Efekt Leica?

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Efekt Leica?

Post autor: J.A. »

Adams, Różnica zapewne polegała na fotografującym. Na końcowy efekt składa się tyleż sprzętu i materiału, co fotografa.
Nie twierdzę, że nie widać różnicy między obiektywami. Ale mogę się założyć, że w ślepym teście slajd z L, M, czy innego topowego sprzętu będzie słabo rozróżnialny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Efekt Leica?

Post autor: Adams »

J.A. pisze: 08 maja 2020, 15:24 Adams, Różnica zapewne polegała na fotografującym. Na końcowy efekt składa się tyleż sprzętu i materiału, co fotografa.
Nie twierdzę, że nie widać różnicy między obiektywami. Ale mogę się założyć, że w ślepym teście slajd z L, M, czy innego topowego sprzętu będzie słabo rozróżnialny.
Kiedyś kolega zrobił mi ślepy test: Nikkor AFS 28-70 vs inne 2 obiektywy Nikkora( nie pamiętam jakie ale pewnie 28-80 i 28-105) generalnie pewnie z 90 % wybranych przeze mnie zdjęć było z AFS.
Całe szczęście że to żaden dla mnie problem :-) czas bardziej cenię :-)
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Z_photo
-#
Posty: 1013
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Efekt Leica?

Post autor: Z_photo »

Adams pisze: 08 maja 2020, 13:40 Obiektywy do Mamiya 7 to takie właśnie cudo, tak sterylne że bez "duszy" się mnie wydaje, ...
Z obiektywami do Mamiya 7 nie miałem styczności, ale przeznaczony do TLRów Mamiya-Sekor 2,8/80 mm (w późnej wersji "blue dot") jest tak dobry, że dla mnie ... za dobry :-)
... i dlatego wolę używać Rolleiflexa z Tessarem 3,5/75 mm .
Do fotografii technicznej, architektury czy kadrów wymagających skrajnie wysokiej szczegółowości ten Sekor nadaje się znakomicie, ale w pozostałych dziedzinach uzyskuję Tessarem obrazki, które dla mnie są nieco przyjemniejsze w odbiorze.
Nie jest to jednak do tego stopnia duża różnica, żeby obrazy wykonane tymi obiektywami były łatwe do identyfikacji. W każdym razie ja nie dałbym sobie ręki uciąć, że jeden obraz tym zrobiony, a drugi tamtym. :-D
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Efekt Leica?

Post autor: J.A. »

Adams pisze: 08 maja 2020, 16:15 Kiedyś kolega zrobił mi ślepy test: Nikkor AFS 28-70 vs inne 2 obiektywy Nikkora( nie pamiętam jakie ale pewnie 28-80 i 28-105)
Chyba zostałem źle zrozumiany.
Także w ślepym teście rozpoznaje, że zdjęcie a, zostało zrobione jednym obiektywem, a zdjęcie b innym.
Nie w tym rzecz. Chodzi o to, że ze stosu różnych zdjęć, nie podejmuję się wybrać i powiedzieć.
Te są z nikora x, a te z rokkora y, a tamte to symmary.
Nie mówię nawet o sytuacji, gdy obiektywy są z różnych klas jakościowych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Adams
-#
Posty: 849
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Efekt Leica?

Post autor: Adams »

J.A. pisze: 08 maja 2020, 20:33
Adams pisze: 08 maja 2020, 16:15 Kiedyś kolega zrobił mi ślepy test: Nikkor AFS 28-70 vs inne 2 obiektywy Nikkora( nie pamiętam jakie ale pewnie 28-80 i 28-105)
Chyba zostałem źle zrozumiany.
Także w ślepym teście rozpoznaje, że zdjęcie a, zostało zrobione jednym obiektywem, a zdjęcie b innym.
Nie w tym rzecz. Chodzi o to, że ze stosu różnych zdjęć, nie podejmuję się wybrać i powiedzieć.
Te są z nikora x, a te z rokkora y, a tamte to symmary.
Nie mówię nawet o sytuacji, gdy obiektywy są z różnych klas jakościowych.
Zrozumiałem:-) też bym się tego nie podjął.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ