Dziwny tessar 3,5/250

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Niebyłsamwlesie
-#
Posty: 14
Rejestracja: 10 gru 2011, 23:44
Lokalizacja: Poznań

Dziwny tessar 3,5/250

Post autor: Niebyłsamwlesie »

Kochani!

Kupiłem na pchlim targu w obcym kraju śliczny obiektyw do LF. Tessar Carl Zeiss Jena 25cm, światło 3,5
Kosztował grosze więc się nie zastanawiałem. Dopiero w domu okazało się że jego ogniskowa nijak się ma do 25cm. Obraz na matówce powstaje jakieś 5cm od tylnej soczewki.
W tubusie są dwa zespoły soczewek. Można je odkręcić. Tylny ma ogniskową ok 13cm i wygląda na sklejoną dodatnię i ujemną, jak to w tessarach. Przedni to pojedyncza o ogniskowej ok. 10cm. Pomiędzy nimi jest przysłona. Sprawna.
Najpierw pomyślałem że gość mnie oszukał wyciągając z tubusa środkową, ujemną soczewkę. Ale nie bardzo wiem jak ta soczewa miałaby być w środku umieszczona. Musiałaby leżeć na listkach przysłony bo nie ma gwintu. Gwint jest na wewnętrznej, tylnej części tubusa ale przy samej krawędzi. Tam ewentualnie można coś wkręcić. Ale wtedy to nie jest przecież tessar.

Macie jakieś pomysły jak zrobić z niego pełnosprawny 3,5/25cm?


Dzięki
Załączniki
tessar1.jpg
tessar2.jpg
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

Tutaj jest trochę informacji o tessarach:

http://www.arnecroell.com/czj.pdf
Niebyłsamwlesie
-#
Posty: 14
Rejestracja: 10 gru 2011, 23:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Niebyłsamwlesie »

Już wiem co jest. Brakuje ujemnej soczewki w przednim członie. Jak się przyjrzeć to widać gwint w który powinna być wkręcona. No trudno. Nam tessara nielota. Ale przynajmniej ładny jest :-)

Kończę temat
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Dziwny tessar 3,5/250

Post autor: marcinfoto »

jerezano pisze: 07 maja 2014, 20:09 Tutaj jest trochę informacji o tessarach:

http://www.arnecroell.com/czj.pdf
Odkopując temat, dzięki za ten link, mam wlasnie tergo tessara dzieki tablece widze jak mocno to juz leciwy sprzeta oraz jak malo ich wyprodukowano, warto o niego dbac i trzymac kolejne lata, za 15 lat wybije mu setka :)
Graflex Speed Graphic + Aero Ektrar 178 df2,5 / Pentac 8 210. f 2,9 / Zeiss 250 f 3,5 / Hasselblad 500CM Planar 75 2,8 T / Pentax 6x7 Takumar 105 f 2,4 / Contax G1
ODPOWIEDZ