D76 "pre-mix"

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

D76 "pre-mix"

Post autor: Baala »

Od jakiegoś czasu sam sobie składam wywoływacze, od poczciwego (pa)Rodinala-K, przez wynalazki takie jak Caffenol, różne stare receptury z Orwo i Fotonu, kończąc na banalnym D-23, które szczególnie mi leży no i które z racji tylko dwóch składników łatwo sobie samemu przygotowywać na zapas.
D-76 zrobiłem chyba tylko raz, ale podobnie jak przy D-23, chciałem przygotować sobie kilka gotowych do rozrobienia zestawów z surowych odczynników, żeby zaoszczędzić czasu, jak już będę go chciał sobie rozrobić.
Ponieważ jestem trochę nogą z chemii i w zasadzie nigdy nie kupowałem konfekcjonowanego wywoływacza w proszku, tu pojawia się śmieszny problem: które substancje mogę trzymać razem w jednym woreczku żeby nie przeszkadzały sobie i łatwo się rozrabiały? :)
Robiłem go poprzednio krok po kroku wg. standardowej receptury, ale zastanawiałem się czy można sobie jakoś ułatwić życie, np. mieć boraks, metol, hydrochinon w jednym woreczku, siarczyn sodu w drugim?
Czy są jakieś ogólne zasady na których mógłbym się opierać też przy innych wywoływaczach i tym podobnych?

Z góry dzięki za rady.
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 "pre-mix"

Post autor: rbit9n »

cześć i czołem!
mieszam Jurkowi zapas D76 co jakiś czas i tak mu wysyłam, w jednym worku czysty siarczyn, w drugim cała reszta. podobno działa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Baala
-#
Posty: 27
Rejestracja: 09 maja 2018, 16:17
Lokalizacja: Kraków

D76 "pre-mix"

Post autor: Baala »

rbit9n pisze: 01 maja 2019, 07:09 cześć i czołem!
mieszam Jurkowi zapas D76 co jakiś czas i tak mu wysyłam, w jednym worku czysty siarczyn, w drugim cała reszta. podobno działa.
Dzięki wielkie, potwierdziłeś moje przypuszczenia, tak będę robić w takim układzie. :)
Pentax MX / Ricoh Diacord / Moskwa 5 / 10x15
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

D76 "pre-mix"

Post autor: PanMigawka »

Zauważyłem, że robiąc D76 samodzielnie można wszystko razem wymieszać (bez separacji siarczynu) i przechowywać dość długo. Jest warunek, że odczynniki muszą być bardzo czyste. Używam wszystkich z czystością 99.99%, ponieważ mam taką możliwość.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1352
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

D76 "pre-mix"

Post autor: Jerzy »

Niejako wezwany do odpowiedzi:

Działa mi d76 konfekcjonowany tak w dwóch woreczkach, jak i w jednym. Czasem trzymam tak chemię rok i dłużej, więc jakieś doświadczenie jest.
Zakładam, że rbit9n myje ręce przed składaniem mi wywoływacza i wszystko jest czyste ;)
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
PanMigawka
-#
Posty: 21
Rejestracja: 26 sty 2019, 15:06
Kontakt:

D76 "pre-mix"

Post autor: PanMigawka »

Czystość to podstawa. Tuwim o tym nawet pisał:)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
@PanMigawka
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

D76 "pre-mix"

Post autor: rbit9n »


Jerzy pisze:Niejako wezwany do odpowiedzi:

Działa mi d76 konfekcjonowany tak w dwóch woreczkach, jak i w jednym. Czasem trzymam tak chemię rok i dłużej, więc jakieś doświadczenie jest.
Zakładam, że rbit9n myje ręce przed składaniem mi wywoływacza i wszystko jest czyste ;)
gorące serce, chłodny umysł, zawsze czyste ręce
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ