Trwałość odczynników

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Trwałość odczynników

Post autor: Imperitus »

Udało mi się za rozsądne pieniądze wejść w posiadanie znacznej ilości odczynników, jak bardzo mogą zbrunatnieć zanim przestaną się do czegokolwiek nadawać? Fenidon jest szary, glicyna i hydrochinon też. Wiem jak wyglądają w postaci świeżej bo mam jeszcze resztki moich zapasów. Pewnie i tak zestawię w małych ilościach kilka wywoływaczy żeby sprawdzić ale i tak chciałem zapytać
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Trwałość odczynników

Post autor: technik219 »

Barwa odczynnika nie zawsze świadczy o "starości". Często świadczy o czystości. Jaka jest czystość odczynników wg. etykiety?
Czysty (cz. , cz. d.a.) hydrochinon powinien być biały - im czystszy tym bielszy. Fenidon najwyżej lekko kremowy. Pozostałe wyglądają na dobre.
Jeśli chodzi o reduktory fotograficzne, to w większości po sporządzeniu roztworów ulegają one częściowej regeneracji. Tak się dzieje z metolem i hydrochinonem jeśli występują one razem w składzie wywoływacza. Stary bromek potasu będzie zbrylony, a ostatecznie będzie się rozpływał. Dla tiosiarczanu sodu oznaką zepsucia będzie biały, jakby mączny nalot na kryształach lub ich żółtawe zabarwienie.
(dokonałem edycji postu bo coś się stało, że rozwaliło go i pomieszało).
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2020, 22:50 przez technik219, łącznie zmieniany 1 raz.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Trwałość odczynników

Post autor: Imperitus »

technik219, fenidon ma 98,5%, także techniczny :-/
Reczta na której ostały się etykiety ma oznaczenie "czyste". Fenidonu technicznego już używałem do sporządzania wywojki, na moje niedoświadczone i niepodparte densytometrem oko nie było nieporządanych efektów :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
LD
-#
Posty: 459
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Trwałość odczynników

Post autor: LD »

Imperitus pisze: 09 wrz 2020, 17:56 technik219, fenidon ma 98,5%, także techniczny :-/
Reczta na której ostały się etykiety ma oznaczenie "czyste". Fenidonu technicznego już używałem do sporządzania wywojki, na moje niedoświadczone i niepodparte densytometrem oko nie było nieporządanych! ( niepożądanych) efektów :-)
Zdjęcia chyba nie oddaje rzeczywistych kolorów. Dla pewności spytam. Czy to jest glicyna fotograficzna? Moja jest lekko kremowa.
Fenidon który mam ma kolor biały.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Trwałość odczynników

Post autor: Imperitus »

LD, tak, to fotograficzna glicyna. Specjalnie regulowałem balans bieli żeby kolory były dokładnie takie jak w rzeczywistości. Te odczynniki naprawdę są takie ciemno szare. Mój świeży fenidon był lekko kremowy, ale tak jak pisałem- to techniczny, 99%
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Trwałość odczynników

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 10 wrz 2020, 13:50 Mój świeży fenidon był lekko kremowy
a mój taki lekko łosiowy ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Trwałość odczynników

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 10 wrz 2020, 14:05 a mój taki lekko łosiowy ;-)
Ale łoś z Kanady czy z Norwegii?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Trwałość odczynników

Post autor: 4Rider »

Imperitus pisze: 10 wrz 2020, 14:43
4Rider pisze: 10 wrz 2020, 14:05 a mój taki lekko łosiowy ;-)
Ale łoś z Kanady czy z Norwegii?
Hodowlany wędzony na zimno (łosoś) :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2091
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Trwałość odczynników

Post autor: Imperitus »

4Rider, :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ