Znacie? To poczytajcie.

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: J.A. »

M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: kal800 »

Racja, to jest absolutny game changer w ciemni. Ja wciąż nie mam odwagi żeby lampę odpalić na wysokich nastawach, bo nie chcę mi się wierzyć, że nie zadymi :-D , a wtedy jest jasno jak w dzień.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: J.A. »

Zrób test, który proponuje Dadan, ustalisz bezpieczny czas i moc.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: kal800 »

@J.A.

Racja. Tak zrobię
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

J.A. pisze: 23 lis 2020, 20:16 Zrób test, który proponuje Dadan, ustalisz bezpieczny czas i moc.
Ja powtórzę swój bo robiłem tylko na nienaświetlonym papierze.
Dodam tylko, że jeśli ktoś ma jasny sufit w ciemni to warto odwrócić lampę w górę i mieć światło odbite i dzięki temu mniej cieni. Sprawdza się w mojej 8 m2 ciemni, sprawdzi się i w większej bo lampa ma potężną moc.
Myślałem, że mam już wszystko, a tu Artur przewiduje w lampie trzecie, białe światło.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: J.A. »

mrek pisze: 23 lis 2020, 21:24 a tu Artur przewiduje w lampie trzecie, białe światło.
No.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: technik219 »

No coż... od mojej lampki, którą samodzielnie zbudowałem i swojego czasu opisywałem odróżnia od tej Miry tylko to, że diody wziąłem z Alledrogo polegając na danych podawanych przez sprzedających. Nie miałem możliwości dokładnego zweryfikowania (jakiegokolwiek zweryfikowania) długości emitowanej fali świetlnej. Myślałem nawet by zbudować kolejną (w zapasie mam kilka wytrawionych na zapas płytek) na diodach typu "amber" z potencjometrem nie liniowym a logarytmicznym, ale nie mam na to czasu. Póki co moja sprawdza się. I też jest dwubarwna. Dla mnie żadne odkrycie ameryki ;-)
Prowizorka okazuje się najtrwalsza ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: rbit9n »

mnie sklecił taką dwukolorową (620nm i 660nm) lampkę szwagier na podstawie schematu z "elektroniki praktycznej". nawet tu kiedyś adekwatne pedeefy wrzucałem. użyliśmy ze szwagrem diod firny kingbright i jest ok.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

Kupiłem Mira i to są jedne z najlepiej wydanych pieniędzy.
Dzięki testowi Huberta, mam teraz moc ustawioną bezpieczniej dla papieru bo swoje testy robiłem tylko na białym papierze więc jednak było za mocno.

Arturze (to do producenta), pomyśl o tym czy białe światło włączane po kolorowym w tej nowej Mira, może się spokojnie zapalać przez rozjaśnianie. Przejście z czerwieni do białego to zawsze szok dla oczu. Jak dasz tryb spokojnego rozjaśniania będzie cudownie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: Art_Ro »

@ technik219 --- Myślałem nawet by zbudować kolejną (w zapasie mam kilka wytrawionych na zapas płytek) na diodach typu "amber" z potencjometrem nie liniowym a logarytmicznym,

Witajcie! Drogi kolego, z tego co mi wiadomo, to diody określane przez producentów LED-owych nazwą AMBER nie są diodami monochromatycznymi, lecz taką cwaną odmianą diod białych (z niebieskim działkiem emisyjnym) i bardzo rozbudowanym spektrum opartym na wielowarstwowym luminoforze. Oczywiście, mają bardzo fajny kolor światła, o bursztynowym odcieniu, bardzo przyjemny do oświetlenia nastrojowego. Ale, do lampy ciemniowej nie są dobre, ponieważ ich pasmo emisji sięga, na niskim oczywiście poziomie, aż do niebieskiego i tu wyraźnie widać nawet pozostałości tegoż działka, na poziomie nawet 10-15 % siły takiej diody w najwyższym fragmencie spektrogramu. TYLKO POMARAŃCZOWE ŚWIATŁO I TYLKO MONOCHROMATYCZNE! Żadne inne wynalazki, ... tyle czasu poświęciliśmy na to, aby dopracować ten temat, teraz możecie z tej naszej wiedzy korzystać, ja stosuję OPTOSUPPLY 609 nm. Godne polecenia, bo świecą wąskopasmowo i podstawa krzywej Gausa po lewej stronie, daje większe odsunięcie od granicy czułości warstwy zielonoczułej.

Natomiast całkowicie popieram pomysł zastosowania potencjometru logarytmicznego do ściemniania lampy, bo efekt będzie lepszy dla naszej ludzkiej kondycji, podobnie jest z naszym słuchem, on też jest logarytmicznie ukształtowany :)
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Awatar użytkownika
Art_Ro
-#
Posty: 42
Rejestracja: 19 mar 2010, 18:14
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: Art_Ro »

@ mrek ---> Arturze (to do producenta), pomyśl o tym czy białe światło włączane po kolorowym w tej nowej Mira, może się spokojnie zapalać przez rozjaśnianie. Przejście z czerwieni do białego to zawsze szok dla oczu. Jak dasz tryb spokojnego rozjaśniania będzie cudownie.

Marku, dziękuję za sugestię. Od samego początku, gdy taki pomysł zrodził się w mojej starej już głowie ;-) , wiedziałem, że należy to zaplanować, jako miękkie przejście, z powolnym przenikaniem kolorów. Ta lampa, o której wspomniał Jurek, to będzie już model "FIVE", lampy w plafonierze obecnie zmodyfikowane to "FOUR", ale one są tylko dwubarwne. Wielka lampa z bielą D50 powinna zaistnieć w lutym. Siła światła białego będzie indywidualnie ustawiana przez użytkownika dodatkowym potencjometrem i będzie mógł on zapewnić sobie powtarzalny poziom jej siły, np. 500 lux-ów na poziomie stołu, na którym będzie oceniał swoje powiększenia. Zawsze w tych samych, długoczasowo stabilnych i powtarzalnych warunkach. Obecnie konstruuję pilota, specjalnie dedykowanego do lamp sufitowych. W lampach stanowiskowych sterowanie radiowe nie będzie występowało.
MAMIYA 645Pro + Nikon D200+F80
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: technik219 »

Art_Ro pisze: 30 lis 2020, 17:28 Drogi kolego, z tego co mi wiadomo, to diody określane przez producentów LED-owych nazwą AMBER nie są diodami monochromatycznymi, lecz taką cwaną odmianą diod białych (z niebieskim działkiem emisyjnym) i bardzo rozbudowanym spektrum opartym na wielowarstwowym luminoforze. Oczywiście, mają bardzo fajny kolor światła, o bursztynowym odcieniu, bardzo przyjemny do oświetlenia nastrojowego. Ale, do lampy ciemniowej nie są dobre, ponieważ ich pasmo emisji sięga, na niskim ( itd...)
Wiem, wiem, rozmawialiśmy o tym jak również o metodologii badania bezpieczeństwa takiej lampy, tudzież o "dziwnym" zachowywaniu się niektórych papierów, które nie powinny się zadymiać a jednak się zadymiają. Teraz są już lepsze diody niż 8 lat temu, kiedy składałem tę moją lampkę. Jednak, jak nadmieniłem, nie mam ani czasu ani ochoty dalej zmagać się z tym tematem, pozostanę przy tym co mam, bo mi to w zupełności wystarcza. Chciałbym tylko podpiąć tę lampkę pod jakieś urządzenie by zobaczyć jak zmieniają się interwały jej impulsów (czy ten zachwalany efekt Schwarzschilda rzeczywiście występuje, czy jest tylko taki sobie - jest bo jest). I czy wystarczający jest potencjometr liniowy, czy lepszy byłby logarytmiczny (sam już nie pamiętam jaki zamontowałem). Nie ma już zbyt wiele warsztatów naprawczych sprzętu RTV i nie ma mi kto tego zbadać.
Zresztą w 90% przypadków używam jej czerwonego zakresu (660 nm), który nawet przy ciągłym świeceniu jest bezpieczny w całym zakresie "operacji" z papierami.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

Art_Ro pisze: 30 lis 2020, 17:49 Marku, dziękuję za sugestię. Od samego początku, gdy taki pomysł zrodził się w mojej starej już głowie ;-) , wiedziałem, że należy to zaplanować, jako miękkie przejście, z powolnym przenikaniem kolorów. Ta lampa, o której wspomniał Jurek, to będzie już model "FIVE", lampy w plafonierze obecnie zmodyfikowane to "FOUR", ale one są tylko dwubarwne.
Skalibrowałem porządnie papiery Ilforda i... zmniejszyłem moc. Sprawdziłem potem FOMĘ na tej samej mocy. Jest bezpiecznie ale jest też ciemniej. Nie wiem czy np na papiery FOMA nie można świecić mocniej niż na Ilford? Ktoś sprawdzał?
Rozważałeś Arturze osobne potencjometry mocy dla różnych kolorów?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: darekdp »

mrek pisze: 12 gru 2020, 16:18 Sprawdziłem potem FOMĘ na tej samej mocy. Jest bezpiecznie ale jest też ciemniej. Nie wiem czy np na papiery FOMA nie można świecić mocniej niż na Ilford? Ktoś sprawdzał?
Foma niestety wymaga "ciemności". Nie mam wprawdzie Miry, ale mam diody "deep red" i muszę je dość mocno przyciemniać dla Fomy. Po przeczytaniu artykułu "dadana" i zrobieniu ponownych testów, mam "prawie" bezpieczne 5 minut. Jednak podkładkę minimalnie widać :-)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Znacie? To poczytajcie.

Post autor: mrek »

Ustawiłem u siebie Mirę na bezpieczne minimum 6 minut bo wołam aż 3 min w Multigrade 1+14
No i teraz przy czerwonym świetle: "ciemność, widzę ciemność" :-)

Moja podsufitowa Mira wisi skierowana w biały sufit dając bezcieniowe światło. Mam do niej dostęp (klosz jest tylko położony) więc w zasadzie mogę przełączać moc przechodząc na papier FOMA. Tylko muszę dodatkowe testy zrobić. Stąd moje pytanie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ