Pentacon Six

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

aka pisze: 30 sie 2020, 17:34 "
Pentacon SIX TL - artykuł opublikowano w Foto-Kurierze 6/1992
ciąg dalszy...


Pentacon six TL nie jest pozbawiony zarówno zalet jak i wad.
...
Wady:
- ciężar (z ob. standartowym i pryzmatem) około 1600 g.
- zawodny naciąg migawki (często się zacina, film był nierówno przesuwany, co powodowało częściowe nakładanie się zdjęć)
- film na płytce dociskającej leżał nierówno, co powodowało pewną nieostrość zdjęć
- przypadkowość wykonania egzemplarzy

"
Przynajmniej jakaś pierwsza konstruktywna krytyka. Panowie, rozumiem że nie zagustowaliście w Psixie, ale jest szereg osób którym ta kamera odpowiada, więc mam propozycję żeby troszkę bardziej wypowiadać się merytorycznie zamiast rzucać epitetami typu dinozaur, bo nie ma to żadnego powiązania z rzeczywistością.
Ale do rzeczy. aka generalnie się zgadzam jeśli chodzi o wady (może poza ciężarem, bo Hasselblad jest tylko troszkę lżejszy z obiektywem 1475g, w szczególności że osobiście kominka nie używam), tylko z takim zastrzeżeniem, że punkt 2 i 3 podpadają pod pkt. 4. To znaczy że przypadkowość wykonania egzemplarzy była na tyle duża, że użytkownicy mogli mieć skrajne zdanie o kamerze. Moja i Jerzego działa bez zarzutu, Wasze najwyraźniej nie (choć nie wiemy jakie były po wyjściu z fabryki). Mój egzemplarz nie ma problemów ani z przesuwem filmu, ani z ostrością, ale oczywiście wiadomo jak fabryki za komuny działały, więc przed zakupem takiej kamery z pewnością trzeba ją dobrze sprawdzić.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

Jaris pisze: 31 sie 2020, 11:01 aka generalnie się zgadzam jeśli chodzi o wady
Wspomniałem wyżej, że nie miałem w ręku P-siksa i oczywiście nie mam osobistych doświadczeń i z tego też powodu powstrzymuję się od krytyki czy też pochwał. Niewykluczone, że kiedyś kupię onego trochę z ciekawości, trochę z, powiedzmy, sentymentu - tak kupiłem Exaktę, a nawet dwie. Mam w pamięci półkę w Foto-Optyce z tymi aparatami i horrendalnymi cenami (24000 zł) - moja Exakta VX 1000 z Pancolarem, wyjęta z szafy w stanie dziewiczym, miała przywieszkę z ceną 17000zł. Jak się trafi oferta z leżakiem "szafowym" i w mój nastrój, to pewnie kupię z nadzieją na gruntowny, profesjonalny CLA. Patent z okienkiem nie dla mnie. A zacne obiektywy kuszą, bo są adaptery do P645.
Ostatnio zmieniony 31 sie 2020, 12:14 przez aka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Pentacon Six

Post autor: jac123 »

Generalny "problem" z Psixem jest taki, że w naszej szerokości geograficznej używali go zawodowi fotografowie, trzaskając tysiące klatek. Stąd to, czym teraz dysponujemy to najczęściej sprzęt zjechany i awaryjny. Tak więc porównywanie poczciwego Psixa do Kieva, czy innych aparatów zachodnich nie jest do końca sprawiedliwe, gdyż aparaty nie miały takich przejść jak Psixy z demoludów.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Pentacon Six

Post autor: aka »

jac123 pisze: 31 sie 2020, 12:07 Generalny "problem" z Psixem jest taki, że w naszej szerokości geograficznej używali go zawodowi fotografowie, trzaskając tysiące klatek. Stąd to, czym teraz dysponujemy to najczęściej sprzęt zjechany i awaryjny. Tak więc porównywanie poczciwego Psixa do Kieva, czy innych aparatów zachodnich nie jest do końca sprawiedliwe, gdyż aparaty nie miały takich przejść jak Psixy z demoludów.
To jest moim zdaniem przyczyna negatywnych opinii, nawet być może tej z Foto-Kuriera z roku 1992, a aparat produkowano od dużo wcześniejszych lat. Z jakością wyrobów z DDR nie było tak zle jak z CCCP. Dawno temu używałem Praktici Super TL i złego słowa nie powiem, a miała przeszłość z koła foto w domu kultury.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Pentacon Six

Post autor: Imperitus »

jac123, ale jak popatrzeć na foty które trzaskali zajeżdżając te aparaty to chapeu bas, w rękach profesjonalisty Pentaconsix czy wcześniejszy Praktisix pozwalał uzyskać naprawdę poważne efekty. Taki Karel Plicka...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Pentacon Six

Post autor: jac123 »

Oczywiście, obiektywy z Psixa są bardzo fajne.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: Nomad »

4Rider pisze: 31 sie 2020, 04:05
Nomad pisze: 30 sie 2020, 22:45
4Rider pisze: 30 sie 2020, 15:50 Czekam na wątek Przyjaciół i Obrońców Zenitha :mrgreen:
Może poczekaj na wątek Hejterów Minolty... Z góry zapisuję się do klubu!

I co to ma być? Złośliwość prywatna? Ale ja żaden wyznawca i nie ma co się czepiać :mrgreen:


Obrazek1981 by Jakub Czwarty
Mamiyi się czep z rana :-P
Aparaty fajne, ale jak byś raz i drugi miał pad migawki w nich, to by ci fascynacja przeszła. Nie ma systemów w 100% niezawodnych, ale są takie co się psują czasami, i takie gdzie jest to nagminne.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Pentacon Six

Post autor: zedi »

LD pisze: 29 sie 2020, 21:07
zedi pisze: 29 sie 2020, 20:16 Taka mała uwaga odnośnie nakładania klatek w Pentaconie - mój nakłada tylko wtedy gdy zapomnę wcisnąć spust przy naciąganiu do polowy migawki ;). Jak się nie zapomnę to odstępy jak marzenie. Jedynie ostatnio przy upałach nie zamykał migawki przy długich czasach powyżej 1/30. Taki urok. Matówka od arax'a z klinem robi kawał dobrej roboty za około 100-150 PLN.
Odnośnie matówki Araxa. Czytałem że trzeba ją jeszcze przycinać 2,5mm oraz "kalibrować" bo obraz był nieostry. Czy to prawda?
Nie trzeba docinać, sprzedają gotowe pod Pentacona. Nic nie musiałem poprawiać po oryginalnej matówce przy instalacji. No oprócz wyprostowania drutów trzymających matówkę. Oryginalne były lekko zakrzywione pod krzywiznę matówki.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Pentacon Six

Post autor: zedi »

J.A. pisze: 30 sie 2020, 13:30
zedi pisze: 29 sie 2020, 20:16 Taka mała uwaga odnośnie nakładania klatek w Pentaconie - mój nakłada tylko wtedy gdy zapomnę wcisnąć spust przy naciąganiu do polowy migawki ;). Jak się nie zapomnę to odstępy jak marzenie. Jedynie ostatnio przy upałach nie zamykał migawki przy długich czasach powyżej 1/30.
Jaris pisze: 30 sie 2020, 11:52 "Ścięty początek papieru ochronnego musi być wsunięty dostatecznie głęboko i pewnie w szczelinę rdzenia szpuli odbiorczej, gdyż od tego zależy niezawodny ciąg i równomierny posuw taśmy w kierunku prostopadłym do osi szpuli. Zboczenie od tego kierunku w stronę kołnierza szpuli jest niedopuszczalne, gdyż uniemożliwia prawidłowy posuw taśmy, a nawet zagraża zakleszczeniem szpuli odbiorczej w komorze filmowej i przeciążeniem mechanizmu naciągowego przy próbie uruchomienia dźwigni szybkiego naciągu. Papier ochronny należy nawijać na rdzeń szpuli odbiorczej bardzo ściśle, tak ażeby wykluczyć możliwość rozluźnienia i poślizgu zwojów. W tym celu należy przy nawijaniu początkowych zwojów nieznacznie przyhamować lewym kciukiem pełną jeszcze szpulę zdawczą. Zbyt luźne nawinięcie papieru ochronnego prowadzi nieuchronnie do nierównomiernego posuwu i filmu i nierównych odstępów między kolejnymi klatkami - do zachodzenia zdjęć na siebie lub zbyt dużych odstępów między nimi."
O borze iglasty. Czy Wy czytacie co piszecie?
Co jeszcze mam zrobić by aparat działał zgodnie z przeznaczeniem?
Złożyć ofiarę z dziewicy? czy może wystarczy zatańczyć nago przy pełni księżyca o północy na Łysej Górze?

A ceny wcale nie są jakieś specjalnie atrakcyjne, sprawdziłem na ebay i Allegro.
1000 zł, to norma.
Ja swojego kupiłem w 2018 za 180 PLN. Zepsutego - zaciętego. Nauczyłem się na nim mechaniki precyzyjnej, cierpliwości i kończenia zbyt przewlekłych projektów - tzn rozebrałem do zera, wyczyściłem, nasmarowałem, złożyłem, wyregulowałem. Nawet działa. Po 2 latach od złożenia i zrobieniu z 20 rolek przez totalnego amatora jak ja - to zaczął robić psikusy z domykaniem migawki w upałach powyżej 30 stopni. Patent ze spustem daje 100% pewności ze nie nałoży żadnej klatki.
Nie sugeruję że to idealny średniak, jednak polubiłem go i zaufałem na tyle, że cyfry praktycznie już nie używam. No i daje satysfakcję że działam na sprzęcie który sam ogarnąłem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: mrek »

zedi pisze: 02 wrz 2020, 21:58 Patent ze spustem daje 100% pewności ze nie nałoży żadnej klatki.
Proszę przypomnij co to za patent.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Pentacon Six

Post autor: zedi »

aka pisze: 31 sie 2020, 12:13
jac123 pisze: 31 sie 2020, 12:07 Generalny "problem" z Psixem jest taki, że w naszej szerokości geograficznej używali go zawodowi fotografowie, trzaskając tysiące klatek. Stąd to, czym teraz dysponujemy to najczęściej sprzęt zjechany i awaryjny. Tak więc porównywanie poczciwego Psixa do Kieva, czy innych aparatów zachodnich nie jest do końca sprawiedliwe, gdyż aparaty nie miały takich przejść jak Psixy z demoludów.
To jest moim zdaniem przyczyna negatywnych opinii, nawet być może tej z Foto-Kuriera z roku 1992, a aparat produkowano od dużo wcześniejszych lat. Z jakością wyrobów z DDR nie było tak zle jak z CCCP. Dawno temu używałem Praktici Super TL i złego słowa nie powiem, a miała przeszłość z koła foto w domu kultury.
Mam Praktice MTL5 i jest to kawał dobrego sprzętu. Od 1984 roku nigdy nie była na regulacji i do dzisiaj trzyma czasy i ani razu nie zawiódła. Jakościowo Pentacon Six wypada baardzo blado. A z ciekawostek to znalazłem list mojej mamy z 1975 roku, gdzie skarżyła się na Pentacona bo nakładał jej klatki ;)
jac123 pisze: 31 sie 2020, 12:07 Generalny "problem" z Psixem jest taki, że w naszej szerokości geograficznej używali go zawodowi fotografowie, trzaskając tysiące klatek. Stąd to, czym teraz dysponujemy to najczęściej sprzęt zjechany i awaryjny. Tak więc porównywanie poczciwego Psixa do Kieva, czy innych aparatów zachodnich nie jest do końca sprawiedliwe, gdyż aparaty nie miały takich przejść jak Psixy z demoludów.
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Pentacon Six

Post autor: zedi »

mrek pisze: 02 wrz 2020, 22:01
zedi pisze: 02 wrz 2020, 21:58 Patent ze spustem daje 100% pewności ze nie nałoży żadnej klatki.
Proszę przypomnij co to za patent.
Trzymasz wciśnięty spust podczas naciągania migawki przez 2/3 jej skoku.
Robię to już odruchowo. Podczas wciskania spustu odłączany jest nawalający mechanizm mierzący nawijany film - który jest źródłem problemów z nakładaniem klatek
Patent mam od baierfoto:
http://baierfoto.com/transportengl.html
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: mrek »

No cóż. Nie skorzystam. Na fali tej dyskusji oraz z powodu nabycia Flektogona 50, postanowiłem wyjąć jednego z moich Pentaconów z kapsuły czasu. Przetestowałem naciąg na samej taśmie rysując kreski przy czasie B. Wyszło równiutko.
Założyłem film i jestem już w połowie. Oczywiście z filmem naciąg pracuje ciężej. Po wywołaniu może być inaczej.

Podczas zdjęć, przypomniała mi się jedna z zalet Six'a.
W odróżnieniu od wymiennych kaset innych aparatów, tutaj film prowadzony jest prosto z dwoma zakrętami 90 stopni. W kasetach wywijany jest o 180 stopni i dłuższe trzymanie załadowanej kasety, skutkuje utrwaleniem się wybrzuszenia na filmie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
janpur
-#
Posty: 54
Rejestracja: 18 lip 2019, 11:46
Lokalizacja: KRAKÓW

Pentacon Six

Post autor: janpur »

@zedi,
musze sprawdzic.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: mrek »

mrek pisze: 02 wrz 2020, 23:16 postanowiłem wyjąć jednego z moich Pentaconów z kapsuły czasu.
...i schowam go tam ponownie. Niektóre klatki zaświetlone na czarno. Pewnie migawka się nie zamykała. Mam jeszcze drugie body. Kusi aby przetestować bo jednak lekki jest.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ