Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Rekoslajd
-#
Posty: 35
Rejestracja: 04 maja 2018, 22:19

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Rekoslajd »

Takie wielogodzinne wywoływania to na tę chwilę nie dla mnie.

Wiem gdzie był mój błąd w myśleniu:
Imperitus pisze: 28 sty 2020, 23:53 Rekoslajd,
Jak w Patersonie to 290 mililitrów, mi osobiście łatwiej jest zaokrąglić do 300- te dodatkowe 10 mililitrów nikogo nie będzie bolało ;-). Wtedy dla rozcieńczenia 1+3:
75 mililitrów stocka i 225 mililitrów wody.
W ten sposób w litrze stocka wołasz 13 filmów, żadnego przeliczania, powtarzalność maksymalna.
Nie rozrobiłem wszystkiego co mam, tylko na wadze wydzieliłem odpowiednią porcję wywoływacza by uzyskać 150ml stocka, a potem dodałem wody.

Na utrwalacz wybrałem Rapidfixa. Rozrobiłem jak w instrukcji, go także mam zutylizować po jednym użyciu?
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

Rekoslajd pisze: 29 sty 2020, 19:04 Nie rozrobiłem wszystkiego co mam, tylko na wadze wydzieliłem odpowiednią porcję wywoływacza by uzyskać 150ml stocka, a potem dodałem wody.

Na utrwalacz wybrałem Rapidfixa. Rozrobiłem jak w instrukcji, go także mam zutylizować po jednym użyciu?
Nie dzieli się wywoływacza w proszku na części! Składniki są mieszaniną kilku substancji i dzielenie nie gwarantuje odpowiednich ich proporcji w uzyskanych częściach zawartości opakowania. Rozrabiamy wg instrukcji i otrzymany roztwór (stock) używamy do sporządzania roztworu roboczego np. 1+1, który po wywołaniu utylizujemy. Trwałość stocka jest określona w instrukcji i zwykle wynosi dla wywoływaczy konfekcjonowanych jako mieszanina proszków kilka miesięcy. Utrwalacz nie ulega utlenianiu, wykorzystujemy go wielokrotnie, a wydajność jest określona w instrukcji - zwykle do 10 filmów w 1 litrze (przydatność można sprawdzić na kawałku końcówki zaświetlonej filmu 135) a trwałość co najmniej kilka miesięcy.
Aha, jeszcze o tym wywoływaniu wielogodzinnym - to nie była propozycja do próbowania, a już na pewno nie na początku drogi...
Wygląda na to, że musisz sporo podstawowej wiedzy przyswoić. Na początek proponuję lekturę choćby taką: https://allegro.pl/oferta/fotografia-te ... 8817029161
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

aka, nie da się. Przynajmniej jak używałem R-09 made in ORWO. Czyli między stanem wojennym, a stanem małżeńskim.
Sprawdzona metoda z Foto gdzieś z lat 80-tych Wojciecha Tuszki.
Filmy cienkowarstwowy. 10-16 godzin z jedną zmianą. Do koreksu lejemy tyle ile wejdzie, czyli do Krokus Tanka 800 właśnie 800. Po połowie czasu wymiana roztworu.
Wilmy grube, 24h i trzy zmiany.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

J.A. pisze: 29 sty 2020, 20:23aka, nie da się.
To był prawie cytat z jakiejś przechwalanki "kto może dłużej", chyba na AT ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: Imperitus »

aka pisze: 29 sty 2020, 15:58
zladygin pisze: 29 sty 2020, 15:38 Na dwa szerokie? Moim filmom starczyło.
I coś widać?;-) Wg Agfy - min. 3 ml a zalecane 5 na film. Forumowicze piszą o 4 ml. Wołałeś w Jobo 1520 dwa filmy w 240 ml roztworu 1:100? 1.2 ml na film?
Mi też zdarzało się zejść poniżej 3 ml na film (120 ) kiedy jeszcze nie wiedziałem o tym że jest to minimalna ilość. Nie zauważyłem żeby negatywy były cienkie, chociaż pewnie były niedowołane. Teraz pewnie bym tak nie zrobił bo na pewno nie wyjdzie- jeśli nie wiesz ile może się schrzanić to z reguły wszystko wychodzi jak należy :mrgreen:
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: bakulik »

J.A. pisze: 29 sty 2020, 20:23 Sprawdzona metoda z Foto gdzieś z lat 80-tych Wojciecha Tuszki.
„Foto” nr 7/8 (125/126) z 1985 r. str. 218. ;-)

Obrazek
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

bakulik pisze: 29 sty 2020, 22:28 „Foto” nr 7/8 (125/126) z 1985 r. str. 218.
Świetna ta wstawka o brakach w zaopatrzeniu ;-) Ale wymiana roztworu to chyba nie z powodu niskiej trwałości? Raczej z powodu "wyczerpania się" roztworu. O niskiej trwałości to chyba wypada mówić o roztworze przed wlaniem do koreksa?
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: bakulik »

aka pisze: 29 sty 2020, 22:44 Świetna ta wstawka o brakach w zaopatrzeniu
Nas to teraz bawi, ale wówczas był to problem. Takie wtrącenia czy nawet całe artykuły na ten temat pojawiają się co chwila na łamach „Foto” z lat 70. i 80. A i po samym magazynie widać narastający kryzys: z czasem coraz mniej stron kolorowych, coraz gorsza jakość papieru i druku, numer zszyty jedną zszywką zamiast dwóch, 6 podwójnych (ale o objętości pojedynczego) numerów w roku zamiast 12…
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

bakulik pisze: 29 sty 2020, 23:54 Nas to teraz bawi, ale wówczas był to problem.
Doskonale pamiętam te czasy, braki wszelkich dóbr, nie tylko fotograficznych. Bawi mnie takie wtrącenie w artykule o technice wołania, a nie o trudach życia fotoamatora w latach osiemdziesiątych...
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: figureliusz »

No, nawet gdzieś widziałem link do efektu wołania w 1:1000 przez 24h.
Kwestia, czy faktycznie tak to wołanie wyglądało. 1:100 robiłem, :1000 nigdy.

Ktoś ma przykład wołania w 1:1000?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

figureliusz, wywołałem tak film i na oko nie można go odróżnić od innych. A wtedy notatek nie prowadziłem.
Niedawno dla sprawdzenia chciałem wywołać w którymś z „nowych” Rodinali, chyba czeskim, nie wyszło.
A na marginesie, to ten artykuł zupełnie inaczej pamiętam. Znaczy niejako głoówne jego założenie pamiętam tak jak z niego wynika, ale poszczególne akapity, tręśc, zwroty.
Nie należy używać argumentu: „doskonale pamiętam” po po zweryfikowaniu ze źródłem wychodzi bardzo ułomna pamięć. :-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

J.A. pisze: 30 sty 2020, 22:18 Nie należy używać argumentu: „doskonale pamiętam” po po zweryfikowaniu ze źródłem wychodzi bardzo ułomna pamięć.
No wyobraz sobie, że doskonale pamiętam lata 80-te i te wcześniejsze też. Nie pamiętam ile minut wywoływałem NP22 w Orwo R09, ale pamiętam ile w liceum zarabiałem na pocztówkowym zdjęciu ze szkolnej dyskoteki, na przykład ;-) Doskonale nie znaczy wszystko. Braki w zaopatrzeniu, już te nieprzejściowe, w latach 80-tych pamiętam doskonale :-(
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Chyba nie zrozumiałeś.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: aka »

J.A. pisze: 31 sty 2020, 08:53 Chyba nie zrozumiałeś.
Być może. Twój cytat „doskonale pamiętam” wydaje mi się, że był z mojej wypowiedzi? Wypowiedzi o zjawisku, które chyba nie wymaga weryfikacji w jakiś szczególnych zródłach ("Doskonale pamiętam te czasy, braki wszelkich dóbr, nie tylko fotograficznych.")? Jeśli nie, to rzeczywiście nie zrozumiałem :-(
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Prośba początkującego - sposób wywoływania filmów

Post autor: J.A. »

Nie. To był cytat „ze mnie”. Sam często używam tego określenia.
Poza tym „tamte czasy” to ogół.
A napisałem, że zupełnie inaczej pamiętam ten artykuł, mimo iż ogólnie sens pamiętam doskonale.
I chodziło mi o pamięć szczegółową.
Trochę tak jak z filmem. Po wielu latach wciąż pamiętasz o co w nim chodziło, ale poszczególne sceny się zmienają, niektóre „kultowe” teksty mają inne brzmienie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ