Znacie? To poczytajcie.

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: Art_Ro »

mrek pisze: 12 gru 2020, 16:18 Nie wiem czy np na papiery FOMA nie można świecić mocniej niż na Ilford? Ktoś sprawdzał?
Rozważałeś Arturze osobne potencjometry mocy dla różnych kolorów?
Marku, nasz forumowy kolega, który pracuje na fomie Variant III 111, zgłaszał mi, że światła czerwonego jest za dużo dla takiej właśnie FOMY. W najnowszej plafonierze FOUR są dwa oddzielne zadajniki kodu dla podprogramów i dwa potencjometry do dokładnej regulacji. Pracuję właśnie nad modyfikacją oprogramowania i wprowadzam poprawki sprzętowe (dopasowanie prądów zasilających LED-y), także będzie pełna kontrola nad siłą światła pomarańczowego i czerwonego. FOMY mają dużo większą od ILFORD-a czułość i wymagają naszej większej uwagi przy kalibracji oświetlenia ciemniowego, czyli podania światła delikatniejszego. Ale i to zrobimy.
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: Art_Ro »

technik219 pisze: 30 lis 2020, 21:35 Nie ma już zbyt wiele warsztatów naprawczych sprzętu RTV i nie ma mi kto tego zbadać.
Jak będziesz miał przestój w ciemni, to możesz do mnie kurierem podrzucić swoją lampkę, wsadzę ją na oscyloskop i zrobię dla Ciebie zrzuty ekranowe, to będziesz wiedział, jak się zachowuje i jakie wykresy namalowała :) Pomierzymy też siłę światła. Pozdrawiam serdecznie, Artur.
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

Art_Ro pisze: 02 sty 2021, 16:58
mrek pisze: 12 gru 2020, 16:18 Nie wiem czy np na papiery FOMA nie można świecić mocniej niż na Ilford? Ktoś sprawdzał?
Rozważałeś Arturze osobne potencjometry mocy dla różnych kolorów?
Marku, nasz forumowy kolega, który pracuje na fomie Variant III 111, zgłaszał mi, że światła czerwonego jest za dużo dla takiej właśnie FOMY. W najnowszej plafonierze FOUR są dwa oddzielne zadajniki kodu dla podprogramów i dwa potencjometry do dokładnej regulacji. Pracuję właśnie nad modyfikacją oprogramowania i wprowadzam poprawki sprzętowe (dopasowanie prądów zasilających LED-y), także będzie pełna kontrola nad siłą światła pomarańczowego i czerwonego. FOMY mają dużo większą od ILFORD-a czułość i wymagają naszej większej uwagi przy kalibracji oświetlenia ciemniowego, czyli podania światła delikatniejszego. Ale i to zrobimy.
Czy dobrze rozumiem? Ustawienie poziomu na świetle pomarańczowym dla Ilforda i przełączenie na kolor czerwony daje jeszcze za dużo światła dla FOMY Variant III 111?
Po zrobieniu wg instrukcji Huberta, testu na Ilfordzie, przełączyłem plafonierę na czerwony i sprawdziłem papier FOMA. Nie stwierdziłem zaświetlania, ale poziom światła tak dramatycznie spadł, że zastanawiałem się czy dla FOMY nie może być go więcej.
Rozumiem, że raczej nie.
No nic, mogę dodać trochę mocy bo ustawiłem dość długi bezpieczny czas.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: J.A. »

mrek pisze: 02 sty 2021, 17:44 Rozumiem, że raczej nie
niekoniecznie. To tylko jeden sygnał od jednego użytkownika.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: technik219 »

Art_Ro pisze: 02 sty 2021, 17:05 Jak będziesz miał przestój w ciemni, to możesz do mnie kurierem podrzucić swoją lampkę
Byłoby super :-) Jednak przedtem postaram się zmienić potencjometr (wspominałem o tym). Dzięki za deklarację pomocy. Odezwę się.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 02 sty 2021, 18:02 niekoniecznie. To tylko jeden sygnał od jednego użytkownika.
Wiem, powinienem robić kompletne testy dla FOMY bo nie przypuszczam aby skończyło się na zakupie nowego modelu "stereo" :-)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ