Obiektywy Nikon

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 gru 2020, 10:58 I obiektywy te nie pojawiły się z powodu rozwoju technicznego, tylko wymusiła to sytuacja.
Nie z powodu, ale dzięki. Każdy rozwój jest stymulowany potrzebą. A wracając do "cyfrowych" obiektywów - skuteczna, mniej lub bardziej, korekta aberracji chromatycznej (spowodowanej między innymi cechami matrycy Bayera) we współczesnych obiektywach to jeszcze nie powód do nazywania ich "cyfrowymi". Swoja drogą, wiele "starych" obiektywów, szerszych niż standard, bardzo dobrze sobie radzi na matrycach i jakoś nie nazywamy ich "cyfrowymi". ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

Nie dzięki, właśnie z powodu. Korekta każdej wady to większa komplikacja układu, nosąca za sobą dodatkowe problemy, więc optycy nie korygują wad optycznych, które nie mają istotnego wpływu na efekt końcowy.
Aberracja chromatyczna to nie jedyny problem.
Muszę znaleźć stare zdjęcia porównujące dwa obiektywy, właśnie cyfrowy i nie cyfrowy.
Samo zapewnienie, że sobie bardzo dobrze radzą, mi nie wystarcza. Chciałbym zobaczyć przykład.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 gru 2020, 11:41 właśnie cyfrowy i nie cyfrowy
Wygląda na to, ze się nie porozumiemy co do użycia określenia "cyfrowy" na obiektywy współcześnie produkowane. One są tak cyfrowe, jak nie przymierzając silnik z reklamy Dysona. ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

To było wiadomo od początku, że się nie porozumiemy.
Problem polega na tym, że by doszło do porozumienia jedna, lub obie strony muszą uznać argumentację strony przeciwnej.
Jestem na to gotowy, tyle, że argumentacji jak dotąd nie ma, poza ogólnikowymi odczuciami adwersarza. Ogólniki w stylu:
można używać nie tylko z cyfrą, (nie twierdzę, że nie można)
albo są takie analogowe, które z cyfrą sobie bardzo dobrze radzą,
albo jest to konsekwencja rozwoju.
To tyle z Twojej strony jeśli chodzi o argumenty. Naprzeciw tego, że:
Pewne konstrukcje znane z analoga absolutnie nie są akceptowalne na matrycy,
albo, że pojawienie się nowego nośnika wymusza nowe konstrukcje - vide color jako rozwiązanie innego problemu,
To są fakty, te konstrukcje pojawiły się z powodu nośnika. Tak jak konstrukcja retrofokus, została wymyślona z powodu komory lustra w dslr-ach, gdzie nie można obiektywu o krótkiej ogniskowej wepchnąć na potrzebną głębokość, to też nie był postęp, tylko przymus.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Obiektywy Nikon

Post autor: 4Rider »

A może dlatego nie cyfrowe, bo fizyczne a nie napisane przez programistę albo AI, może o to biega aka?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

4Rider pisze: 07 gru 2020, 13:25 A może dlatego nie cyfrowe, bo fizyczne a nie napisane przez programistę albo AI, może o to biega aka?
Biega o to, że jest to ("cyfrowy" obiektyw) określenie pozbawione sensu. O ile o DSLR spokojnie można powiedzieć "cyfrowy" (choć "elektroniczny" też by pasował) to o obiektywie już nie, niestety. W nim (obiektywie) w sensie optycznym nie ma nic cyfrowego (chipy, silniki itd. darujmy sobie) bo być nie może. Gdyby było, to pewnie byłby to układ/urządzenie optyczno-elektroniczne wykorzystujące cyfrowe przetwarzanie obrazu i nazwane adekwatnie do funkcji/budowy/działania.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

Rozumiem, że z kolorowego szkła i metali kolorowych wykonany.
Załączniki
D4356351-C4A7-4223-BECB-54131099FED4.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Obiektywy Nikon

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 07 gru 2020, 13:50 określenie pozbawione sensu
No to zgadłem (co do elektroniczny, zamiast cyfrowy też miałem na języczku uwagi)

ale bez sensu jest takie czepialstwo zero-jedynkowe, przecież chodzi o język potoczny, a tu nawet o dialekt branżowy tudzież gwarę czy jak tam to jeszcze zwą, o slang jeszcze i grypsera :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

aka, skoro nie ma, to?
Załączniki
98713118-F51E-4336-8072-7949263031AC.png
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Obiektywy Nikon

Post autor: bakulik »

Obiektyw analogowy = zaprojektowany przy użyciu deski kreślarskiej i suwaka logarytmicznego.
Obiektyw cyfrowy = zaprojektowany przy użyciu cyfrowych maszyn liczących (komputerów).

:-P

A w ogóle, to matryca aparatu cyfrowego jest elementem analogowym, cyfrowa cześć zaczyna się od ADC i dotyczy głównie sposobu zapisu danych. ;-)

Poza do tym kłótnia bez sensu, bo dotyczy potocznego, czy też bardziej – funkcyjnego nazewnictwa. Tak jak są buty (czy opony) letnie do używania latem i zimowe – zimą (można oczywiście inaczej, ale nie zawsze skutki będą zadowalające), tak samo są obiektywy z ery „analogowej” projektowane do używania na filmie i „cyfrowe” – do aparatów cyfrowych (z uwagą jak wyżej). Jest to po prostu skrót myślowy i tyle.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Obiektywy Nikon

Post autor: J.A. »

1. Nie kłótnia tylko spór.

Nie pojmuję, skąd zawsze przypuszczenie, że jeżeli ktoś się z kimś nie zgadza, to od razu się kłuci?

Spór może prowadzić do kłótni.

2. A spór jest o to, czy są opony zimowe, czy zaprojektowane do jazdy w niskich temperaturach.
Ostatnio zmieniony 07 gru 2020, 14:46 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

4Rider pisze: 07 gru 2020, 14:03
aka pisze: 07 gru 2020, 13:50 określenie pozbawione sensu
No to zgadłem (co do elektroniczny, zamiast cyfrowy też miałem na języczku uwagi)

ale bez sensu jest takie czepialstwo zero-jedynkowe, przecież chodzi o język potoczny, a tu nawet o dialekt branżowy tudzież gwarę czy jak tam to jeszcze zwą, o slang jeszcze i grypsera :mrgreen:
Nie żyję na pustyni, ale "cyfrowy obiektyw" to po raz pierwszy spotkałem w twoim poście, w tym wątku. Mam DSLR, kilka obiektywów do niego i nie miałem świadomości, że one są ""cyfrowe". A nadużycia językowe są powszechne - czego się nie robi np. dla reklamy. Tu przykład ze świata optyki: https://www.vspdirect.com/vision-hub/wh ... tal-lenses Wystarczy korzystać z technologi produkcji "cyfrowej" i okulary mamy cyfrowe. Ja mam szafkę z Ikei, którą mogę nazwać cyfrową z powodu obrabiarki sterowanej numeryczne, podłączonej do PC, która frezowała otwory pod zawiasy (widziałem na własne oczy). ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

J.A. pisze: 07 gru 2020, 14:20 aka, skoro nie ma, to?
Wiedziałem, że Olympus zostanie przywołany. Rozsądnie to jest tak mówić: "Digital Era Pentax K-Mount Lenses" i w nazwę wstawić "D": "SMC Pentax-DA". A jak tam u Canona?
bakulik pisze: 07 gru 2020, 14:33 = zaprojektowany przy użyciu cyfrowych maszyn liczących (komputerów)
czyli:
aka pisze: 07 gru 2020, 14:45 Ja mam szafkę z Ikei, którą mogę nazwać cyfrową z powodu obrabiarki sterowanej numeryczne,
?
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Obiektywy Nikon

Post autor: bakulik »

aka pisze: 07 gru 2020, 14:52
bakulik pisze: 07 gru 2020, 14:33 = zaprojektowany przy użyciu cyfrowych maszyn liczących (komputerów)
czyli:
aka pisze: 07 gru 2020, 14:45 Ja mam szafkę z Ikei, którą mogę nazwać cyfrową z powodu obrabiarki sterowanej numeryczne,
?
Przecież dodałem stosowną ikonkę sugerującą, że to był żart.
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Obiektywy Nikon

Post autor: aka »

bakulik pisze: 07 gru 2020, 14:58 Przecież dodałem stosowną ikonkę sugerującą, że to był żart.
No przecież! Trzyma się konwencji. :-D
ODPOWIEDZ