Pentacon Six

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Jerzy, wiem, ze działa, widziałem filmy.
Widziałem też filmy z innych PSixów, uwierz mi Twoje może nie są wyjątkowe, ale należą do mniejszości.
Bardziej mi chodzi o statystykę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

J.A. proponuję nie robić uogólnień. Wiem że bywają egzemplarze usterkowe, ale często ludzie narzekają, bo nie chce im się dopilnować prawidłowego założenia filmu. Mam Psixa od ponad 20 lat i nie miałem z nim żadnych problemów. A jakość zdjęć naprawdę nie ustępuje znacznie droższym kamerom.
Jaris
-#
Posty: 276
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Pentacon Six

Post autor: Jaris »

Jerzy pisze: 28 sie 2020, 15:22 Łączy je format klatki i wymienność obiektywów. Jest sporo różnic, że wspomnę o migawkach w obiektywie czy wymiennych kasetach. Kiedyś chciałem mieć jakąś 501, teraz nie. Nie mój styl fotografowania.
Oczywiście, zdaję sobie sprawę z tych różnic. Chodzi mi tylko o przykładową rozpiętość cenową systemów 6x6
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

Mamiya is okej 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Jaris pisze: 28 sie 2020, 16:54 J.A. proponuję nie robić uogólnień. Wiem że bywają egzemplarze usterkowe, ale często ludzie narzekają, bo nie chce im się dopilnować prawidłowego założenia filmu. Mam Psixa od ponad 20 lat i nie miałem z nim żadnych problemów. A jakość zdjęć naprawdę nie ustępuje znacznie droższym kamerom.
problem polega na tym, że ja właśnie nie robię uogólnień..
Akurat film z PSixa łatwo rozpoznać, a aparatów 6x6 z poziomym przebiegiem kadrów jest bardzo mało.
A wywołałem naprawdę dużo filmów. I w 90% przypadków jak się trafia film z nierównym podziałem, to jest z PSixa. Źle założony film nie wpływa na podział.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

J.A. pisze: 28 sie 2020, 19:45 aparatów 6x6 z poziomym przebiegiem kadrów jest bardzo mało.
Na moje cztery średniaki taki przesuw mają trzy ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Jakie to?
Bo nie o mieszkowce tu chodzi. Te mają okienko i z podziałem, żadnych problemów :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Jerzy »

Agfa Clack. Mieszkowa Agfa Isolette. I Pentagon Six, też na okienko :)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Pentacon Six

Post autor: jac123 »

Jerzy pisze: 28 sie 2020, 21:13 Agfa Clack. Mieszkowa Agfa Isolette...
:-/
:mrgreen:
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pentacon Six

Post autor: Nomad »

Piszę po raz kolejny i wcina. J.A. ma rację co do SIXa. Aparat zbyt delikatny do nawet średnio intensywnego używania, matówki porażka. Przesiadka z SIXa na Kijewa to był kosmos. Hassel, nawet tak wymęczony jak mój, to zupełnie inna liga (byle właściwy model).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

Jerzy pisze: 28 sie 2020, 21:13 I Pentagon Six, też na okienko
:mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Pentacon Six

Post autor: technik219 »

Bardzo ciekawa jest historia samej nazwy "Pentacon" wywodzącej się z nazwy zrzeszenia/kombinatu optyczno mechanicznego VEB Pentacon. Na początku lat 50. z powodów prawnych aparaty Contax S produkowane w NRD przez zakłady VEB Kamera und Kinowerke Dresden eksportowane na zachód opatrzono marką Pentacon. Właścicielem marki "Contax" były zakłady w Oberkochen RFN. W tym czasie zastanawiano się nad dwiema nazwami dla eksportowych Contaxów: Pentax lub Pentacon. Wybrano "pentacon" jako połączenie "penta" od pryzmatu pentagonalnego będącego ich własnym wynalazkiem i "con" od "contaxa". Pentax natomiast stanowił połączenie "penta" od pryzmatu i "x" wziętego z "contaxa". Jednakże obie nazwy w dalszym ciągu pozostawały w dyspozycji patentowej Konowerke Dresden. Kiedy w 1957 roku Japońska firma Asahi Optical Co., Ltd opracowała swój pierwszy model aparatu z pryzmatem pentagonalnym (wcześniej aparaty tej firmy nosiły nazwę Asahiflex) Asahi Pentax. Firma Asahi ściśle współpracowała z Kinowerke Dresden, za wiedzą i zezwoleniem Niemców (a także za stosowną opłatą) wykorzystywała jej nowinki techniczne, które potem usprawniała. Przejęła również zastrzeżoną przez Niemców nazwę Pentax, która później stała się nazwą całej korporacji jak i nazwą własną wszystkich aparatów Asahi Optical co. Ltd. Nazwą Pentacon objęto w 1959 roku całe zrzeszenie przemysłu optycznego NRD.
Tak więc niewiele brakowało, aby Pentaxy były marką NRD-owską ;-) Taki Pentax Six TTL, na ten przykład ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pentacon Six

Post autor: J.A. »

A żeby było weselej. Przynajmniej w polskiej literaturze za wynalazcę pryzmatu pentagonalnego opisywano właśnie Asahi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: 4Rider »

Niemcy polecieli w kosmos to i ten pentagram przed wojną pewnie jeszcze wynalezli 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zedi
-#
Posty: 56
Rejestracja: 01 gru 2018, 03:25
Lokalizacja: Szczecin

Pentacon Six

Post autor: zedi »

Taka mała uwaga odnośnie nakładania klatek w Pentaconie - mój nakłada tylko wtedy gdy zapomnę wcisnąć spust przy naciąganiu do polowy migawki ;). Jak się nie zapomnę to odstępy jak marzenie. Jedynie ostatnio przy upałach nie zamykał migawki przy długich czasach powyżej 1/30. Taki urok. Matówka od arax'a z klinem robi kawał dobrej roboty za około 100-150 PLN.
ODPOWIEDZ