Wybór skanera do negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

A zatem obiecane demo:

1. Oryginalny plik CR2:
Plik RAW

2. Poglądowy jpg z całego obrazka:
dcraw -c -T IMG_9061.CR2 | convert tif:- -resize 800x800 IMG_9061.jpg
Obrazek

3. Oryginalny, surowy obraz z matrycy zeskładowany bez utraty informacji w pliku tif:
dcraw -c -D -4 -T IMG_9061.CR2 > IMG_9061_SUROWY.tif
Surowy obraz w pliku tiff

4. Fragment pliku CR2 na krawędzi słońca przetworzony do jpg i przeskalowany 10-krotnie w górę, żeby dało się to obejrzeć na forum:
dcraw -c -T IMG_9061.CR2 | convert tif:- -crop 50x50+1520+1270 -scale 500x500 -contrast-stretch 1 IMG_9061_POGLAD_SLONKO.jpg
Obrazek

5. Ten sam fragment słonka w postaci surowej, z rozciągniętym bezstratnie kontrastem i przeskalowany 10-krotnie w górę, zapisany jako jpg, żeby dało się to obejrzeć na forum:
dcraw -c -D -4 -T IMG_9061.CR2 | convert tif:- -crop 50x50+1520+1270 -scale 500x500 -contrast-stretch 1 IMG_9061_SUROWY_SLONKO.jpg
Obrazek

Ten ostatni obrazek daje pogląd na to co "rzeczywiście siedzi" w plikach RAW. Warto też zwrócić uwagę, jakim wyzwaniem dla algorytmów, które budują z monochromatycznego obrazu kolor jest przejście między obszarami światło/cień, czyli każda krawędź, w warunkach silnej przewagi jednej barwy...
Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to że w kroku 3 nastąpiło przepisanie całej istotnej źródłowej informacji z pliku RAW do tiff. Nie ma tu straty, o której pisał cytowany człowiek.

Starczy nudzenia :-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

skpt pisze: 16 gru 2019, 23:08 A zatem obiecane demo:
O! Dzięki :-)
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

Swoją drogą wczoraj ze zdziwieniem stwierdziłem, że wszystkie skanery Plustek Opticfilm do małego obrazka doczekały się natywnej obsługi przez VueScan (model 120 dalej nie jest obsługiwany). Nie są już wymagane sterowniki producenta. Co umożliwia użycie skanera np. na linuksie, niweluje problemy przy upgrade windows, a mnie uwalnia od konieczności używania virtualboxa do skanowania. Ta natywna działa m.z. lepiej niż oryginalne sterowniki. Jest po pierwsze nieco szybciej, po drugie usunięte zostały wady produkujące artefakty przy skanowaniu w rozdzielczości innej niż najwyższa.
Z_photo
-#
Posty: 988
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór skanera do negatywów

Post autor: Z_photo »

skpt pisze: 25 kwie 2020, 09:10 Swoją drogą wczoraj ze zdziwieniem stwierdziłem, że wszystkie skanery Plustek Opticfilm do małego obrazka doczekały się natywnej obsługi przez VueScan (...)
Ta natywna działa m.z. lepiej niż oryginalne sterowniki. Jest po pierwsze nieco szybciej, po drugie usunięte zostały wady produkujące artefakty przy skanowaniu w rozdzielczości innej niż najwyższa.
Plusteka (u mnie 8200i) obsługuję poprzez Vuescana od około 2 lat. Jestem bardzo zadowolony z efektów wykorzystania tego tandemu - oceniam tę kombinację jako lepszą niż wariant z dołączonym do skanera Silverfastem - tak pod względem efektów jak i ergonomii.

Przykład ostatnich skanów (motyw o znacznej rozpiętości tonów, zarejestrowany na Fomapanie 100 wywołanym w Rodinalu 1:100):
Załączniki
2020-03-25-0016-Resizer-1024M.jpg
2020-03-25-0015-Resizer-1024M.jpg
2020-03-25-0013-Resizer-1024M.jpg
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór skanera do negatywów

Post autor: J.A. »

Z_photo pisze: 25 kwie 2020, 21:11 jako lepszą niż wariant z dołączonym do skanera Silverfastem
SF to jeden z najbardziej przereklamowaych softów. A VS jeden z najmniej docenionych.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: zaphod »

J.A. pisze: 25 kwie 2020, 22:01 SF to jeden z najbardziej przereklamowaych softów.
Czyli nie tylko ja doszedłem do tego wniosku. Po zakupie v800 próbowałem SF na wszelkie sposoby i efekty nigdy mi nie pasowały.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

zaphod pisze: 30 kwie 2020, 18:25
J.A. pisze: 25 kwie 2020, 22:01 SF to jeden z najbardziej przereklamowaych softów.
Czyli nie tylko ja doszedłem do tego wniosku. Po zakupie v800 próbowałem SF na wszelkie sposoby i efekty nigdy mi nie pasowały.
To ja mam chyba jakiś inny SF. Kupiłem razem ze skanerem i używam. Co prawda korzystam z jego "usług" w skromnym zakresie (skan liniowy, cz-b) ale jakoś nie narzekam. Natomiast z jakiegoś powodu(?) nie udało mi się skutecznie zainstalować demo Vuescana, a miałem takie ciągotki.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór skanera do negatywów

Post autor: J.A. »

zaphod, dobra nazwa, wysoka cena, dużo opcji. Przepis na mit sortu pro. :-)
Mam gdzieś oryginał do LS-2000, jak zmieniłem skaner liczyłem na jakąś „ulgę”, „ zniżkę”, cokolwiek, a było to gdzieś w okolicach końca ubiegłego milenium. Zapomnij. Więc zacząłem się rozglądać za alternatywą i trafiłem na VS. Licencję dożywotnią na wszystkie obsługiwane skanery,a po zapłaceniu jakichś śmiesznych pieniędzy.
aka, no pewnie jesteś inny skoro używasz „czegotoniemogocęgosoftutylkodojednegourządzenia” W 1% możliwości deklarowanych przez producenta.
Co do instalacji VSa, to nie mam pojęcia jaki z tym może być problem, skoro jego się nie instaluje, a uruchamia po prostu plik aplikacji. Być może pod Win powinieneś usunąć z systemu oryginalne sterowniki firmowe, bo tylko tu widzę ewentualny problem. Ja na sczęście nie mam szczęścia używania win. W czasach gdy dużo skanowałem usługowo, odpalałem 3, a nawet 4 sesje i skanowałem na czterech różnych skanerach.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: rbit9n »

vuescan ani pod windą, ani pod linuchem nie widzi oryginalnych sterów, więc mu one nie przeszkadzają.
aha, obecnie chyba są też wersje do instalacji, od jakiegoś czasu pobieram bowiem regularnie pakiet deb.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

J.A. pisze: 30 kwie 2020, 20:45 aka, no pewnie jesteś inny skoro używasz „czegotoniemogocęgosoftutylkodojednegourządzenia” W 1% możliwości deklarowanych przez producenta.
Dobre, ale bez przesady co do tych deklarowanych możliwości. Ja tam nic nadzwyczajnego nie wyczytałem w ich materiałach. A że skan liniowy wg instrukcji JaZ99 robi się bez problemu to i nie cierpię za bardzo.
J.A. pisze: 30 kwie 2020, 20:45 aka, no pewnie jesteś inny skoro używasz „czegotoniemogocęgosoftutylkodojednegourządzenia” W 1% możliwości deklarowanych przez producenta.
Co do instalacji VSa, to nie mam pojęcia jaki z tym może być problem, skoro jego się nie instaluje, a uruchamia po prostu plik aplikacji. Być może pod Win powinieneś usunąć z systemu oryginalne sterowniki firmowe, bo tylko tu widzę ewentualny problem. Ja na sczęście nie mam szczęścia używania win. W czasach gdy dużo skanowałem usługowo, odpalałem 3, a nawet 4 sesje i skanowałem na czterech różnych skanerach.
Prawdopodobnie sterowniki mu przeszkadzają. Niby się instaluje, ale nie działa.
rbit9n pisze: 01 maja 2020, 06:45 vuescan ani pod windą, ani pod linuchem nie widzi oryginalnych sterów, więc mu one nie przeszkadzają.
To nie wiem co jest nie tak.
rbit9n pisze: 01 maja 2020, 06:45 aha, obecnie chyba są też wersje do instalacji, od jakiegoś czasu pobieram bowiem regularnie pakiet deb.
A to tego nie rozumiem. Możesz jaśniej?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: rbit9n »

używam Linux Mint, to jest klona Linux Ubuntu, który jest oparty o architekturę Linux Debian i po nim odziedziczyły pakiety instalacyjne z rozszerzeniem deb. ściąga się taki pakiet, klika i się instaluje, bez rzeźbienia w terminalu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 01 maja 2020, 09:46 używam Linux Mint, to jest klona Linux Ubuntu, który jest oparty o architekturę Linux Debian i po nim odziedziczyły pakiety instalacyjne z rozszerzeniem deb. ściąga się taki pakiet, klika i się instaluje, bez rzeźbienia w terminalu.
Ok. To świat mi nieznany.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wybór skanera do negatywów

Post autor: powalos »

aka, jeżeli Tobie VS się instaluje (jesteś pewien ? Tam na pytanie czy zainstalować "urządzenie obrazowania" trzeba potwierdzić), to spróbuj podłączyć skaner do innego USB. VS ma swoje sterowniki i oryginalne, "producenckie" rzeczywiście mu nie przeszkadzają
P.S.
Pamiętajcie koledzy, że licencja pozwala korzystać na czterech komputerach rodzinnych i jednym u przyjaciela. Tak więc można podzielić się kosztami. :-)
Fan Pentax'a.
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

rbit9n pisze: 01 maja 2020, 06:45 vuescan ani pod windą, ani pod linuchem nie widzi oryginalnych sterów,
To nie jest tak dla wszystkich skanerów. Tam gdzie ma natywny support, to nie używa. Tam gdzie nie ma (jak było do niedawna np. dla plusteków) używa sterowników producenta. Dla tych skanerów jest wyraźnie zaznaczone, że wsparcie jest tylko na określonych systemach operacyjnych. Stąd napisałem, że się zmieniło dla małoobrazkowych Plusteków. Wcześniej nie można ich było używać na linuksie (co było zaznaczone na stronie wspieranych przez VueScan urządzeń). Trzeba niestety czytać przed zakupem vs.
EDYTA: Przykład gdzie tak jest dalej np. tutaj (średnioformatowy plustek): https://www.hamrick.com/vuescan/plustek ... nformation
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

skpt pisze: 02 maja 2020, 12:06 Tam gdzie nie ma (jak było do niedawna np. dla plusteków) używa sterowników producenta.
Zainstalowałem. Nie wiem czyich sterowników używa. Ale pytanie jest takie - jak uzyskać skan liniowy? W terminologii SilverFast jest to 16bitHDR dla cz-b, 48bit HDR dla koloru. W SF w tych trybach wszystkie "ulepszacze" są wyłączone. Czy w VS jest opcja wielokrotnego skanowania czy jak to się tam nazywa (w SF - Multi-Exposure) dla uzyskania większego zakresu dynamiki?
ODPOWIEDZ