Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Kuryk
-#
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2018, 13:16

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: Kuryk »

Witam, powróciłem do fotografii czarno-białej po 20 latach i zacząłem śledzić forum od jakieś czasu (jest to pierwszy post). Ciemnia działa i robię odbitki z 35 i 120 mm wiec jest git. Mam 2 pytania.
Pytanie 1. Nigdy nie robiłem stykowek i mam pytanie, jeśli przykładowo normalnie naświetlam odbitkę z filmu 35mm na f16 przez 12 sec. To jak mam dobrać czas do stykowki. Myślałem żeby podnieść głowice, żeby pocięty, przyciśnięty szyba film mi się zmieścił na większym formacie i naświetlać z powiększalnika. To czy czas mam tez ustawić na 12s czy metoda prób i błędów sprawdzić.
Pytanie 2. Mam lupę powiększalnikowa PZO jest fajna ale myślałem nad zmiana, nigdy nie pracowałem z lupą na ziarno, a widzę, że są x10 i x25. Ogólnie jaka polecacie i z jakim powiększeniem. Normalnie robię odbitki 13x18, 20x25 i planuje zrobić projekt na 28x35 cm lub coś koło tego.
Z góry dziękuje za porady i podzielenie się doświadczeniem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: mrek »

Ad. 1 Tak. Światłem z podniesionego powiększalnika (przysłona otwarta), oświetlasz szybę, a pod nią negatywy na papierze. Nie ma jednego czasu. Dobierasz go robiąc próbki. Tak samo jak przy robieniu odbitek.

Ad. 2 Lupka im mocniejsza tym lepiej ale także i sporo drożej.
Możesz zacząć od Patersona za 100 zl dostępnego w polskich sklepach, możesz od razu wydać ponad 200 na lupę 20x
Nie ma znaczenia jakie duże odbitki robisz teraz bo kiedyś może będziesz robił większe (-:
Każda ma być ostra, a lupka daje wygodę i pewność w ustawieniu ostrości.
No i jeszcze jedno. Jeśli używasz drobnoziarnistych negatywów, to wygodniejsza będzie ta 20x bo przy małym powiększaniu Paterson może nie pokazać ziarna. Ale pokaże elementy obrazu lepiej niż stara PZO
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: rbit9n »

miałem Patersona małego i dużego,w obu powiększenie raptem 8×, ale dawało radę, ale teraz mam bestwell microsight z powiększeniem 25× i ten dopiero daje radę. nawet tu na forum wrzucałem zdjęcia ziarna z tej lupy, się tak na szybko telefonem nie znajdę. minus tej lupy jest taki, że najczęściej jest dostępna za oceanem, co znacząco wpływa na koszt całkowity.

Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: J.A. »

Większość porządnych dodatków do ciemni jest za oceanem, niestety.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Kuryk
-#
Posty: 20
Rejestracja: 29 cze 2018, 13:16

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: Kuryk »

Ja jestem za oceanem wiec to nie problem dla mnie...Dziękuje Panowie za odpowiedzi ma to sens i lepiej rozumiem. Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku!


Sent from my iPhone using Tapatalk
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: zladygin »

Szczęściarz... 👍
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: powalos »

Kuryk, masz dobrze. Zza oceanu jest też Skiper75.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pytanie o stykowki i lupę powiększalnikowa.

Post autor: mrek »

Kuryk pisze: 31 gru 2020, 18:33 Pozdrawiam i Szczęśliwego Nowego Roku!
Szczęśliwszego!
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ