Wybór papieru.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

J.A. pisze: 24 kwie 2020, 17:33 zapewniam Cię, że jeszcze nie wiesz co to jest „jasność’ w ciemni.
Ale ja nie twierdzę że wiem, tylko piszę czego doświadczyłem po zastąpieniu filtra czerwonego.
Różnica jest ogromna - co nie oznacza, że nie może być jeszcze większa.
:->
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 17:37 (...) Mam nadzieję że moje pytania nie były dla państwa męczące.
Dla mnie nie były. :->
Powodzenia w ciemni. I nie zrażaj się ewentualnymi niepowodzeniami, bo raczej nie sposób ich uniknąć.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Pani akurat nie było ;-)
Ja pozdrawiam że swej strony 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

4Rider pisze: 24 kwie 2020, 17:48 Pani akurat nie było ;-)
(...)
Ups... Małe faux-pas ;-)
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór papieru.

Post autor: darekdp »

J.A. pisze: 24 kwie 2020, 17:33
Z_photo pisze: 24 kwie 2020, 17:30 Po zakupie filtra Ilford 902 w mojej ciemni "stała się jasność
zapewniam Cię, że jeszcze nie wiesz co to jest „jasność’ w ciemni.
Jeżeli chodzi o "jasność" w ciemni, to przy Ilfordzie jak najbardziej (można czytać książkę), niestety przy Fomie musimy mieć ciemną ciemnię. Chyba, że kupimy super lampę. Przy okazji, czy ta lampa nie zaświetla Fomy?
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Każda lampa zaświetla. Istotne jest kiedy można zmierzyć zadymienie jakie generuje.
Moja nie tworzy zadymienia do pół godziny ekspozycji przy bezpośrednim oświetleniu stołu z odległości 4 stóp. Stare Varianty wymagały światła czerwonego, nowe można obrabiać przy pomarańczowym. A ilfordy, papiery ze wszystkich testowanych wymagają najmniej. Czyli wytrzymują najdłużej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Wybór papieru.

Post autor: Henry »

Z_photo pisze: 24 kwie 2020, 17:08 Dwa: pytanie zdradza brak doświadczenia - co żadnego wstydu nie przynosi.
To prawda. Wstyd przynosi nie pytanie i błądzenie.
Z_photo pisze: 24 kwie 2020, 17:08 Pytanie nie jest głupie i można na nie odpowiedzieć krótko: Tak.
No właśnie nie można. Znaczy można, ale nie powinno się, a przynajmniej nie wypada na tym forum. Fomapan 400 jest tak kontrastowy jak sobie wywołamy i w zależności od tego jaki techroot ma powiększalnik i jaki sfotografuje motyw i jakiego kontrastu się spodziewa to może mu czasami wyjść, ale zazwyczaj nie wyjdzie. I to akurat dobrze bo to wymusza dobre naświetlanie negatywu i odpowiednie jego wywołanie.

Techroot: są różne drogi. Ja proponuję żebyś zaczął od tej fomy i normalnej gradacji papieru. Ale jak będziesz robił zdjęcia to mierz i zapisz sobie jaki kontrast fotografujesz (masz pomiar spot w aparacie?) - staraj się naświetlać podobne motywy, a po powrocie do domu otwórz w ciemni aparat i utnij zrobiony film i go wywołaj. Nie czekaj na koniec rolki i wszystkie 36 zdjęć - po prostu go utnij i wywołaj tyle ile zrobiłeś. Stracisz kilka klatek, ale przynajmniej powinieneś mieć podobny kontrast. Dzięki temu nauczysz się dobierać czas wywołania. Potem jak już się przerzucisz na multigrade przynajmniej będziesz umiał dobrze wywołać negatyw i będzie Ci łatwiej pracować w ciemni.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Henry pisze: 24 kwie 2020, 20:24
Ale jak będziesz robił zdjęcia to mierz i zapisz sobie jaki kontrast fotografujesz (masz pomiar spot w aparacie?)
Moim aparatem na początku będzie Smena Symbol (zamierzam zakupić). Może jak trochę później nazbieram na jakąś lustrzankę np. Zenit. W wieku 17 lat trzeba z budżetem rozważnie ;-)
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

darekdp pisze: 24 kwie 2020, 20:08 Przy okazji, czy ta lampa nie zaświetla Fomy?
Jedynie dwa razy obrabiałem papier Fomy w świetle tej lampy. Nie zaświetliła, ale lampa świeciła w sufit. Właśnie z obawy o zaświetlenie Fomy tak ją ustawiłem, co i tak dawało komfort znacznie wyższy niż przy użyciu czerwonego filtra zamontowanego w tej samej lampie.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

techroot pisze: 24 kwie 2020, 20:38
Moim aparatem na początku będzie Smena Symbol (zamierzam zakupić).
Nie poszalejesz z tym za bardzo, ale na początek, tzn. do nauki wystarczy. Zakładam, że nie posiadasz światłomierza, więc zaopatrz się chociaż w obrotową tabelkę naświetlań - z jej użyciem ekspozycja filmu będzie dokładniejsza niż ta, która wynika z symboli w aparacie.

techroot pisze: 24 kwie 2020, 20:38 Może jak trochę później nazbieram na jakąś lustrzankę np. Zenit. W wieku 17 lat trzeba z budżetem rozważnie ;-)
Tu z kolei sugeruję się nie spieszyć. Uzbieraj nieco więcej i spraw sobie aparat o większej precyzji, bardziej niezawodny, a w szczególności z lepszym układem celowniczym (Zenit pokazuje niewiele ponad 60% powierzchni faktycznie rejestrowanego kadru).
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór papieru.

Post autor: darekdp »

J.A. pisze: 24 kwie 2020, 20:21 Każda lampa zaświetla. Istotne jest kiedy można zmierzyć zadymienie jakie generuje.
Moja nie tworzy zadymienia do pół godziny ekspozycji przy bezpośrednim oświetleniu stołu z odległości 4 stóp. Stare Carianty wymagały światła czerwonego, nowe można obrabiać przy pomarańczowym. A ilfordy, papiery ze wszystkich testowanych wymagają najmniej. Czyli wytrzymują najdłużej.
Oczywiście chodziło mi o lampę Mira. Do obróbki Fomy musiałem zmienić ledy na deep red i mocno je ściemnić.
Taka kombinacja nie zaświetla Fomy przez 20 minut. Jest niestety "dość" ciemno. Czy Mira da radę rozjaśnić ciemnię podczas używania Fomy?
Pozdrawiam
Darek
Z_photo
-#
Posty: 987
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Wybór papieru.

Post autor: Z_photo »

Henry pisze: 24 kwie 2020, 20:24

(...) Fomapan 400 jest tak kontrastowy jak sobie wywołamy i w zależności od tego jaki techroot ma powiększalnik i jaki sfotografuje motyw i jakiego kontrastu się spodziewa to może mu czasami wyjść, ale zazwyczaj nie wyjdzie.
Czy "zazwyczaj nie wyjdzie" to można dyskutować, ale co do reszty masz rację. Tyle, że na przykładzie Fomapana 400, który ma opinię raczej miękkiego (podobno, bo sam nigdy go nie używałem) @techroot pytał o prawidłowość zasady doboru: miękki negatyw / twardy papier. Na to, co do zasady można odpowiedzieć krótko: Tak.
:->
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
techroot
-#
Posty: 34
Rejestracja: 20 kwie 2020, 10:20

Wybór papieru.

Post autor: techroot »

Z_photo pisze: 24 kwie 2020, 21:06
Nie poszalejesz z tym za bardzo, ale na początek, tzn. do nauki wystarczy. Zakładam, że nie posiadasz światłomierza, więc zaopatrz się chociaż w obrotową tabelkę naświetlań - z jej użyciem ekspozycja filmu będzie dokładniejsza niż ta, która wynika z symboli w aparacie.
A jeszcze tak z innej beczki. Na kole nastawu wyboru czułości negatywu w Smienie Symbol maksymalna wartość (z tego co wiem) to 250 ISO, tak więc: Czy przy włożeniu do tego aparatu filmu o czułości 400 ISO należy tylko ustawić owe koło na maksymalną wartość, czy należy jeszcze coś zrobić?

PS. Przepraszam że nie umieściłem pytania w nowym temacie na forum - w innym dziale. Chciałem kontynuować wątek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór papieru.

Post autor: J.A. »

Smiena symbol nie posiada żadnych ustawień czułości, bo nie posiada żadnej elektroniki.
To co się nastawia na pierścieniu "czułości" to w rzeczywistości jest przesłona. A symbole słoneczka i chmurek, to czas naświetlania.
Jak ktoś wyżej napisał, zaopatrz się w obrotową tabelę naświetlań. Jescze lepiej w światłomierz.

A już najlepiej w książkę o podstawach fotografii,
:-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór papieru.

Post autor: 4Rider »

Albo w jaki swiatlomierz niedrogi. Smiena Symbol można sobie nawet fajnie poszaleć manualnie - czasy są widoczne na dole obiektywu od 1/15 do 1/250 + B co czyni ten aparacik całkiem użyteczny - osobiście wolałbym Smene 8M gdyż jest mniejsza i ustawiony czas widać z boku a nie na dole obiektywu. Obiektyw ogólnie dość ostry jeśli go przymknac do f:8. Ale ogólnie to taki aparacik do zabawy raczej - nawet na komunie w 85 dostałem FEDA 5B :mrgreen:

W kolekcji mam 5 różnych i najładniejsza to chyba jest Smena 6 (znana też jako 8) a najuzyteczniejsza 8M. Ale szczerze to by mi się nie chciało już tam filmu ładować ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ