co właśnie wywołałeś?

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 27 lip 2020, 16:36 Rozumiem, że sugerujesz, że manipulując pierścieniem zuiko ustawiałeś na pośrednich (jakich?) wartościach przysłonę np. 4 i 1/3, tak aby wskazówka była w środku pola?
Akurat nie pamiętam, czy w środku pola, zresztą to bez znaczenia. Ale tak, kręcąc pierścieniem przesłony (przy slajdach), potrafiłem (pewnie ciągle potrafię) zrobić MEB* co 1/3.
aka pisze: 27 lip 2020, 16:36 Problem w tym, że migawka pracuje z czasami co 1EV (nic mi nie wiadomo, że jest inaczej, to nie jest np. minolta x-700)
Bo nie jest inaczej. Ale nie sugerujesz chyba, że jeżeli jest czas 1/125 i na pierścieniu przesłony jest 5,6, to przy czasie 1/125 ustawiając pierścień bliżej 5,6, ale w kierunku 8 uzyskujemy jakieś niedoświetlenie względem wskazania światłomierza?
To samo jeżeli przekręcę pierścień przesłony w drugą stronę, nie na środek, ale blisko 5,6 w kierunku 4 uzyskam lekkie prześwietlenie. Naprawdę slajd klasy Velvii naświetlony w ten sposób dawał wyraźne różnice w gęstości.

Zdecydowanie "uchowa się" w nastawionej wartości. W instrukcji Contaxa i chyba Yasiek też, wręcz jest to napisane.
W mojej już niestety elektronicznej Mamiyi 7 też zmiana przesłony na wartości pośrednie wpływa na naśwttlenie w manualu. W auto nie, bo auto czas skompensuje tę "korektę" na przesłonie. I gdy bardzo mi zależy na kadrze, a jest na slajdzie, to robię MEB też na niej.
Robiłem też testy na slajdach zmieniając czułość o 1/3 EV na M7. W automacie czasu (taki jest w M7) naświetlając ścianę miałem 3 różniące się gęstością slajdy. Bez densytometru. Oceniając na oko.

Oczywiszące to wszystko nie ma znaczenia przy cz-b czy negatywie barwnym, ale teoretycznie ta 1/3 EV u Leici, czy Gossena jest rejestrowalna na materiałach foto.

* manual exposure bracketing.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 27 lip 2020, 20:22 Akurat nie pamiętam, czy w środku pola, zresztą to bez znaczenia. Ale tak, kręcąc pierścieniem przesłony (przy slajdach), potrafiłem (pewnie ciągle potrafię) zrobić MEB* co 1/3.
A jak to stwierdzisz, że to akurat 1/3 a nie np. 1/4 (w OM-1, w OM-4 łatwiej)? Na pierścieniu nie masz podziałki, w wizjerze niewyskalowane pole w widełkach +/-.
J.A. pisze: 27 lip 2020, 20:22 Zdecydowanie "uchowa się" w nastawionej wartości. W instrukcji Contaxa i chyba Yasiek też, wręcz jest to napisane.
Prawda, że w Yashicach i contaksach jest w wizjerze informacja o ustawionej pomiędzy zaskokami przysłonie, czyli skok wynosi 1/2 EV (innego skoku pomiędzy pełnymi wartościami nie ustawimy). W znanych mi modelach contaksów (SLR, film135) w trybie AV czasy są skalowane co 1/2EV - 1/3 nie ustawimy.

Trochę nasza wymiana uwag zboczyła - moja wątpliwość ustawiania ekspozycji z dokładnością 1/3 EV dotyczyła mechanicznych kamer i zewnętrznych światłomierzy. W zasadzie w kamerach z TTL (i chyba nie tylko) ustawianie z taką dokładnością nie bardzo miałoby sens (nie mówię o ustawianiu korekty ekspozycji dedykowanym pokrętłem) bo skąd wiadomo w którą stronę "cyknąć" odrobinę pokrętłem przysłony (o te 1/3EV czy inną odrobinę)?
J.A. pisze: 27 lip 2020, 20:22 Robiłem też testy na slajdach zmieniając czułość o 1/3 EV na M7. W automacie czasu (taki jest w M7) naświetlając ścianę miałem 3 różniące się gęstością slajdy. Bez densytometru. Oceniając na oko.
Ok, różnicę widać, rozumiem, że bardziej niż na cz-b, ale które naświetlenie jest poprawne?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

aka, odnoszę wrażenie, że mówimy o dwóch zupełnie innych aspektach zagadnienia.
Przypomnę, że chodzi o różnicę w kalibrowaniu światłomierzy i wynikających z tego konsekwencjach.
Znacznie mniejszych dla fotografii negatywowej, ale istniejących.
Zwracam też uwagę na realną możliwość ustawienia nawet w sprzęcie całkowicie mechanicznym mniejszych wartości niż 1/2 EV.
Dla porządku.
1/3 - 1/4 = 1/12
1/2 - 1/3 = 1/6,
więc roztrząsanie tego, czy uda się nastawić 1/3, czy 1/4 jest znacznie bardziej odjechane niż różnica w kalibracji światłomierzy.
Dość, że w mechanicznym sprzęcie da się ustawić jak powiedziałem na początku wartości zbliżone do 1/3 przesłony, pod warunkiem, że obiektyw pozbawiony jest zaskoków co pół działki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 aka, odnoszę wrażenie, że mówimy o dwóch zupełnie innych aspektach zagadnienia.
Przypomnę, że chodzi o różnicę w kalibrowaniu światłomierzy i wynikających z tego konsekwencjach.
No tak:
aka pisze: 27 lip 2020, 13:17 "Czułość podana dla światłomierzy Gossen, cała reszta wyżej o 1/3ev"
zacytowałem ten fragment wyrażając niejako zdziwienie - wszak ta cała reszta wrzucona do jednego worka to lekkie nadużycie chyba jest.
J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 Dla porządku.
1/3 - 1/4 = 1/12
1/2 - 1/3 = 1/6,
Możesz rozwinąć co się kryje za tymi rachunkami?
J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 Dość, że w mechanicznym sprzęcie da się ustawić jak powiedziałem na początku wartości zbliżone do 1/3 przesłony, pod warunkiem, że obiektyw pozbawiony jest zaskoków co pół działki.
Z całym szacunkiem, ale ustawienie pierścienia przysłony w obiektywie (zuiko?) przypiętym do OM-1 pomiędzy "zaskokami" to ustawienie nie wiadomo na jakiej wartości, a dokładnie "pomiędzy" i tylko tyle. Mówienie, że da się ustawić wartość o 1/3 większą/lub mniejszą jest prawdziwe, ale stwierdzić, że tak właśnie jest ustawiona przysłona nijak nie można.

Rzecz w tym, że różnica w ekspozycji o 1/3 mimo, że widoczna na slajdzie, to ma się ona nijak do praktyki bo po prostu nie da się jej inaczej uwzględnić niż ustawiając na pokrętle (lud ekranie) światłomierza lub światłomierza aparatu, przynajmniej w zdecydowanej większości sprzętu.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: dejnekas »

pelovsky pisze: 16 lis 2019, 21:40 Mało czasu dziś miałem na odbitki, więc zamiast tego wyszedł mi Fomapan R100 super8 nawijany do kasetki single8 i naswietlony w Fujica Z800. Ze względu na malejącą dostępność dwuchromianu potasu (unijne regulacje) kupiłem sobie 2kg na zapas. Najwyżej oddam wnukom :D
O masz! Gdzie to klupiles? Wyslij prosze jakis link albo numer telefonu/nazwe firmy.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

aka pisze:
J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 aka, odnoszę wrażenie, że mówimy o dwóch zupełnie innych aspektach zagadnienia.
Przypomnę, że chodzi o różnicę w kalibrowaniu światłomierzy i wynikających z tego konsekwencjach.
No tak:
aka pisze: 27 lip 2020, 13:17 "Czułość podana dla światłomierzy Gossen, cała reszta wyżej o 1/3ev"
zacytowałem ten fragment wyrażając niejako zdziwienie - wszak ta cała reszta wrzucona do jednego worka to lekkie nadużycie chyba jest.
J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 Dla porządku.
1/3 - 1/4 = 1/12
1/2 - 1/3 = 1/6,
Możesz rozwinąć co się kryje za tymi rachunkami?
J.A. pisze: 28 lip 2020, 11:47 Dość, że w mechanicznym sprzęcie da się ustawić jak powiedziałem na początku wartości zbliżone do 1/3 przesłony, pod warunkiem, że obiektyw pozbawiony jest zaskoków co pół działki.
Z całym szacunkiem, ale ustawienie pierścienia przysłony w obiektywie (zuiko?) przypiętym do OM-1 pomiędzy "zaskokami" to ustawienie nie wiadomo na jakiej wartości, a dokładnie "pomiędzy" i tylko tyle. Mówienie, że da się ustawić wartość o 1/3 większą/lub mniejszą jest prawdziwe, ale stwierdzić, że tak właśnie jest ustawiona przysłona nijak nie można.

Rzecz w tym, że różnica w ekspozycji o 1/3 mimo, że widoczna na slajdzie, to ma się ona nijak do praktyki bo po prostu nie da się jej inaczej uwzględnić niż ustawiając na pokrętle (lud ekranie) światłomierza lub światłomierza aparatu, przynajmniej w zdecydowanej większości sprzętu.
akurat w OM-1n i OM-2n światłomierz ma niejako podziałkę ±½EV.

poniżej fragment instrukcji OM-1n.

Obrazek

oraz OM-2n.

Obrazek

aczkolwiek ±⅓EV byłoby ciężko wyczuć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 28 lip 2020, 18:26 akurat w OM-1n i OM-2n światłomierz ma niejako podziałkę ±½EV
No tak, zgadza się, ale to nie do końca cecha pozwalająca sterować przysłoną ze skokiem 1/3. 1/3 to dopiero (i chyba tylko) w OM-4 (może OM-3?) na drabince czasów, choć manipulując pierścieniem przysłony pomiędzy "zaskokami" trudno wysterować ekspozycję z dokładnością do jednej kreski (pierścień w zuiko ma mały skok pomiędzy "zaskokami", nie tak jak w Yashikach). Coś tam o tym wiem - mam i OM-1 i OM-4Ti. Ta 1/3 EV dla cz-b materiałów to w zasadzie nic nie znacząca różnica, trudno kontrolowalna (poza pierścieniami czułości i korekty).
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

zgadza się, podziałka co ⅓ EV jest w OM-3 i OM-4 i te ±⅓ EV raczej się uzyskuje kołem czułości (kompensacji) i to raczej w trybie auto (OM-4) dzięki migawce bezstopniowej.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

co właśnie wywołałeś?

Post autor: rbit9n »

aha, wywołałem póki co cztery kodaki kolorowe w tetenal colortec C-41. jeszcze przede mną drugie tyle koloru i trzecie tyle cz-b.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

co właśnie wywołałeś?

Post autor: shredderr »

rbit9n pisze: 28 lip 2020, 19:46 zgadza się, podziałka co ⅓ EV jest w OM-3 i OM-4 i te ±⅓ EV raczej się uzyskuje kołem czułości (kompensacji) i to raczej w trybie auto (OM-4) dzięki migawce bezstopniowej.
Zupełnie jak w Minoltach XE-x w trybie preselekcji przysłony.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 28 lip 2020, 12:35 Możesz rozwinąć co się kryje za tymi rachunkami?
Bez obrazy.
Arytmetyka z 4 klasy szkoły podstawowej. Działania na ułamkach zwykłych. W tym konkretnym przypadku odejmowanie, które można przeprowadzić poprzez sprowadzenie mianownika do tej samej wspólnej wartości.
1/3 - 1/4 = 4/12 - 3/12
Czyli wynik to 1/12 EV
1/2 - 1/3 = 3/6 - 2/6
Czyli wynik 1/6 EV.

rbit9n, aka, Wy naprawdę nie rozumiecie, czy nie dopuszczacie możliwości ustawienia przesłony inaczej niż w instrukcji aparatu?

Nie wmówicie mi, że po ustawieniu przesłony jak na zdjęciu przy tym samym czasie naświetlania efekt fotograficzny będzie na trzech zdjęciach identyczny.

Mało tego, ustawienie w ten sposób przesłony w aparatach mechanicznych zwłaszcza z galwanometrem jako wskaźnikiem światłomierza daje inne wychylenie wskazówki. Problemem jest jedynie precyzja ustawienia przez fotografa i wykonania obiektywu.

Kończę dyskusję, bo wygląda ona na rozmowę fizyka z literatem.
Załączniki
Untitled-2.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

shredderr pisze: 28 lip 2020, 20:39 Zupełnie jak w Minoltach XE-x w trybie preselekcji przysłony.
I w X-500, X-570, X-700. Pewnie w X-3xxx i X-600 też. (w trybie priorytetu przysłony)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

co właśnie wywołałeś?

Post autor: aka »

J.A. pisze: 28 lip 2020, 21:31 Bez obrazy.
Arytmetyka z 4 klasy szkoły podstawowej.
Dowcipniś...
J.A. pisze: 28 lip 2020, 21:31 rbit9n, aka, Wy naprawdę nie rozumiecie, czy nie dopuszczacie możliwości ustawienia przesłony inaczej niż w instrukcji aparatu?
Bez urazy, o drogę pytasz? Ustawić to sobie możesz, ale nie będziesz wiedział o ile zwiększasz/zmniejszasz przysłonę bo nigdzie tej wartości nie zobaczysz. W Yashicach i zeissach c/y ustawisz w środkowej pozycji i to będzie 1/2 EV bo tak system jest skonstruawany i nawet to w wizjerze zobaczysz.

PS. Zrób adekwatne zdjęcia zuiko np. 50/1.4 ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 28 lip 2020, 21:46Dowcipniś
ale co? Nie rozumiesz, że między 1/2, a 1/3 jest tylko 1/6 EV różnicy? A w drugim przypadku tylko 1/12 EV różnicy?
Ta druga wartość to już dla papieru pod powiększalnikiem jest bardzo dokładna.
aka pisze: 28 lip 2020, 21:46bo nigdzie tej wartości nie zobaczysz
toż tłumaczę, jak chłop krowie na rowie, że zobaczysz.
Nawet te kawałki instrukcji tego dowodzą. Wystarczy, że wskazówka zakryje wolną przestrzeń i zobaczysz. I tę tajemna wiedzę staram się przekazać.
Załączniki
BB5A487E-0C99-45AC-A701-FADCA3909A91.jpeg
BB5A487E-0C99-45AC-A701-FADCA3909A91.jpeg (37.2 KiB) Przejrzano 1667 razy
EE29430B-59C0-4A2E-B5B3-A7A50165B411.jpeg
EE29430B-59C0-4A2E-B5B3-A7A50165B411.jpeg (57.05 KiB) Przejrzano 1669 razy
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

co właśnie wywołałeś?

Post autor: J.A. »

aka pisze: 28 lip 2020, 21:46 adekwatne zdjęcia zuiko np. 50/1.4
jestem pewien, że na obiektywach zuiko się da.
No chyba, że pomyliłem aparat, albo yaśka fx3 super, bo te dwa miałem na przełomie lat 80/90-tych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ