Opemus 4 czy Opemus 5

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

Nomad pisze: Ja używałem. Przesiadłem się na Magnifaxa 3a, którego używam do dziś.
No patrz. A ja się zastanawiam nad drogą w przeciwną stronę.
Z ustawianiem ostrości na 3a też masz tak jak ja? Że chodzi na boki?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

mrek, tak chodzi na boki, to wada wszystkich białych meopt. Nigdy nie używałem tego Krokusa. Zrażony do jego mniejszych braci i starego odkurzacza, utraciłem zaufanie na rzecz meopty. A po meopcie przesiadłem się na LPL i to dopiero jest sensownie zbudowany powiększalnik. Między meoptą, a lpl, był jeszcze gościnnie używany Durst też z tych większych i wolę LPLa 7700 z obiema głowicami, a mam obie. Kondensor i mieszacz. Planetarna przekładnia na gałce ostrości. Sprężyna do podnoszenia głowicy, jedynie dla okazjonalnych powiększeń z pełnego 6x9 trzymam w szafie magnifaxa.
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: Nomad »

No patrz. A ja się zastanawiam nad drogą w przeciwną stronę.
Z ustawianiem ostrości na 3a też masz tak jak ja? Że chodzi na boki?
Chodzi na boki, i owszem. Do Krokusa69 zniechęciła mnie zwichrowana karetka. Za czorta nie dało się utrzymać ostrości w płaszczyźnie. Sam pomysł oceniam jako dobry, tylko wykonanie dalekie od precyzji. Przerobiłem też zachodnie powiększalniki, ale zniechęciła mnie cena zwłaszcza akcesoriów.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: mrek »

Nomad pisze: Chodzi na boki, i owszem. Do Krokusa69 zniechęciła mnie zwichrowana karetka. Za czorta nie dało się utrzymać ostrości w płaszczyźnie. Sam pomysł oceniam jako dobry, tylko wykonanie dalekie od precyzji.
Mierzyłeś to jakoś specjalnie? W Magnifaxie 3a pomimo chodzenia nie masz tego efektu?
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: Nomad »

Nawet wydrukowałem sobie na folii szablon do sprawdzania. W zasadzie przy każdej klatce powinienem to jakoś wyrównywać...Tylko jak? Stwierdziłem że nie ma to sensu i kupiłem 3a, wtedy były za grosze.
kusiu
-#
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2016, 23:20

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: kusiu »

To mój pierwszy post, więc chciałem się wpierw przywitać.
Aktualnie rozglądam się za moim pierwszym powiększalnikiem .


J.A. pisze: 02 lut 2018, 23:20białe Opemusa i Magnifaksy to najlepsze powiększalniki RWPG.
Jakie znaczenie ma tutaj kolor? Czy białe modele mają jakieś specyficzne rozwiązania konstrukcyjne?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Krzysztof
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Z punktu widzenia użytkowego nie ma żadnego znaczenia.
Chodzi o to, że modele O5 i M3A, są kondensorowe nawet w wersji z głowicą filtracyjną.
A kondensor daje ostrzejsze powiększenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 27 lut 2020, 10:49 Z punktu widzenia użytkowego nie ma żadnego znaczenia.
Chodzi o to, że modele O5 i M3A, są kondensorowe nawet w wersji z głowicą filtracyjną.
A kondensor daje ostrzejsze powiększenia.
z twojego doswiadczenia, oprocz tego kondensora, 6 sa w czyms lepsze?
i moze glupie pytanie, ale te konstrukcje sa tak podobne, wiec nie daloby sie uciac w 6 czesc z zarowka, zostawic kondensor i polozyc na tym glowice? czy ten kondensor ma jakas specialnie zrobione te soczewki do takiego rozwiazania? pytam, bo mam 3 "szostki", i moze warto by bylo jedna poswiecic na taka modyfikacje....
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Inna głowica filtracyjna, mocowanie bezpośrednio na karetce z negatywem. W O5 zdejmowało się głowicę z żarówką,, zostawało jakieś 10-15 cm obudowy na kondensor i na to zakładało się głowicę filtracyjną.
Na oko powinno dać się zaadoptować Meochrom 2, na O6. Trzeba tylko dopasować blachy i kolizja będzie z szufladą na filtry.
Moim zdaniem skórka niewarta wyprawki, ale jak kto lubi i ma dostęp do narzędzi to ozna to zrobić.
Załączniki
87CBD9AE-570B-4E17-93A2-80003D070A96.jpeg
6FA0F4B4-AD3B-447F-966F-DCDAB11E50F5.jpeg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: 4Rider »

Ten biały ładniejszy 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 27 lut 2020, 17:16 Inna głowica filtracyjna, mocowanie bezpośrednio na karetce z negatywem. W O5 zdejmowało się głowicę z żarówką,, zostawało jakieś 10-15 cm obudowy na kondensor i na to zakładało się głowicę filtracyjną.
Na oko powinno dać się zaadoptować Meochrom 2, na O6. Trzeba tylko dopasować blachy i kolizja będzie z szufladą na filtry.
Moim zdaniem skórka niewarta wyprawki, ale jak kto lubi i ma dostęp do narzędzi to ozna to zrobić.
ja mam glowice color 3. podejrzewam, ze jedeny problem ktory moze powstac to winieta...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Nie powinna powstać winieta.
Meochrom 2 płytka świecąca, to jest taki kwadrat 5x5 cm i londuje on dość blisko kondensora.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
shovax
-#
Posty: 332
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:45
Lokalizacja: praha
Kontakt:

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: shovax »

J.A. pisze: 27 lut 2020, 17:52 Nie powinna powstać winieta.
Meochrom 2 płytka świecąca, to jest taki kwadrat 5x5 cm i londuje on dość blisko kondensora.
niby tak, ale pomimo dyfuzyjnej plaszczyzny dyfuzora, kondensator v jakis sposob ukierunkowywuje swiatlo, wiec moze je rowniez zogniskowac w centralnym punkcie... ale to juz sprawdze doswiadczalnie :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Opemus 4 czy Opemus 5

Post autor: J.A. »

Kondensor ma utworzyć z wpadającego do niego światła wiązkę równoległych promieni, czyli nie ogniskować w „jakimś” punkcie.
Oczywiście to teoria wprowadzana w praktykę z lepszym lub gorszym skutkiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ