Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

teriyaki
-#
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2019, 12:52

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: teriyaki »

Witam
Z racji, że to mój pierwszy post słowem wstępu chciałabym się z Wami przywitać. Forum przeczesywałam sobie jako gość dość systematycznie w poszukiwaniu różnych opinii/informacji, ale na ostatnio mnie nurtujące pytania odpowiedzi nie mogę znaleźć.
Interesuje się fotografią i fotografuję od około 15 lat, ale sprzętowo ciągle działam raczej na poziomie minimum/basic, z racji że nigdy nie ciągnęło mnie w techniczne tematy. W kwestii fotografii tradycyjnej dotychczas miałam do czynienia tylko z małym obrazkiem, ale średni format zawsze gdzieś tam chodził mi po głowie. Zazwyczaj pytacie dlaczego i czego się po tym oczekuje - wydaje mi, że namacalność fotografii rośnie wraz z jej rozmiarem i chyba z racji niegotowości finansowo-czasowo-miejscowo-sprzętowej na duży format - średni będzie teraz idealny.

Po kilku próbach przeprowadzenia researchu i znalezienia odpowiedzi na pytanie co wybrać?, przechodząc kolejno z Pentacona Six, Mamiyii c330s, stanęłam pomiędzy Bronicami - S2A a ETRSi.
Czuję się trochę jak dziecko we mgle, więc chciałabym prosić bardziej doświadczonych kolegów/koleżanki o wyrozumiałość jeżeli pytania wydadzą się bezsensu i pomoc w wyborze i rozwianiu wątpliwości.

Zależy mi na aparacie do 2tys, z dostępną w przystępnych cenach jasną optyką, im bardziej niezawodnym tym lepiej, czymś popularnym na tyle, żeby w razie problemów znalezienie rozwiązania nie było karkołomne. Czy wg Was wybrane przeze mnie modele wpisywałyby się w ten kanon. Jestem raczej z tych stałozwiązkowych i ciężko znoszę zmiany, więc zależy mi na dobrym wyborze.

Aparatu chcę używać w studio i w plenerze. Robię głównie portrety, czasami reportaż.

Decyzja między 6x6 a 6x4,5 do łatwych nie należy ale! - doszukałam się gdzieś w specyfikacjach Bronici S2A, że istnieje w niej możliwość zmiany formatu z 6x6 na 6x4,5 - wiąże się to chyba ze zmianą Film Back Holder, ale mam wrażenie, że to jakiś święty Graal... na ebay’u nie istnieje.
Nie wiem jak to jest z ETRSi?
Druga sprawa - Jak w ogóle przebiega taka wymiana? Skąd aparat ‚wie’, że ma przewinąć film o 4,5 a nie 6? Czy to jest kwestia mniejszych zębatek bezpośrednio w kasetce? Ilość obrotów korbki pozostając taką samą przekłada się na mniejszą ilość w kasetce? Jak jest wtedy ze wskaźnikiem liczby zdjęć?

Kolejna sprawa to światłomierz. ETRSi ma go wbudowanego, S2A - nie. Dajcie znać jak to ma się do efektów i ergonomii pracy?

Aparat ściągałabym z Japonii. Widziałam trochę relacji, ale dot głównie cła+vat’u. A poza tym na co zwrócić uwagę przy zamawianiu, czym kierować się przy wyborze konkretnego egzemplarza?

Na początek to chyba tyle.
Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

Mam Bronica S2 z Japonii, kupiona na tej aukcji: https://www.ebay.pl/itm/NearMINT-Bronic ... 4446633171

mogę sprzedać w cenie zakupu (wliczając cło) = 2000 pln. Przesyłka ubezpieczona na kwotę 2000 w DPD +25 pln.
Oczywiście dołączę rachunki z Japonii i z UC. U mnie przebieg 10 rolek.
Był mały problem z dociskiem matówki, co powodowało nieprecyzyjne ustawienie ostrości - problem został usunięty,
aparat sprawdzony - zrobiłem nim 10 rolek w ciągu miesiąca pod koniec lata i teraz leży wygodnie w wyściółce plecaka 8-)
Ta historia do przeczytania tu na Korex.

Z okazji Świąt_Grudniowych gratis dołożę światłomierz Gossen Sixtino - sprawny oraz
dwa filtry praktycznie nowe bo kupione po zakupie aparatu: UV i czerwona połówka.

Używam jednak Mamiya 645 i chcę kupić Fuji Fujica G690 lub zestaw do bezkrwawych łowów tu:
https://www.ebay.pl/itm/Minolta-Dynax-8 ... 2785888571
- mam zagwostkę ;-)

Oferta ważna 2 dni, później wystawię na sprzedaż za 2200 (bez światłomierza) i nie będzie mi się spieszyć 8-)
Ostatnio zmieniony 17 gru 2019, 12:44 przez 4Rider, łącznie zmieniany 1 raz.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: mrek »

4Rider pisze: 17 gru 2019, 11:52 Mam Bronica S2 z Japonii
Jak oceniasz przydatność tego zabudowanego kominka z mocną lupą? Lupa pokazuje centrum czy cały kadr?
Pytam z ciekawości bo w mojej RB67 jestem okrutnie zadowolony z takiego kominka (ma regulację dioptrii!)
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

Pokazuje cały kadr. Ta konkretna powiększenie 5x - bo różne są.
Dobra do precyzyjnego ostrzenia z bliska i w portrecie na ostrzenie na oczy 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
D.M.M.
-#
Posty: 208
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: D.M.M. »

teriyaki pisze: 17 gru 2019, 11:15 Decyzja między 6x6 a 6x4,5 do łatwych nie należy ale! - doszukałam się gdzieś w specyfikacjach Bronici S2A, że istnieje w niej możliwość zmiany formatu z 6x6 na 6x4,5 - wiąże się to chyba ze zmianą Film Back Holder, ale mam wrażenie, że to jakiś święty Graal... na ebay’u nie istnieje.
Nie wiem jak obecnie, ja kilka lat temu kupiłem, można powiedzieć nówkę w pudełku i do dzisiaj jakoś nie miałem potrzeby użyć ;-)
teriyaki pisze: 17 gru 2019, 11:15 Druga sprawa - Jak w ogóle przebiega taka wymiana? Skąd aparat ‚wie’, że ma przewinąć film o 4,5 a nie 6? Czy to jest kwestia mniejszych zębatek bezpośrednio w kasetce? Ilość obrotów korbki pozostając taką samą przekłada się na mniejszą ilość w kasetce? Jak jest wtedy ze wskaźnikiem liczby zdjęć?
Zmiana jest dziecinnie prosta, odpinasz filmback magazine, czyli potocznie dupkę i zapinasz taką z formatem 6x4,5. Niestety przez kominek w dalszym ciągu będziesz widzieć kadr 6x6. Najlepiej chyba założyć wtedy jakąś maskownicę z czarnego kartonu (przynajmniej ja taki sobie przygotowałem). Przewijaniem się nie przejmuj, o to zadbały japońskie mózgi mechaniki precyzyjnej, liczniki są na dupkach, można również tam ustawić wybór filmu 120/220.
Przejrzyj instrukcję https://trondbaashus.no/filer/bronica/S2A_Manual.pdf str. 7
----edit
Acha, jeszcze to https://www.cameramanuals.org/bronica/b ... 2_back.pdf
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: powalos »

teriyaki, a nie spojrzałaś w stronę Pentax'a 645. Najlepiej w wersji "645N". Format 6x4,5 a obsługa to niemal jak lustrzanki małoobrazkowej. Jeżeli chodzi o mobilność to chyba najbardziej mobilny korpus średnioformatowy. Jedyna wada to ta, że nie można wymienić "plecków" w czasie gdy film nie jest całkowicie naświetlony (np. w połowie sesji, gdy zechce się nam zmienić rodzaj filmu). Jest bardzo oszczędny jeżeli chodzi o zużycię prądu. Na jednym komplecie porządnych "paluszków" jadę już trzeci rok. Jest też Pentax 6x7, ale ten to trochę inna bajka. Powodzenia w wyborze życzę. Mam nadzieję, że nie namieszałem Tobie. :-)
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

powalos pisze: 17 gru 2019, 13:09 teriyaki, a nie spojrzałaś w stronę Pentax'a 645. Najlepiej w wersji "645N". Format 6x4,5 a obsługa to niemal jak lustrzanki małoobrazkowej. Jeżeli chodzi o mobilność to chyba najbardziej mobilny korpus średnioformatowy. Jedyna wada to ta, że nie można wymienić "plecków" w czasie gdy film nie jest całkowicie naświetlony (np. w połowie sesji, gdy zechce się nam zmienić rodzaj filmu). Jest bardzo oszczędny jeżeli chodzi o zużycię prądu.
To samo można powiedzieć o Mamiya 645 - mam nadzieję że namieszałem jeszcze bardziej ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Tristan
-#
Posty: 148
Rejestracja: 23 lut 2015, 23:56
Lokalizacja: Wrocław

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: Tristan »

teriyaki pisze: 17 gru 2019, 11:15ETRSi.
Miałem 3 Bronice ETRS i 1 SQ-Am. Mam sentyment do tego sprzętu, gdyż wówczas byłem bardzo zaaferowany fotografią (bardziej niż teraz). Obiektywnie bardzo dobry sprzęt, jednak z ograniczeniami.
Precyzja wykonania jest wzorowa. Cały środek metalowy, wszystko chodzi jak w zegarku. Bardzo poprawna ergonomia i ogólnie frajda z robienia zdjęć. Jasna matówka, bardzo jasna. Jasny pryzmat też można dokupić - z pomiarem. Jednakże trzeba pamiętać, iż to lustro z migawką centralną, więc mamy ograniczenia obydwu rozwiązań - z ręki postrzelasz na czasach od 1/60 do 1/500. Dla mnie to było istotne ograniczenie, nieco kompensowane dzięki wymiennym kasetom (nosiłem ISO 100 i 400 przy sobie). Ale i tak często dźwigałem statyw. Druga sprawa to awaryjne migawki w obiektywach z serii MC i EII - na 3 sztuki 2 wymagały smarowania "trigera" wewnątrz obiektywu. Da się to jednak zrobić samemu bez problemów. Pryzmat z pomiarem nie ma blokady ekspozycji - bardzo mi tego brakowało. Szkła są ostre od 5,6 w górę, na pełnej dziurze mocno mydlą i dają jakby poruszony obrazek (aber. sferyczna).
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: aka »

teriyaki pisze: 17 gru 2019, 11:15 Aparatu chcę używać w studio i w plenerze. Robię głównie portrety, czasami reportaż.
To Bronica SQ-Ai lub SQ-A a to dlatego, że:
1. format 6X6 do portretu, w studio, z matówką daje komfort pracy; format 6X4.5 (ETRS) to albo poziomy kadr, albo karkołomne fotografowanie w pionie :-(
2. relatywnie tanie i dostępne również w Polsce obiektywy (dp S2/S2A raczej nie) :-)
3. jest pryzmat z pomiarem światła, z blokadą ekspozycji, pomiar średnioważony i punktowy choć może być trudny do dostania (podobnie jak dla ETRS pryzmat AE-III)
4. SQ-Ai/A stosunkowo "młode" vs S2/S2A i łatwiej o egzemplarz w dobrym stanie z racji na szerszą ofertę rynkową
O jakości wykonania i kulturze pracy było wyżej. Migawka centralna, w obiektywie to również mniejsza awaryjność korpusu - jeśli się zepsuje to wymiana obiektywu, a nie kosztowny remont korpusu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 gru 2019, 15:51
2. relatywnie tanie i dostępne również w Polsce obiektywy (dp S2/S2A raczej nie) :-)
Panie! Kto naiwny kupuje takie rzeczy w Polsce ;-)

Ogólnie racja do portretu lepiej z pryzmatem.

Dodam jeszcze że M645 bardzo wygodnie fotografuje się w pionie.

Bronica 645 jak dla mnie jest brzydka, jakaś taka kanciasta jak duży fiat :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: aka »

4Rider pisze: 17 gru 2019, 16:25 Panie! Kto naiwny kupuje takie rzeczy w Polsce
"również"
4Rider pisze: 17 gru 2019, 16:25 Ogólnie racja do portretu lepiej z pryzmatem.
To zależy, ja bym wolał w studio 6X6 z matówką. Broniki i Mamiya 645 bez gripa, z pryzmatem w pionie to gimnastyka, bez to już w ogóle ekwilibrystyka . Grip do SQ-A, ETRS i Mamiya 645 nie są zbyt wygodne. Jeśli z pryzmatem to Mamiya 645 pro a jeszcze lepiej Super, ewentualnie Pentax 645 lub 645N lub 645NII, ale tu już dużo wyższe koszty zakupu (tanio to tylko 645 i obiektywy bez AF).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 gru 2019, 17:42 Mamiya 645 bez gripa, z pryzmatem w pionie to gimnastyka, bez to już w ogóle ekwilibrystyka
Ja w ogóle nie wiem o czym Ty mówisz :shock:
Większość tego roku spędziłem z M645 i tego nie zauważyłem - używam wtedy spustu przy obiektywie,
mam grip i go nie używam, bo mi niewygodnie 8-)

Także pamiętaj o względności ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: pelovsky »

aka pisze: 17 gru 2019, 17:42 Mamiya 645 bez gripa, z pryzmatem w pionie to gimnastyka
używam swojej M645 w pionie i bez gripa i w życiu nie określiłbym tego jako "gimnastyki".
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 17 gru 2019, 18:16
aka pisze: 17 gru 2019, 17:42 Mamiya 645 bez gripa, z pryzmatem w pionie to gimnastyka
używam swojej M645 w pionie i bez gripa i w życiu nie określiłbym tego jako "gimnastyki".
Co kto lubi. Dla mnie trzymanie "cegły" przy oku, a jeszcze w "pionie" jest niewygodne. Może dlatego, że nie używam statywu. Dla jasności - mam ETRSi z gripem, do wyboru z pryzmatem lub kominkiem.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Średni format na początek - Bronica S2A Bronica ETRSi

Post autor: 4Rider »

aka pisze: 17 gru 2019, 18:27
Co kto lubi. Dla mnie trzymanie "cegły" przy oku, a jeszcze w "pionie" jest niewygodne.
A mnie to nie odpowiedziałeś :-(

Ja mam oryginalną muszlę oczną, która to oddala oko od wizjera na jakieś 17mm 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ