Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

Witam,
Jestem początkujący i mam pytanie odnośnie wyprostowania odbitek materiał: foma speed variant RC 13x18. Przejrzałem wątki i nie znalazłem odpowiedzi. Plastik po wysuszeniu na kaflach jest jak kołyska, nie wiem gdzie popełniam błąd i jak mogę ewentualnie wyprostować odbitki.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: J.A. »

Przycisnąć encyklopedią.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: Imperitus »

Namocz jeszcze raz i wysusz pionowo a nie na płasko, a jak to nic nie pomoże to tak jak pisał J.A.
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

J.A. pisze: 28 lis 2020, 21:39 Przycisnąć encyklopedią.
Dzięki za merytoryczną odpowiedź. W takim razie przycisnę Biblią, wiara czyni cuda 🙂.
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

Imperitus pisze: 28 lis 2020, 23:00 Namocz jeszcze raz i wysusz pionowo a nie na płasko, a jak to nic nie pomoże to tak jak pisał J.
Dzięki za odpowiedź. Widać z tego że plastik tak chyba poprostu ma być może jest to znak żeby przejść na papiery barytowe, więcej zabawy ale efekt lepszy.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: BW »

- może zdjęcie było za długo moczone - plastiki tego nie lubią - podłoże nasiąka na brzegach a po wysuszeniu właśnie wygina się w "kołyskę" (p.s. wg mojego doświadczenia przy procesie trwającym nie dłużej niż 15-20 minut nie powinno być tego problemu)
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

BW pisze: 28 lis 2020, 23:31 może zdjęcie było za długo moczone - plastiki tego nie lubią - podłoże nasiąka na brzegach a po wysuszeniu właśnie wygina się w "kołyskę" (p.s. wg mojego doświadczenia przy procesie trwającym nie dłużej niż 15-20 minut nie powinno być tego problemu)
Dzięki za cenną odpowiedź, ja właśnie płukalem dużo dłużej, w takim razie następnym razem skrócę ten czas.
teh_R.
-#
Posty: 194
Rejestracja: 07 gru 2018, 16:44

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: teh_R. »

To też zależy od tego, jakie plastiki. Kiedy jeszcze nie wiedziałem że tak nie można, to gęsto często zostawiałem odbitki w wodzie na resztę nocy. Nic im nie było. Żadnych wygięć czy rozwarstwień. Tylko że to były plastiki Ilforda (najczęściej te starsze). Kiedy zaś zostawiłem tak Tetenale, rano rogi odbitek był poodklejane. Z Fomą nie mam doświadczeń.
Oczywiście, w żaden sposób nie zachęcam do takich praktyk.
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

To też zależy od tego, jakie plastiki. Kiedy jeszcze nie wiedziałem że tak nie można, to gęsto często zostawiałem odbitki w wodzie na resztę nocy. Nic im nie było. Żadnych wygięć czy rozwarstwień. Tylko że to były plastiki Ilforda (najczęściej te starsze). Kiedy zaś zostawiłem tak Tetenale, rano rogi odbitek był poodklejane. Z Fomą nie mam doświadczeń.
Oczywiście, w żaden sposób nie zachęcam do takich praktyk.
Napewno skrócę czas płukania. W tym momencie zdjęcia przyciśniete są grubym blokiem na którym stoi konsola dvd i dekoder. Może zadziała choć trochę 🙂.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: darekdp »

Przy płukaniu plastików (woda bieżąca) wystarczy 1,5 min. Powiesić na sznurku i po wyschnięciu są proste (bez biblii).
Pozdrawiam
Darek
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: Z_photo »

Odbitki suszone "na płasko" ale w nadmuchu gorącego powietrza są płaskie po wysuszeniu. Poza tym tak suszone papiery błyszczące charakteryzują się znacznie wyższym stopniem połysku. Przed suszeniem warto ściągnąć z powierzchni resztki wody, a jako generator gorącego powietrza wystarczy suszarka do włosów.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

Dziękuję za podpowiedzi. Teraz po tych radach to powinno być lepiej, właśnie czeka mnie wywoływanie.
Pozdrawiam
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: darekdp »

Jeżeli chodzi o suszenie "na gorąco", to przystosowałem starą suszarkę foto. Podłączyłem tani termostat elektroniczny z alle (czujnik temperatury przyklejony do obudowy). Termostat ustawiony na 50-60 stopni. Papiery kładę na szmatę i są suche po kilku minutach. Potwierdzam również lepszy połysk odbitek błyszczących przy suszeniu na gorąco.
Pozdrawiam
Darek
lodowy
-#
Posty: 66
Rejestracja: 28 lis 2020, 18:48

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: lodowy »

To już wyższa szkoła jazdy, podziwiam pomysłowość, być może i u mnie przyjdzie czas na eksperymenty. Kiedyś to znaczy w latach 90 bawiłem się fotografią. Moczyłem zdjęcia w herbacie i od razu wyglądały jakby miały co najmniej sto lat. Wracam powoli do gry, sądzę że z większą świadomością. W tych czasach paradoksalnie łatwiej znaleźć odpowiedzi na trudne pytania. Dzięki Darek za podpowiedź.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Prostowanie wywołanych zdjęć na papierze RC

Post autor: mrek »

lodowy pisze: 01 gru 2020, 23:12 Wracam powoli do gry, sądzę że z większą świadomością. W tych czasach paradoksalnie łatwiej znaleźć odpowiedzi na trudne pytania.
O! Następny Hibernatus :-) Witaj.
Też powróciłem do ciemni po latach, zastałem papiery multigrade użytkową elektronikę oraz internet, w którym wszystko i nic, podane na tacy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ