Ramki i passe partout wysokiej jakości

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: morotegari »

Czy ktoś mógłby polecić mi ramki i passe partout wysokiej jakości? Solidne ramki, papier bezkwasowy itp. itd.
Niestety kupując przez internet nie można tego ocenić przed zakupem...
Pomóżcie oddzielić ziarna od plew :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

Proste drewniane ramy kupowałem miesiąc temu w Auchanie (Olsztyn), czarne i białe (ja czarne) z paspartu, rama 30x40 paspartu na zdjęcie 20x30 po około 25 pln. Kiedyś w Ikea również. Jakość dobra w obu przypadkach.
IMG_20191211_162550.jpg
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: jac123 »

Jakość jakością, ale czy są bezkwasowe (bo to jest podstawa wyboru IMHO)?
Adams
-#
Posty: 848
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Adams »

Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: zladygin »

Adams pisze: 02 sty 2020, 13:05 https://ramykultury.pl/
Korzystałem, polecam!!!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

jac123 pisze: 01 sty 2020, 21:24 Jakość jakością, ale czy są bezkwasowe (bo to jest podstawa wyboru IMHO)?
A nie czytałem etykiet. Ale mam kilkanaście ram z paspartu stylizowanych na stare, które wisiały w IBIS przez lat kilka, u mnie też już kilka i dziur w zdjęciach nie porobily (bo o to z tym jakimś kwasem chodzi?) mam też 3 z IKEA od kilkunastu lat i też nie widzę problemu, mam też mniejsze z Pepco i też są ok - to chyba standard ta bezkwasowosc cokolwiek to jest.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Tomasz. »

Też miałem ramki i passe-partout z ikei ;) Obrazek
Tak nawiasem mówiąc nie każde ramki z drewna i pochodnych nadają się do oprawy fotografii na długi czas.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2020, 21:07 przez Tomasz., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: technik219 »

jac123 pisze: 01 sty 2020, 21:24 ale czy są bezkwasowe
Wszyscy nic tylko"bezkwasowe" i "bezkwasowe"... To już jakaś mania natręctw ;-) Moim zdaniem o trwałości powiększenia cz-b decyduje (po pierwsze) dobre wypłukanie podłoża i emulsji z resztek utrwalacza, (po drugie) miejsce ekspozycji - czy narażone na bezpośrednie padanie promieni słonecznych, w tym oddziaływania w zakresie UV), czy narażone będzie na wahania wilgotności powietrza i wahania temperatury (po trzecie dopiero) rodzaj oprawy. Ta cała burza wokół "bezkwasowości" zaczęła się od archiwaliów. Archiwalia - jak sama nazwa wskazuje, przechowywane są dla potomności i warunki przechowywania powinny być sterylne jak sala operacyjna. Ale i czas przechowywania ma być ekstremalnie długi: 100, 200, 500 lat (Chociaż może to zbyteczne bo asteroida (467317) 2000 QW7 może pierdyknąć w Ziemię już w 2038 roku).
Mam powiększenia oprawione w passe partout ze zwykłego białego bristolu kreślarskiego, które wiszą już na tej samej ścianie 20 lat i nic się z nimi nie dzieje, tylko bristol nieco pożółkł, ale to za sprawą UV. Mam inne oprawione w passe partout z tektury introligatorskiej 1,5 mm, wiszące 15 lat i też nic nie straciły ze swojej urody. Uważam więc, że cały ten rwetes z "bezkwasowością" to w większości wydmuszka. Zarabiają na tym sprzedawcy - karton "bezkwasowy" kosztuje kilkukrotnie więcej niż zwykły a kto go tam wie czy on rzeczywiście bezkwasowy, czy jedynie z nazwy? Ten z urzędowymi atestami i poświadczeniami jakości to przewyższa ceną samo zdjęcie wraz z ramą. Ale jak klient wymaga to rolą sprzedającego jest te wymagania zaspokajać ;-) Chce zapłacić więcej? Grzech nie wziąć ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: 4Rider »

technik219 pisze: 02 sty 2020, 20:41 (467317) 2000 QW7
Oby Bruce Willis dożył. Co do reszty pełna zgoda, co już lekko napomknąłem 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 215
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: Tomasz. »

Jakby co są na rynku, nawet na allegro, niedrogie flamastry z chemią pozwalającą określić czy dany papier jest kwaśny czy nie, jakbyś chciał sprawdzić tę tekturę. ;) tak wiem nie jest to super dokładny wskaźnik, ale na potrzeby archiwów i muzeów często wystarcza, także nie będę się szarpał na dokładniejsze :p
I wiadomo, że nie każde zdjęcie trzeba oprawiać w materiały atestowane, bo te są drogie, ale można dostać te nieatestowane, które jednak po badaniu wskaźnikiem wskazują ph zasadowe, a ich cena nie odbiega od takich z ikei :p
Ostatnio zmieniony 02 sty 2020, 21:06 przez Tomasz., łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: technik219 »

Tomasz. pisze: 02 sty 2020, 21:00 Jakby co są na rynku, nawet na allegro, niedrogie flamastry z chemią pozwalającą określić czy dany papier jest kwaśny czy nie, jakbyś chciał sprawdzić tą tekturę. ;)
:lol:
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: jac123 »

technik219 pisze: 02 sty 2020, 20:41 ... tylko bristol nieco pożółkł, ale to za sprawą UV. ...
A widzisz, gdybyś wydał trochę grosza na szybkę anty UV, to by nie pożółkł. Skoro to wszystko jest dostępne na rynku, a zamierzamy coś oprawić (dla potomnych), to zróbmy to dobrze. Szanujmy naszą pracę. A jak ktoś nie chce, to i gołe zdjęcie można do ściany gwoździem przybić.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: morotegari »

technik219 pisze: 02 sty 2020, 20:41 Archiwalia - jak sama nazwa wskazuje, przechowywane są dla potomności i warunki przechowywania powinny być sterylne jak sala operacyjna. Ale i czas przechowywania ma być ekstremalnie długi: 100, 200, 500 lat (Chociaż może to zbyteczne bo asteroida (467317) 2000 QW7 może pierdyknąć w Ziemię już w 2038 roku).
Słuchajcie, byłem kiedyś w archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie miałem okazję obejrzeć znane dzieła fotograficzne w oryginale. Sposób w jaki są one tam przechowywane zadziwił mnie szczególnie. Otóż są one przechowywane w metalowych szufladach jedna na drugiej (nie oprawione), w takich bezładnych "kupach". Myślę, że wielu koreksowiczów lepiej dba o swoje odbitki niż muzeum :-(
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: jac123 »

morotegari pisze: 02 sty 2020, 23:43
technik219 pisze: 02 sty 2020, 20:41 Archiwalia - jak sama nazwa wskazuje, przechowywane są dla potomności i warunki przechowywania powinny być sterylne jak sala operacyjna. Ale i czas przechowywania ma być ekstremalnie długi: 100, 200, 500 lat (Chociaż może to zbyteczne bo asteroida (467317) 2000 QW7 może pierdyknąć w Ziemię już w 2038 roku).
Słuchajcie, byłem kiedyś w archiwum Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie miałem okazję obejrzeć znane dzieła fotograficzne w oryginale. Sposób w jaki są one tam przechowywane zadziwił mnie szczególnie. Otóż są one przechowywane w metalowych szufladach jedna na drugiej (nie oprawione), w takich bezładnych "kupach". Myślę, że wielu koreksowiczów lepiej dba o swoje odbitki niż muzeum :-(
Myślę, że to było rzeczywiście kiedyś. Obecnie żadne szanujące się muzeum, nie pozwoli na coś takiego. Obowiązują pewne standardy pracy muzealników.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Ramki i passe partout wysokiej jakości

Post autor: zladygin »

Miałem okazję być kilka lat temu w NACu. Po opracowaniu i zdigitalizowaniu każde zdjęcie ląduje w bezkwasowej kopercie, które są wkładane do bezkwasowych pudełek. To wszystko ląduje w archiwum i już więcej nie ogląda świata. Dostępne są tylko kopie cyfrowe.
ODPOWIEDZ