Pentax 6x7 - krzywy kadr

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Pentax 6x7 - krzywy kadr

Post autor: MrMamiya »

4Rider pisze: 11 lip 2019, 15:45 Pewnie samochodem z rysą też niektórym ciężko się przemieszczać, ba taki mankament wręcz może to uniemożliwić
Przypomina mi to moją ex (Bogu niech będą dzięki!) szwagierkę, która podawała dziecku antybiotyk z sekundnikiem w ręku. Bo lekarz kazał podawać co 6 godzin...
Ostatnio zmieniony 11 lip 2019, 16:02 przez MrMamiya, łącznie zmieniany 1 raz.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Awatar użytkownika
MrMamiya
-#
Posty: 152
Rejestracja: 23 maja 2019, 14:41
Lokalizacja: 51°54'N 8°28'W
Kontakt:

Pentax 6x7 - krzywy kadr

Post autor: MrMamiya »

J.A. pisze: 11 lip 2019, 16:00 MrMamiya, 4Rider, dyby to była jakaś twarzoksiążka, to byście lajka ode mnie dostali, a tak musi wystarczyć :-)
J.A. Czuje się uhonorowany.
====================================================================
Mamiya i Pentaxy.
Nie każde zdjęcie jest fotografią, tak jak nie każdy facet z widłami jest Neptunem.
http://vitowerner.com
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pentax 6x7 - krzywy kadr

Post autor: Nomad »

NRD pisze: 11 lip 2019, 12:21 rbit9n Nie, też nie. Zastosowana tam jest fabrycznie sprężyna która dociska matówkę ku górze, ułatwiając adaptację matówek o niestandartowej grubości.
I to mi się nie podoba. Justowanie powinno być obustronne, chyba że matówki mają jednakową grubość od góry. Mieszamy tu dwa pojęcia - rozjechanie się ostrości, i przekrzywienie kadru. Lustro i ustawienie matówki góra-dół nie powodują zmiany wypoziomowania kadru. Tylko utratę ostrości. Tak więc podejrzane jest ustawienie matówki w poziomie, albo, niewłaściwy przesuw filmu. Czy marginesy są idealnie równe?
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Pentax 6x7 - krzywy kadr

Post autor: Fotomechanik »

O właśnie! Nikt do tej pory nie wspomniał o tym, a tymczasem ja sobie przypomniałem, że widywałem aparaty (nawet małoobrazkowe), w których klatki były naświetlone krzywo, z powodu nie idealnie równego transportu filmu. Tylko że są to wielkości takiego rzędu, że nie zawracałbym sobie tym głowy.
Natomiast...
Zdjęcie aparatu od przodu i widoczne obrócenie lustra, jak również te bogate analizy i rozważania (dające się streścić w trzech słowach - lustro jest nieco obrócone) nie mówią nam nic poza tym, że lustro jest nieco obrócone.
Lustro to nie jest taśma klejąca, do której światło przykleja się i przekrzywia razem z nim. Jesli poprowadzimy oś prostopadłą do płaszczyzny lustra, to możemy go obrócić nawet o 45 stopni wokół tej osi, obraz nie podąży za nim. Na matówce będzie wciąż uparcie i złośliwie tkwił w jednym miejscu. Jedynym możliwym przypadkiem, kiedy obraz na kliszy jest obrócony, podczas gdy na matówce wydawał się prosty, jest obrócenie matówki wokół osi prostopadłej do jej płaszczyzny. Zakładam, że matówka nie jest wpasowana w swoje gniazdo na wcisk, tylko ma pewien luz, a zatem jest to możliwe.
Ewentualnie film przesuwa się nierównolegle do okna w korpusie.
Wnioski są następujące.
Choćbyście nie wiem ile jeszcze stron zapisali i sprzedali duszę diabłu, lustro nie ma wpływu na równoległość obrazów na matówce i na kliszy. Jego niewłaściwy kąt może spowodować niezgodność ostrości, ale jeśli tej niezgodności nie ma, to nie jest lustro.
Drugi wniosek jest nieco bardziej ogólny. Aparat na film jest urządzeniem skomplikowanym, niedoskonałym i mającym duszę. Nie ma dwóch identycznych aparatów. Nie ma też aparatów idealnych. Kiedyś potrafiłem tylko po negatywie rozróżnić, którym ze swoich aparatów go zrobiłem. Bo ten miał nieco większe odstępy między klatkami, tamten troszeczkę przekrzywione klatki, a jeszcze inny miał w bardzo charakterystyczny sposób poszarpaną jedną z krawędzi kadru. Każdy negatyw miał w sobie piętno narzędzia. Jak odcisk palca...
Kręcenie nosem, że kadr ma jeden stopień odchylenia od poziomu, to jest... Coś takiego, jakbyś wyrzucił z łóżka Cindy Crawford, z powodu pieprzyka na twarzy...
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1895
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Pentax 6x7 - krzywy kadr

Post autor: powalos »

Fotomechanik pisze: 13 wrz 2019, 20:16 Kręcenie nosem, że kadr ma jeden stopień odchylenia od poziomu, to jest... Coś takiego, jakbyś wyrzucił z łóżka Cindy Crawford, z powodu pieprzyka na twarzy...
:mrgreen:
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ