Lakierowanie odbitek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: cbk »

No właśnie, mam kilka fajnych ale matowych przez co cienie mi się robia szare (nie lubię papieru matowego ale akurat wtedy taki tylko miałem). Wymóżdzyłem, że po lakierowaniu błyskiem, cienie będą normalnie ciemne a nie szarobure.
Jakieś pomysły?
God Is A Girl
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Janusze marketingu w natarciu...
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: shredderr »

akurat mam coś na zmarnowanie na matowym papierze oraz lakier do zabezpieczania wydruków przez promieniowaniem UV, popaćkam i napiszę czy to cokolwiek dało.
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: JohnH »

Panowie, długo szukałem posta, gdzie mógłbym podpiąć się z pytaniem.
Otóż obejrzałem na YouTub'ie wywiad z jakimś fotografem (analogowym), który swoje prace zabezpiecza mieszanką wosku pszczelego z olejkiem lawendowy. Swego czasu w celach edukacyjnych potraktowałem matową barytę woskiem do drewna i fajnie to podnosi kontrast takiej odbitki.

No ale przyszedł czas, aby zrobić to fachowo i zakupiłem sobie wosk oraz wspomniany olejek. Rozpuściłem do na gorąco i po zastygnięciu potraktowałem dwie odbitki. Nie mogę jednak znaleźć nigdzie informacji jakie powinny być proporcje tej mikstury. Na razie póki co ma to u mnie postać dość twardej pasty i dość ciężko się to aplikuje.
Jakby ktoś z Was miał jakieś doświadczenie w tej materii, to proszę o podzielenie się.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lakierowanie odbitek

Post autor: powalos »

A nie próbowałeś zastosować fiksatywy (werniksu) w sprayu ? Poszukaj o zabezpieczaniu wydruków to z pewnością znajdziesz. Ja zabezpieczyłem tak kilka fotek. Pogłębione są barwy jak i powierzchnia zabezpieczona przed UV. Ilością nałożonych warstw można regulować stopień połysku.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: 4Rider »

Do lakierowania proponuję farbę w aerozolu w kolorze czerwonym 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Lakierowanie odbitek

Post autor: powalos »

4Rider, i najlepiej ukośny pasek z lewego dolnego rogu do prawego górnego. :-D :-P
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: 4Rider »

powalos pisze: 06 mar 2020, 16:43 najlepiej ukośny pasek
Otóż to! :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lakierowanie odbitek

Post autor: aka »

JohnH pisze: 06 mar 2020, 15:22 swoje prace zabezpiecza mieszanką wosku pszczelego z olejkiem lawendowy
Wolałbym różany, lawenda kojarzy mi się ze zniewieściałym facetem ;-) Po co Amerykę odkrywać: https://czarno-biale.pl/sklep/materialy ... 00-ml.html
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 06 mar 2020, 17:18 lawenda kojarzy mi się ze zniewieściałym facetem
Wypraszam sobie!
Jestem zniewieściałym facetem i nie cierpię lawendy - różnane olejki to ja i owszem - ale lawenda Panie to na mole, o! 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Lakierowanie odbitek

Post autor: aka »

4Rider pisze: 06 mar 2020, 17:29 ale lawenda Panie to na mole
Na mole to bagno.
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Lakierowanie odbitek

Post autor: JohnH »

powalos pisze: 06 mar 2020, 15:46 A nie próbowałeś zastosować fiksatywy (werniksu) w sprayu ?
Szczerze mówiąc, to pewnie i można by zastosować fiksatywę, ale uparłem się na ten wosk pszczeli :-)
Trochę będę musiał poeksperymentować we własnym zakresie.
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Lakierowanie odbitek

Post autor: Imperitus »

Wosk pszczeli to zabezpieczenie dla dawnych technik, na przykład papieru solnego. Na współczesnym barycie można jeszcze spróbować lakieru z białka jaja albo miksturę z żelatyny i dwuchromianu potasu- zabezpiecza przy okazji przed grzybkami. Zabezpiecza się tym papiery marmurkowane więc nie ma się co obawiać że zacznie przeżerać emulsję
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
shredderr
-#
Posty: 315
Rejestracja: 28 cze 2015, 18:22
Lokalizacja: Koszalin

Lakierowanie odbitek

Post autor: shredderr »

Imperitus pisze: 07 mar 2020, 07:11 ... Na współczesnym barycie można jeszcze spróbować lakieru z białka jaja albo miksturę z żelatyny i dwuchromianu potasu- zabezpiecza przy okazji przed grzybkami. Zabezpiecza się tym papiery marmurkowane więc nie ma się co obawiać że zacznie przeżerać emulsję
A może AG STAB plus odrobinkę formaliny ?
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Lakierowanie odbitek

Post autor: Imperitus »

shredderr pisze: 08 mar 2020, 12:24 A może AG STAB plus odrobinkę formaliny ?
No to ma to być środek nabłyszczający czy stabilizator?
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ