Procesor ciemniowy

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Procesor ciemniowy

Post autor: kal800 »

Witajcie,

Jako, że mokry proces w kuwetach zaczął mnie trochę męczyć - głównie kwestia długotrwałego przygotowywania oraz kończenia sesji - zainteresowałem się procesorami pionowymi - nie wiem jak to się fachowo zwie po polsku. Wiadomo - trzeba wlać chemię, potem zlać z powrotem, wymyć kuwety, upieprzyć się chemią, itd. Nie dość, że proces trochę brudny, to jeszcze zabiera sporo czasu - nie da się od tak wejść do ciemni, zrobić 1-2 odbitki i wyjść, bo się to nie opłaca, optymalnie trzeba spędzić te 2-3 godziny, a taki procesor, po pierwsze oszczędza sporo miejsca, a po drugie - można w nim trzymać chemię i tylko dolewać w miarę zużycia. Jak ktoś nie słyszał o takich wynalazkach, to wygląda to tak:

https://www.firstcall-photographic.co.u ... -20in/p944
https://www.optimadarkroom.com/product-page/optima-12

Zrobiłem rozeznanie wśród użytkowników tego sprzętu i każdy mocno chwali, ktoś nawet napisał, że dzięki temu jest w stanie wejść do ciemni na 30 minutową sesję, dla mnie bomba. Natomiast jak pewnie zauważyliście, ceny są horrendalne, jak za pudełko z pleksi - i ten aspekt przez użytkowników photria był podniesiony jako jedyna wada. Myjkę jakoś przebolałem, ale o ile w przypadku myjki kwestia optymalizacji przepływu płynów jest istotna i za know-how trzeba zapłacić, tak w przypadku procesora ta kwestia nie występuje i myślę, że z powodzeniem można by takie urządzenie wyprodukować na miejscu za ułamek tej ceny. Jest bardzo dużo firm, które zajmują się produkcją wyrobów z pleksi i z pewnością można się dogadać, żeby taki procesorek wykonali w dobrej cenie. Zresztą co tu dużo pisać, grzałka z termostatem oferowana w Optima Darkroom:

https://www.optimadarkroom.com/product-page/heater

a taka sama grzałka tutaj:

https://allegro.pl/oferta/eheim-thermoc ... 7364755112

Przebitka dwukrotna - i to nie na własnym wyrobie, a zewnętrznym komponencie.

Pytanie - czy ktoś z Was byłby zainteresowany, aby taki produkt pozyskać? Ja będę chciał rozmawiać z firmami, które się lokalnie tym zajmują i wybadać czy będą chcieli się tym zająć i rzecz jasna za jaką cenę, ale wiadomo, gdyby potencjalnych klientów było więcej, rozmowa byłaby łatwiejsza. Nie wiem jakie wykonawcy z tej branży mają podejście do projektów nietypowych - czy trzeba im wszystko podać na tacy, wyrysować co milimetra i wyspecyfikować, czy może są przyzwyczajeni do tego, że konkretny projekt muszą wykonać sami, według ogólnej koncepcji klienta.

Każda uwaga i sugestia z Waszej strony mile widziana. Osobiście jestem zdeterminowany, żeby ten projekt zrealizować

pozdrawiam

Kal800
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Procesor ciemniowy

Post autor: jac123 »

Nie chodzi o koszty wytworzenia takiego cóś. Tylko o to ile i za ile tego sprzedasz. A z uwagi na ograniczony rynek produkcja dla firmy, która zasadniczo zajmuje się czymś innym będzie nieopłacalna. Można zrobić coś takiego dla siebie.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Procesor ciemniowy

Post autor: kal800 »

jac123 pisze:Nie chodzi o koszty wytworzenia takiego cóś. Tylko o to ile i za ile tego sprzedasz. A z uwagi na ograniczony rynek produkcja dla firmy, która zasadniczo zajmuje się czymś innym będzie nieopłacalna. Można zrobić coś takiego dla siebie.
Mi nie chodzi ani o produkcję masową, ani o to, żeby ktokolwiek na tym zarobił (poza docelowym wykonawcą), tylko o zrobienie tego dla siebie, a może przy okazji dla kolegów z forum. Ja i tak to kupię, jeżeli nie znajdę żadnego wykonawcy lokalnie, to wybulę te 700 GBP bo chcę to mieć, to nie o to chodzi. Wydaję mi się, że firmy, które robią kasetony reklamowe i podobne produkty, nie produkują tego masowo, tylko pod konkretne zamówienie, i nawet jeżeli coś takiego będzie kosztowało ich dwa razy tyle roboty co standardowy kaseton, to i tak będzie to dużo tańsze niż produkt z UK, który jest realizowany tą samą rzemieślniczą robotą...


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Procesor ciemniowy

Post autor: Henry »

Też by mi się przydało. Ale na konkretny wymiar odbitek. Bez grzałki bo problem mam tylko latem jak trzeba chłodzić. Chociaż ja i tak się muszę rozkładać z ciemnią więc oszczędność czasu nie była by duża. Bardziej mi zależy na miejscu.
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: Tomasz. »

Przygarnąłbym taka płuczkę, ale trochę ceny są zaporowe. :)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: wosk »

kal800 pisze: 13 sty 2020, 00:04 ... a może przy okazji dla kolegów z forum.
Też jestem wstępnie zainteresowany.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: zladygin »

Pi razy oko koszty materiału procesora z trzema komorami na format 40x50 (bez kraników i podgrzewania) zmieściłyby się w granicach 200 złotych - wyliczyłem na podstawie oferty http://plyty.fabertec.pl - firmy sprawdzonej przez kilku z nas.
Do tegofrezarka górnowrzecionowa, wiertarka i para sprawnych rąk...
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Procesor ciemniowy

Post autor: kal800 »

@zladygin, dzięki za stronę. Dzięki temu oszacowałem wstępnie koszty materiałów.

Projektując wstępnie urządzenie wyszedłem od koncepcji myjki, którą posiadam. Myjka zawiera jedną komorę na Hypo oraz drugą komorę na właściwe płukanie z obiegiem wody, płytami separującymi, itd. Tutaj obiegu wody nie będzie zatem zakładam, że całość będzie skonstruowana jak pierwsza komora razy trzy. Na ten moment wygląda to tak:

1. Podstawa - płyta grubości 5 mm, czarna, wymiar 575x100m - 16,75 zł
2. Płyty szczytowe - 5 mm, czarna, wymiar 87x480 - 2*12,16 zł - 24,32 zł
3. Płyty wzdłużne - 8 mm, przeźroczysta, wymiar 560x450 - 4*86,69 - 346,76 zł
4. Nyple 1/2 cala + zawory + węże - ok. 50 zł
5. Grzałka - 70 zł

Myślę, że do tego warto by dokupić uchwyt na zdjęcie - https://www.optimadarkroom.com/product- ... int-holder i ewentualnie na próbki, czyli dochodzi 100 zł

Zatem w najbardziej pełnej wersji, materiały by kosztowały około 600 zł. Pytanie ile weźmie firma, która by to poskładała wszystko do kupy - ja wiem, że da się to zrobić samemu, ale ja się na to absolutnie nie piszę z moimi zdolnościami manualnymi :)

To jest wstępna kalkulacja na 40x50 - ale np 24x30 już wyjdzie dwa razy taniej jeżeli chodzi o materiały - największą cenę robią te największe płyty, których potrzeba aż 4 sztuki.

pozdrawiam

Kal800
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: zladygin »

Liczyłem płyty białe 8 mm podstawa i boki, 5 mm reszta. Do tego 5 (na zapas) płyt 2 mm jako tace. Czarne i przeźroczyste to kwestia estetyki. Nie wiem czy to warte ceny. Nie oceniam zdjęcia w czasie wywoływania, stosuję jednolity czas. Mam płuczkę NOVA, bardzo dobrze się sprawdza, ma komorę na lavaquick (5 l) na dwa zdjęcia i dużą na 10-12 zdjęć do płukania. Używam złączek ogrodniczych. Unikałbym elementów metalowych, w akcesoriach ogrodniczych można pewnie znaleźć kraniki do spuszczania roztworów.
Jest jeszcze kwestia wywoływania próbek i testów. Jakieś szczypce abo co...
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Procesor ciemniowy

Post autor: Henry »

Te płyty po zamówieniu trzeba jeszcze obrobić czy od razu się nadają do klejenia?
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: zladygin »

Henry pisze: 13 sty 2020, 14:48 Te płyty po zamówieniu trzeba jeszcze obrobić czy od razu się nadają do klejenia?
Są idealnie przycięte. Tylko kleić!
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Procesor ciemniowy

Post autor: kal800 »

@zladygin - jak najbardziej złączki ogrodnicze, albo stosowane w systemach irygacji ogrodowych - Nova używa złączek Irritec. Jeżeli chodzi o grubości - to w mojej płuczce jest na odwrót - szczytowe płyty oraz podstawa mają po 5mm grubości, a te największe, wzdłużne po 8 mm. Wynika to pewnie z tego, że w przypadku myjki całość waży ponad 40 kg po zalaniu wodą i muszą być grube ściany, żeby się nie wyginały, pewnie dla mniejszych formatów te 5 mm wystarczy.

Dzisiaj zrobię rysunki i prześlę do lokalnych producentów, zobaczę co oni na to.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Procesor ciemniowy

Post autor: zladygin »

Sprawdziłem swoją Nove. Wszystkie ścianki mają 8 mm, dno 5 mm. Płuczka jest do formatu 30x40 cm, luz po ok 2-2,5 cm z każdej strony.
Sposób sklejana krawędzi na zdjęciu.
Załączniki
AA85AB62-D448-4233-A7FB-858EBF525F4D.jpeg
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Procesor ciemniowy

Post autor: kal800 »

W mojej te szczytowe ścianki mają po 5 mm, reszta jak u Ciebie 8. Tyle, że ja mam myjkę Eco - na 5 slotów, więc może dlatego te ścianki są ciut cieńsze.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Procesor ciemniowy

Post autor: aka »

kal800 pisze: 13 sty 2020, 15:10 Dzisiaj zrobię rysunki i prześlę do lokalnych producentów, zobaczę co oni na to.
Jakby co, to tu kupowałem i bardzo ok: https://plasticexpress.pl/
Tną i robią otwory wg rysunków i co tam jeszcze trzeba.
ODPOWIEDZ