Ferrania P30

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Ferrania P30

Post autor: flonidan »

Ostatnio wołałem film Ferrania P30.Wołałem go w Ilfosolu 3 co w efekcie dało bardzo wysokie kontrasty i przepalenia świateł.Ten Ilfosol nawet rozcieńczony 1:9 daje na wielu filmach duże kontrasty-chyba nie polubię tej wywojki.O ferrani słyszałem dobre opinie ,tylko właśnie wysokie kontrasty były jej wytykane.Dlatego tak myślałem może drugą rolkę Ferrani pociągnąć w Kodak D23 lub D25,tylko w jak długo ten film wołać?? -na razie są czasy w niewielu wywojkach.Proszę o propozycję.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ferrania P30

Post autor: technik219 »

No to jak wiedziałeś, że Ilfosol daje wysokie kontrasty i Ferrrania też sama w sobie jest kontrastowa, to dlaczego usiłowałeś zrobić z nich parę? Przecież nie od wczoraj wiadomo, że przyciągają się przeciwieństwa. Trzeba ją było, na początek, wymoczyć w Rodinalu/R-09. Na prawdę trzeba talentu, żeby w R-09 zepsuć film.
Lux mea lex
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Ferrania P30

Post autor: flonidan »

Bo tylko do Ilfosolu i do Rodinalu miałęm czasy(Rodinal też miałęm).Myslałem o Rodinalu 1:60 ale w efekcie wybrałem Ilfosol 3 .Nie wiem dlaczego przypuszczałem że ta para wyjdzie .Teraz film pomoczę w Rodinalu 1:100 i w końcu wyjdzie.No taka natura moja bo na Ilfosolu napisali że to wywojka do filmów o niskiej i średniej czułości .Nie pisali ,że kontrasty są podniebne.Mam nauczkę dostałem po palcach i teraz wiem ,że jak nic nie wiadomo to w Rodinalu na pewno wyjdzie.Muszę powiedzieć ,że ta Ferrania pokazuje piękne obłoki na niebie-teraz zrobię na niej z filtrem pomarańczowym.
jacek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ferrania P30

Post autor: technik219 »

Jeśli w R-09 to zacząłbym najpierw od 1:50. Wbrew obiegowym opiniom różnica w kontraście między rozcieńczeniem 1:50 a 1:100 nie jest aż tak znacząca. Dopiero jak uznasz, że 1:50 daje także zbyt duży kontrast (ręczę, że nie da), zrobisz w 1:100. Tylko dwa warunki: właściwa temperatura i właściwe mieszanie. Musi być dobrze.
Lux mea lex
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Ferrania P30

Post autor: aka »

flonidan pisze: 13 paź 2020, 19:49 Ostatnio wołałem film Ferrania P30
Też wołałem... :-( Wyjątkowo wredny materiał. Tu poczytaj: https://emulsive.org/articles/film-test ... t-micciche może coś podpowie Ci ta lektura. Ja jeszcze spróbuję, na małokontrastowych scenach i wywołam w Adox Rodinalu lub Paranolu S Tetenala. Dane z ulotki Ferrani są bez sensu. Zalecany D96 jest dla mnie za miękki. Powodzenia!
ODPOWIEDZ