lodzie :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

Wiesz, ja pamiętam falandyzację w wykonaniu oryginalnego Falandysza, a że jestem sentymentalny, to mi się wspomniało :-) Na temat działalności rządu istotnie, nie ma tu co gadać, niezależnie od tego, który to rząd. ("Proszę pana, jestem tajniakiem od 20 lat i doskonale wiem, czyj rząd to idioci." ;-) ) Nadmienię tylko, bo młodzież słucha ;-) , z historycznego punktu widzenia, że wizje więzienia za worek ziemniaków jeżeli w ogóle, to są wczesne lata 50, czyli 70 lat temu, a i wtedy było to tak sobie co najwyżej praktykowane. Nie należy zbyt bezkrytycznie podchodzić do rewelacji wydawnictw powiązanych z pewnym Instytutem utrzymywanym z naszych podatków.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odlewy z żywicy

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 28 sty 2021, 21:37 Nadmienię tylko, bo młodzież słucha ;-) , z historycznego punktu widzenia, że wizje więzienia za worek ziemniaków jeżeli w ogóle, to są wczesne lata 50, czyli 70 lat temu, a i wtedy było to tak sobie co najwyżej praktykowane. Nie należy zbyt bezkrytycznie podchodzić do rewelacji wydawnictw powiązanych z pewnym Instytutem utrzymywanym z naszych podatków.
No worek ziemniaków był oczywiście przysłowiowy. Ale jakieś 200 tys. (mało?) tzw. kułaków odsiedziało w więzieniach za przedsiębiorczość i gospodarność. Wtedy tą tzw. reformę rolną w Polsce interpretowano jako akt sprawiedliwości dziejowej (!), wypisz wymaluj dzisiejszy ruch BLM... Historia kołem się toczy...
Miałem znajomego inżyniera (ale z ludu). Czasami spieraliśmy się o ww kolektywizację. On mimo wykształcenia miał mentalność odziedziczoną po przodkach parobkach. Kilka lat nauki to za mało na zmianę mentalności. Kiedyś okradli mu piwnicę, dwa stare rowery. Gwałtu rety co się działo. Biegał na milicję, pisał skargi do prokuratury, domagał się obcinania rąk złodziejom..... Mówię mu ze to nie była kradzież tylko reforma rowerowa. :-D Oburzył się. Mentalność chciwego chłopa była ponad dyplomem i garniturem. Pan z pana, cham z chama...
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Odlewy z żywicy

Post autor: PPaweł »

Ty odróżniasz w ogóle reformę rolną od kolektywizacji? Bo coś na to nie wygląda. Natomiast tak, owszem, ruch BLM potomków niewolników amerykańskich i postawy społeczne potomków niewolników polskich są podobne i wygenerowane są tą samą radosną postawą niegdysiejszych właścicieli tych ludzi, która to postawa sprowadza się do focha "macie od kilkudziesięciu lat wolność osobistą, to dlaczego nie jesteście jeszcze tacy sami ładni, zaradni i bogaci jak my, którzy przez stulecia akumulowaliśmy na waszej pracy kapitał, a potem utrzymywaliśmy was w izolacji od niego?".
A jeżeli chodzi o porównanie kradzieży rowerów z podziałem gruntów ziemiaństwa, to czy kolega od rowerów zarobił na nie żerując na pracy tego złodzieja, utrzymując go przy tym w nędzy ekonomicznej i osobistym upodleniu jako człowieka? Bo tylko w takim przypadku byłaby to analogia uprawniona. Gombrowicz bez żenady opisuje mimochodem, jak rekreacyjnie dymał sobie w folwarku wiejskie dziewczyny przy ich nieszczególnej zgodzie. I co, wielkie zdziwko, że tak traktowani ludzie 20-30 lat później brali pańską ziemię, skoro rząd im dawał?
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Odlewy z żywicy

Post autor: skiper75 »

Czytam czytam i oczeta mroze. Geeeezz. Naprawde? To juz z robienia dekla w daj Ci Imperitus Boze 100 egz robimy tu wywod ktory prowadzi do niewolnictwa?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odlewy z żywicy

Post autor: jac123 »

PPaweł pisze: 28 sty 2021, 23:17 ruch BLM potomków niewolników amerykańskich i postawy społeczne potomków niewolników polskich są podobne i wygenerowane są tą samą radosną postawą niegdysiejszych właścicieli tych ludzi, która to postawa sprowadza się do focha "macie od kilkudziesięciu lat wolność osobistą, to dlaczego nie jesteście jeszcze tacy sami ładni, zaradni i bogaci jak my, którzy przez stulecia akumulowaliśmy na waszej pracy kapitał, a potem utrzymywaliśmy was w izolacji od niego?".
O to, to. Tak właśnie mówią komuniści uzasadniając wszelkie zbrodnie i zabór mienia na masową skalę.
I dalej, nowa definicja przymusowego wywłaszczenia - okradzenia i prześladowania rolników w nowomowie komunistycznej to "podział gruntów ziemiaństwa".
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Odlewy z żywicy

Post autor: jac123 »

skiper75 pisze: 29 sty 2021, 00:33 Czytam czytam i oczeta mroze. Geeeezz. Naprawde? To juz z robienia dekla w daj Ci Imperitus Boze 100 egz robimy tu wywod ktory prowadzi do niewolnictwa?
No jaja jak berety. Kilka wydmuszek z plastiku - zbrodnia, masowe kradzieże nieruchomości + więzienia (w świetle "prawa") - to podział gruntów. :shock:
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Odlewy z żywicy

Post autor: skiper75 »

Co zrobisz jak nic nie zrobisz. Powiem tylko tyle jak slysze ze czarni w usa maja zle bo przez lata byli niewolnikami ...... rece co tam rece cycki opadaja. Wychodze po cichutku nie dopijakac nawet drinka lol
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Odlewy z żywicy

Post autor: Imperitus »

Zacytuję klasyka - Korex offtopem stoi. To nasz towar eksportowy możnaby rzec :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ