Cypisek_2 f-stop timer

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
parafka
-#
Posty: 32
Rejestracja: 11 lis 2018, 16:43

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: parafka »

Dzień Dobry Paniom i Panom.
Powoli rodzi się następca poprzedniego Cypiska, którego zdjęcia daję niżej. Mechanicznie i elektrycznie nowy Cypisek już żyje. Trzeba opanować soft. Celowo nie zaprezentowałem zdjęcia z wyświetlacza bo wszystko jeszcze może się zmienić. Myślę, że wczesne upublicznienie projektu zmobilizuje mnie aby go skończyć.
Co się zmieniło?
Jak widzicie na zdjęciach, do obsługi timera zastosowałem pokrętła a pod nimi stare poczciwe potencjometry. No może nie takie stare bo aktualnie produkowane i bez ścieżki węglowej, która kiedyś spędzała sen z powiek użytkownikom sprzętu elektronicznego. Obecnie produkowane potencjometry (nie chińskie) przewyższają żywotnością w liczbie cykli zwykłe switche a zastosowanemu typowi w Cypisku producent określa trwałość na conajmniej 20000 cykli. Zatem teoretycznie powinno być dobrze.

Dlaczego pokrętła?
W poprzednim modelu Cypiska strasznie męczące było wyklikiwanie każdej funkcji, pamiętanie gdzie się jest w menu, co zaraz kliknąć itp. dlatego postanowiłem wrócić do tego co już było czyli pokrętła -lubię jak widać co jest ustawione. Jest jednak pewne novum w stosunku do poprzednich zegarów.
Jest to moim zdaniem pierwszy timer, który oferuje ustawianie pokrętłami czasu wg parametru F-stop w systemie ułamkowym.
Jak widzicie na zdjęciach, pokrętła wyskalowane są 0-5 i 0-11 czyli maksymalny czas F to 5 i 11/12 (60,4s) -dla takiego amatora jak ja krok 1/12 wystarczy spokojnie.
Ograniczyłem również liczbę funkcji. W założeniu ma to być Timer dla amatorów i oferować będzie podstawowe funkcje w ograniczonym zakresie. Na zawodowy Timer być może przyjdzie jeszcze czas. Tu będzie Preflash, Dodging i TestStrips.
Skupiłem się za to na mechanicznym aspekcie urządzenia.
Poprzedni timer był mały i plastikowy, wrażliwy na pociągnięcie kabla itp.
W nowym Cypisku jest porządna stalowa obudowa z alu frontem i płytą frontową, a montaż podzespołów umożliwia późniejsze serwisowanie (tak drzewniej robiono elektronikę). Myślę, że jak na domowe rzeźbienie jakoś to wyszło -frezarek w domu nie mam.
Z nowości elektronicznych to:
- jest port USB, którym można wgrać nową wersję softu bezpośrednio z komputera bez specjalnych programatorów i rozbierania obudowy
- jest port aux (w postaci gniazda usb) do podłączania zewnętrznych przydasiów -np. pedał
- jest bluetooth do podłączania bezprzewodowych przydasiów
- jest nadajnik podczerwieni do innych bezprzewodowych przydasiów.
Chciałem aby Cypisek2 stał się platformą na przyszłe rozwiązania, stąd różne możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: J.A. »

Ładnie wygląda.
Ale jednak takie rozwiązanie uważam za zbyt ograniczające, choć przyjmując do wiadomości założenia są wystarczające.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
costa
-#
Posty: 48
Rejestracja: 08 sty 2008, 11:14
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: costa »

Potwierdzam. Ładne z góry, ślicznie wewnątrz :)
Zostawię tylko dla potomnych, że f-stop w systemie dziesiętnym było takie cudo: http://www.darkroomautomation.com/fst.htm
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: mrek »

Piękne urządzenie.
Wydaje mi się, że nie doceniasz siły nabywczej amatorów.
Sam posługuję się bardzo zaawanswanym klikalnym timerem f-stop (z wieloma funkcjami) i nie stanowi dla mnie problemu zapamiętanie sekwencji. Pamiętaj, że na ogół amatorzy to młodzi ludzie, czyli już wychowani na klikaniu. Nie to co ja.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: Mirosław »

Jak już napisali przedmówcy wygląda ładnie-ale jeśli skala nad pokrętłami jest nie podświetlana to trzeba by to zmienić,można wstawić pokrętło-ściemniacz intensywności świecenia bardzo się przydaje.Takie rozwiązanie zastosowano w Pictochromie ściemnia podświetlenie wraz z wyświetlaczem,można sobie dostosować do własnych potrzeb a kosztów za bardzo to rozwiązanie nie podniesie.
Nawet można powiedzieć że przypomina trochę niektóre Wallnery . :-D
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: Mirosław »

WOW.
To mój 300-setny wpis - jakoś to muszę uczcić,chyba ,,polecę, po Ballantines bo tylko Cole mam w dom :-P
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: J.A. »

Brak potrzeby podświetlania to jedna z przewag przycisków.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: Nomad »

Jak dla mnie włącznik oświetlenia do nastawy ostrości powinien być na przednim panelu.
Kurczę, po trzydziestu latach odstawiłem Wallnera z analizatorem, wyjąłem K19s i nawet lepiej mi się pracuje.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: aka »

Nomad pisze: 21 paź 2019, 21:09 Kurczę, po trzydziestu latach odstawiłem Wallnera z analizatorem, wyjąłem K19s i nawet lepiej mi się pracuje.
A najdziwniejsze, że działa i trzyma czasy. Mam taki, chyba ze czterdziestoletni i działa bez zarzutu :-)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: jac123 »

K19s lubią się psuć - czasy szwankują, nie są wieczne.
Awatar użytkownika
parafka
-#
Posty: 32
Rejestracja: 11 lis 2018, 16:43

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: parafka »

Cypisek ma specjalnie białe napisy i białe pokrętła aby w świetle lampy biały element zamienił się na czerwony na czarnym tle, a wszelakie podświetlanie czy to wyświetlacza, czy to przycisków jest niekorzystne bo odbiera kapkę z percepcji wzroku. Łatwo z tym przesadzić, dlatego trzymam się wyświetlacza typu OLED. Chodzi mi o to, że zegar nie powinien być choinką. Oczywiście zmiany nastawów są widoczne także na wyświetlaczu i na 100% widać co się robi.
Rozumiem, że zegar nie wszystkim trafia w gust ale przez ostatnie dziesięciolecia zegary nie miały żarówek i jakoś wszyscy z tym żyli. Ba.... Nawet wszyscy trafiali ręką po czarny pakunek z papierem. :lol:
Co do przełącznika Focus. Nie komponował mi się na panelu przednim i trafił na tył. Po położeniu dłoni na Cypisku, niegrzeczny palec ma tam wygodnie. :mrgreen:
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: pelovsky »

jac123 pisze: 21 paź 2019, 21:33 K19s lubią się psuć
chyba nie wszystkie, bo mój się nie psuje, czasy trzyma zgodnie z tolerancją określoną na tabliczce, a lat ma że o ho ho.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 22 paź 2019, 07:50
jac123 pisze: 21 paź 2019, 21:33 K19s lubią się psuć
chyba nie wszystkie, bo mój się nie psuje, czasy trzyma zgodnie z tolerancją określoną na tabliczce, a lat ma że o ho ho.
W zamierzchłych czasach używałem różnych zegarów, ten bije na głowę wszystkie mechaniczne. Mój wyprodukowany w 1981, wyjęty z czyjejś piwnicy, nigdy wcześniej nie był używany, czasy trzyma, wewnątrz brak oznak upływającego czasu. Miał feler w postaci zacinającego się tego suwanego przełącznika, ale mała ingerencja i jest ok. Niektóre egzemplarze można przerobić, tak, aby wyłączały lampę ciemniową przy włączonym powiększalniku (https://www.youtube.com/watch?v=8sLm4bBuxxY). Mój ma trochę inną konstrukcję wewnątrz i się nie da przerobić, ale mi lampa nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: mrek »

40 lat używałem podobny polski zegar (na przyciski) ale teraz używając zaawansowany timer f-stop jestem innym człowiekiem.
Paski robię szybciej i zacząłem myśleć w EV przy tych operacjach. Nie mówiąc już o automatycznym przeliczaniu czasu przy zmianie powiększenia z małej próbki na wielką odbitkę. Przydaje się.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Cypisek_2 f-stop timer

Post autor: aka »

mrek pisze: 22 paź 2019, 08:35 40 lat używałem podobny polski zegar (na przyciski) ale teraz używając zaawansowany timer f-stop jestem innym człowiekiem.
Paski robię szybciej i zacząłem myśleć w EV przy tych operacjach. Nie mówiąc już o automatycznym przeliczaniu czasu przy zmianie powiększenia z małej próbki na wielką odbitkę. Przydaje się.
No bo to są różne urządzenia. Każdemu według potrzeb.
ODPOWIEDZ