Jaki skaner kupić

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Jaki skaner kupić

Post autor: jac123 »

skpt pisze: 24 kwie 2019, 07:20 Są porządne, produkowane obecnie systemy digitalizacji, oparte o ścianki cyfrowe, przeznaczone (również targetem cenowym) do digitalizacji zbiorów muzealnych.
Jakiś czas temu uczestniczyłem w dyskusji/wykładzie dot. m.in. digitalizacji zbiorów muzealnych.
Skanery płaskie odpadały w takim przypadku z podstawowego problemu jakim był czas skanowania. Poza tym problemem zawsze była jakość.
W momencie spadku cen aparatów cyfrowych taka digitalizacja przestała sprawiać problem. W tym konkretnym przypadku digitalizacja odbywała się przy pomocy aparatu NIKON 5ds R + obiektyw Canon 100 mm macro (ew. Zeiss 50mm macro).
Mowa oczywiście o polskich muzeach, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na kosztowne stanowiska ze ścianką cyfrową.
Awatar użytkownika
The way I am
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 mar 2019, 05:03
Lokalizacja: Poznan
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: The way I am »

flonidan pisze: 14 wrz 2018, 08:47 Krótkie pytanie -muszę kupić skaner bo trzeba ratować negatywy kolorowe sprzed 30 lat i czarno -białe też i moje pytanie czy Epson V600 TO DOBRY WYBÓR czy może Canon 9000F .Proszę o radę -nie chcę skanera starego bo mój skaner będzie często pracował ,gdyż zrywam z procesem RA4 i jestem zmuszony skany drukować na drukarce sublimacyjnej.Dziękuję za rady-tylko panowie nie wymyślajcie jakiegoś profesjonalnego sprzętu bo myślę ,że przy moich umiejętnościach jest niepotrzebny.
Dzieki,


-----------------------------------------------------------------------------------
www.myphotoart.org
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: Fotomechanik »

Ale zapominasz Jac123 (odkopię trochę temat), że muzea digitalizują zazwyczaj zbiory muzealne. A do tych należą czasopisma, książki, starodruki itd. Czyli NIE negatywy, slajdy itd. Oczywiście te też się zdarzają, ale rzadko, więc kwestia digitalizowania zbiorów muzealnych raczej rozmija się z tematem.

Ja mam trochę zdjęć na negatywach (film 24mm, oraz błona zwojowa 6cm), oraz slajdach. Nie wiem, czy ilość zdjęć w okolicach 10 tys. to trochę, ale ponieważ są tacy artyści, którzy chwalą się, że więcej robią na jednym weselu, więc przyjmijmy, iż jest to "trochę".

Mam skaner do filmu małoobrazkowego (Plustek Optic Film 7200), oraz płaskiego Epsona Perfection 4490 Photo. Pierwszy służył mi do małego obrazka, drugi nabyłem celem skanowania błony sześciocentymetrowej. Co nie oznacza, że tym drugim nie można robić małego obrazka.

Nie powiem, że to są najlepsze skanery, nie powiem, że najlepsze dla mnie (bo pewnie gdzieś tam są lepsze), ale było mnie na nie stać i dlatego je mam. Spełniają moje wymagania. Te wszystkie zdjęcia, które pracowicie zbierałem, wkładałem w koszulki, katalogowałem, chciałbym mieć również na twardym dysku. Bo można się łatwiej nimi pochwalić, przesłać rodzinie, czy nawet pooglądać samemu, gdy nie ma czasu na rozstawianie sprzętu do wyświetlania slajdów. Nie mówcie, że to, co oferują obydwa wymienione przeze mnie skanery, nie wystarczy.

Jeśli nie wystarczy, jeśli myślicie o wystawach, albo zarabianiu zdjęciami na chleb, to pewnie macie aparat cyfrowy, albo wywołujecie zdjęcia na papierze barytowym i sprzedajecie jedną odbitkę za tysiąc złotych.

Dlatego wszelkie dyskusje na temat jakichś subtelnych różnic w oprogramowaniu, czy dogłębne analizy rozdzielczości, a także subiektywną nienawiść do określonej marki skanerów, uważam za bezsensowne.

Najlepszy skaner to ten, który masz...
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: skpt »

Fotomechanik pisze: 11 wrz 2019, 15:59 Najlepszy skaner to ten, który masz...
Trudno się z tym nie zgodzić. Chyba, że narzędzie uniemożliwia Ci osiągnięcie zaplanowanego efektu. Wtedy to, że je masz, niczego nie zmienia. Jest jakbyś go nie miał. Stąd m.z. warto mimo wszystko rzetelnie pisać o wadach, ponieważ w przeciwnym razie ktoś może dać się wpuścić w przysłowiowe maliny, na bazie hurraoptymistycznych twierdzeń innych.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: 4Rider »

Canon 9000F Mark II - bo taki właśnie mam :mrgreen:
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: skpt »

4Rider pisze: 11 wrz 2019, 16:23 Canon 9000F Mark II - bo taki właśnie mam :mrgreen:
Proszę Pana, proszę Pana. Pan chyba myli skaner z kobietą :-P
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: 4Rider »

skpt pisze: 11 wrz 2019, 16:25
4Rider pisze: 11 wrz 2019, 16:23 Canon 9000F Mark II - bo taki właśnie mam :mrgreen:
Proszę Pana, proszę Pana. Pan chyba myli skaner z kobietą :-P
Wcale nie, to Mamiyę z nią mylę :mrgreen:

A i odpowiadam na pytanie wątkowe i podpisuję się pod tą parafrazą tego powiedzonka:
"najlepszy aparat to taki, jaki właśnie przy sobie masz" ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jaki skaner kupić

Post autor: Fotomechanik »

Mamiya? A co to za jedna? :mrgreen:

Dobra, żartowałem. Też mam... Niezła z niej laska, tylko trochę... Khmmm... Przy kości...
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
ODPOWIEDZ