Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: flonidan »

Ja bardzo uwielbiałem wywoływać odbitki w Fenalu.Ale ostatnio zrobiłem samodziejnie wywojkę Dansalville 1 -wydajny,trwały i pięknie wyrabiający półtony.Lubię też Agfa 125.
jacek
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: pelovsky »

Ja ostatnio dobijam używany przeze mnie do procesu odwracalnego Dokumol 1+7 i muszę przyznać, że bardzo mi pasuje. Poza tym Orwo A71, ale niestety mi się skończył.
Miburo
-#
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2012, 06:59
Lokalizacja: Gliwice

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: Miburo »

Ja od wieków używam Ilforda Multigrade i nigdy mnie nie zawiódł. Sporadycznie rozrabiam universalną vyvojkę, ale to najczęściej, gdy poza ciemnią przestają mi wystarczać inne źródła perwersji...
Artur
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 21:01
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: Artur »

Orwo A71, samemu składane.
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: jasin »

flonidan pisze: 01 sty 2020, 20:34 ostatnio zrobiłem samodziejnie wywojkę Dansalville 1 -wydajny,trwały i pięknie wyrabiający półtony.
Możesz podzielić się przepisem?
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: flonidan »

Możesz podzielić się przepisem? Oczywiście .Bardzo proszę: Dassanville D1 Metol-3,0g
Sodium sulfite anh 43,0g
Hydrochinon-11,0 g
Sodium carbonate monohydr-35,0g
Potasium bromide-2,0g
Woda do objętości 1000ml 1:1 rozcieńczenie do użytku
jacek
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: UIMP »

U mnie przez lata królował Fenal, ale ostatnio zacząłem składać Gevaert GD-67 i jestem bardzo zadowolony. Co ciekawe, nie ma tam hydrochinonu, jest sam metol.
Dla zainteresowanych link: http://home.alphalink.com.au/~simgrant/ ... s/gd67.htm
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: kal800 »

a jaką macie praktykę co do czasu pracy na jednym roztworze roboczym? Ja używam Ilforda Multigrade i wymieniam mniej więcej raz na miesiąc, ale oficjalna dokumentacja mówi, że roztwór roboczy ma trwałość jednej doby. Najchętniej bym stosował tę samą politykę jak do filmów - roztwór roboczy na jedno wywołanie i do zlewu, ale w przypadku papieru mogłoby to być trochę kosztowne, wprawdzie z 5 litrowego baniaka koncentratu miałbym 10 sesji, co przekłada się na 12 zł za sesję - dramatu nie ma, ale może to przegięcie.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: Henry »

IMG też trzymałem miesiącami w butelce, z wyciśniętym powietrzem. Sesje krotkie więc nie utleniał się ani powierzchni papieru też nie przekraczałem. Teraz używam W14 w parze z U1... Jak 30 lat temu... Cofam się w rozwoju ;-)
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: Imperitus »

Ja ostatnio przerzuciłem się z fenalu na Eukobrom, podobają mi się jego zimne tony :->
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
jasin
-#
Posty: 37
Rejestracja: 27 sie 2016, 09:33

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: jasin »

flonidan pisze: 03 sty 2020, 16:07 Możesz podzielić się przepisem? Oczywiście .Bardzo proszę: Dassanville D1 Metol-3,0g
Sodium sulfite anh 43,0g
Hydrochinon-11,0 g
Sodium carbonate monohydr-35,0g
Potasium bromide-2,0g
Woda do objętości 1000ml 1:1 rozcieńczenie do użytku
Wielkie dzięki.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: darekdp »

kal800 pisze: 04 sty 2020, 14:35 a jaką macie praktykę co do czasu pracy na jednym roztworze roboczym? Ja używam Ilforda Multigrade i wymieniam mniej więcej raz na miesiąc, ale oficjalna dokumentacja mówi, że roztwór roboczy ma trwałość jednej doby. Najchętniej bym stosował tę samą politykę jak do filmów - roztwór roboczy na jedno wywołanie i do zlewu, ale w przypadku papieru mogłoby to być trochę kosztowne, wprawdzie z 5 litrowego baniaka koncentratu miałbym 10 sesji, co przekłada się na 12 zł za sesję - dramatu nie ma, ale może to przegięcie.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Używam Adox Adotol Kostant w wersji na 5 litrów.
Rozrabiam całość, odlewam 1,6 litra na bieżące potrzeby. Reszta do baniaka z protectanem.
Część roboczą zużywam (5 mkw papieru) w około 2-3 miesiące. Działa do końca tak samo dobrze i szybko. Cały baniak wystarcza spokojnie na 6-9 miesięcy.
W przypadku Eukobromu, po tygodniu w butelce widać wyraźnie spowolnienie działania.
Pozdrawiam
Darek
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: kal800 »

więc chyba MG w 5 litrowym baniaku z protectanem, roztwór roboczy 1+14 w trybie one shot. i tak będzie najlepiej ;)


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: kal800 »

A ktoś używał Tetenal Eukubrom albo Fomatol LQN? Zastanawiam się, czy nie spróbować czegoś innego - zawsze tylko był Ilford Multigrade... W tej chwili robię praktycznie tylko na Fomabrom Variant 111, jeżeli chodzi o FB.
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jaki lubicie najbardziej wywoływacz do papierów??

Post autor: pelovsky »

Ja używałem Eukobromu, ale dosyć szybko mi się psuł (chociaż nie jestem w stanie określić teraz co to znaczy "szybko", bo już nie pamiętam). Zdecydowanie bardziej wolę Dokumol, którego roztwór roboczy trzyma mi znacznie dłużej (a i otwarty koncentrat takoż).
Ostatnio zmieniony 12 sty 2020, 11:09 przez pelovsky, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ