Fp4 z małym ziarnem

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: radek »

Witam, chciałbym zapytać, bo nie udało mi się przeszukując to forum znaleźć informacji, czy możecie mi podpowiedzieć, jak mogę próbować wywołać Fp4+, żeby uzyskać jak najmniejsze ziarno? Mam prawie 10 paczek, które będę naświetlał i wkrótce wywoływał i chcę to jakoś zaplanować :-) Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: J.A. »

To dość ogólne określenie, małe ziarno.
Ten film sam w sobie ma małe ziarno. Wywołany w D-76, ID-11, XTolu, DD-X, czy dowolnym innym wywoływaczu drobnoziarnistym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: wosk »

6Mamiya009kadr.jpg
Tak jest, tu na przykład FP4 w Xtolu 1+1
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

Zrób sobie ID-68, a zapomnisz o wynalazkach typu Xtol czy DD-X i inszych... szczególnie jak dużo wolasz...
ID-68 daje relatywnie niewielkie ziarno nawet na HP5+ @3200 czy też Fomie 400@1600.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: wosk »

Też racja, tym bardziej, że ostatnio Kodak zaliczył wpadkę z Xtolem (wadliwa partia), link znaleziony przez Piotra (skpt).
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: radek »

Dzięki za informacje o tym xtolu. Szkoda, bo był to kiedyś mój ulubiony wywoływacz 😐 Ten id-68 to rozumiem, że trzeba od podstaw zrobić samemu? Ostatnio mam niewiele czasu i szczerze mówiąc wolałbym coś kupić gotowego... Macie jeszcze jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: J.A. »

ID-68, to handlowo Microphen.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

radek, tak składam samemu, ale to proste i wszystkie składniki na allegro są, ale jak gotowy to chyba produkuje się jeszcze Microphen - to zasadnie jest odpowiednik, nie wiem czy ten sam skład dokładnie, ale czasy te same.
Id-68 wychodzi bardzo tanio, jakieś 100 pln za składniki na 11 litrów i trzeba kupic wagę za 20-50 pln.
Ale jak gotowy to Microphen.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
radek
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2015, 17:58
Lokalizacja: Wroclaw

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: radek »

Świetnie, dziękuję Wam. Może spróbuję tego Mocrophenu. A jak ma się on do Perceptolu? Zdaje się, że to właśnie Perceptol jest polecany przez Ilforda jako wyw. drobnoziarnisty. Macie z nim jakieś doświadczenie, zwł z Fp4?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

radek, Microphen to klasyczny wywoływacz Ilforda, zaraz obok ID-11, Perceptol to dla mnie wynalazek dla podbicia sprzedaży i tyle. Przepisy na Microphen znajdują się na każdym filmie Ilforda, a perceptol widzę tu tylko na starym pan 400, bo na nowych w środku już nic nie drukuja... Ilford poleca bo pewnie jest droższy, ale to Microphen został wymyślony dawno temu jako ultradrobnoziarnisty, a nie poprawia się dobrych rzeczy, ten Perceptol pewnie też dobry, ale monety za liscie że różnicy nie zauwazysz...

PS: dla porównania z pudełka tego Ilford Pana 400: dla Microphenu podają czasy aż do 3200! A dla Perceptol tylko na 200 i 400 - zostawiam to bez komentarza.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2021, 21:45 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: J.A. »

Nie wiem czy jest polecany, ale to jeden z takich ultradrobnoziarnistych, ale słabo wyzyskujących czułość materiału. Microphen to fenidonowy ale nie ultradrobnoziarnisty wywoływacz.
Zobacz na załącznik. Zupełnie nie nadaje się do filmów niedoświetlonych, w przeciwieństwie do Microphenu. A to oznacza, że ma słabą tolerancje na niedoświetlenie, film który ma być wywoływany w Perceptolu należy naświetlać obficiej.
Załączniki
8661EF94-40EF-4F58-8E59-C5E0594B7421.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

No właśnie też dopisałem :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: Z_photo »

Słabe wyzyskiwanie czułości filmu wywoływanego w Perceptolu wskazuje, że to może być wywoływacz drobnoziarnisty wg starej "szkoły", którego receptura oparta jest o metol i dużą ilość siarczynu sodowego. Jego drobnoziarnistość wynika właśnie z tej dużej ilości siarczynu, który rozpuszcza skupiska ziaren srebra, zacierając ich kontury. Obraz jest faktycznie drobnoziarnisty, ale odwzorowanie najdrobniejszych detali może być nieco gorsze niż w przypadku np. Microphenu.
Nie zawsze stanowi to minus - np. w fotografii portretowej obrazy tworzone z wykorzystaniem Perceptolu mogą być przyjemniejsze w odbiorze, niż detaliczne obrazy z filmów obrabianych w wywoływaczach o bardziej akutancyjnym charakterze.

Nie za bardzo widzę sens wykorzystania takiego wywoływacza do nowoczesnych emulsji z płaskimi kryształami czy filmów wysokoczułych, ale klasyczne emulsje nisko i średnioczułych filmów to już owszem. Pomijam przy tym aspekt finansowy.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: 4Rider »

Z_photo, ID-68/Microphen też ma dużo siarczynu sodu, bo aż 85 gram per litr - ale to tak na marginesie...

Przypominam pełen skład ID-68:
- woda 1000 g
- siarczyn sodu 85 g
- hydrochinon 5 g
- boraks 7 g
- fenidion 0,13
- kwas borowy 2 g
- bromek potasu 1g

Tolerancja wagi składników +/- 5 %
Temperatura wody podczas skladania 40-60* - ja tak rozpuszczam w średnio 50* -
Załączniki
IMG_20210124_182857.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Fp4 z małym ziarnem

Post autor: jurek »

Jeśli dobrze rozumiem ofertę Ilforda z ich dokumentów, to sprawa ma się następująco:

1. Perceptol: małe ziarno kosztem czułości
2. ID11: średnie ziarno, nominalna czułość
3. Microphen: wyższa czułość kosztem ziarna
ODPOWIEDZ