Pierwszy raz na papier.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Pierwszy raz na papier.

Post autor: Nomad »

mrek pisze: 10 kwie 2019, 19:25
Nomad pisze: 10 kwie 2019, 17:12 Nie należy ciąć negatywu na pojedyncze klatki, tylko na paski po 3. Kładziesz na szybce,wkładasz szufladę do powiększalnika. Łapiesz za wystający koniec filmu i dokładnie ustawiasz klatkę na właściwym miejscu. Dobrze do tego mieć rękawiczki.
Podczas ustawiania, oczywiście powiększalnik włączony, a krawędź górną szuflady podnosimy.
No nie podniesie bo ma ode mnie karetkę z wymontowaną dźwignią podnoszącą górną szybkę. Mnie dźwignia przeszkadzała (zawadzał o nią negatyw) oraz uważam, że takie przesuwanie to szansa na dodatkowe rysy.
Negatyw układam ostrożnie na dolnej szybce lub ramce świecąc sobie na biało czołówką. Przesuwam go za pomocą kartki papieru. Fakt, ślizga się i jest to delikatna operacja. Potem pomalutku zamykam karetkę, ściskam ją palcami i tak wsuwam do powiększalnika.
Dźwignię gdzieś mam, przy okazji oddam ale odradzam montowanie.
Ciekawe, ja nigdy nie miałem negatywu porysowanego przez powiększalnik. Jeżeli szybki są zdrowe, nie porysowane i nie poszczerbione, ryzyka raczej nie ma. Co do samej dźwigni podnoszenia, mnie ona nie przeszkadzała, ale ja zawsze tnę negatywy na paski przed włożeniem. Ewentualnie, można by pomyśleć o odgięciu ich np w dół.
Edyta: albo podnosić za czoło górnej części szuflady, jak w Magnifaxach.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Pierwszy raz na papier.

Post autor: pelovsky »

mrek pisze: 11 kwie 2019, 12:48 Bo ja czarny charakter jestem i tylko białe zdjęcia robię ;)
hehe chodziło mi raczej o to, że żeby prawidłowo ocenić kolory na kolorowej odbitce, to musi być sucha. Prawdę mówiąc nigdy nie zauważyłem specjalnie ciemnienia czarno-białych odbitek po wysuszeniu.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: 4Rider »

jeśli można suszyć suszarką to można prostować prostownicą
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

4Rider pisze: 11 kwie 2019, 18:27 jeśli można suszyć suszarką to można prostować prostownicą
Brzmi logicznie :roll:

mrek
Mam dzwigienkę do karetki - była w kartonie
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pierwszy raz na papier.

Post autor: J.A. »

apphex pisze: 11 kwie 2019, 10:07 brzmi jak sarkazm
to nie sarkazm, to bardzo dobra taka.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Pierwszy raz na papier.

Post autor: mrek »

apphex pisze: 11 kwie 2019, 18:42 mrek
Mam dzwigienkę do karetki - była w kartonie
Nie idź tą drogą. (-:
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Pierwszy raz na papier.

Post autor: apphex »

Ja tylko tak informacyjnie - jakbyś kiedyś planował jej szukać u siebie.

Przyszły mi dzisiaj filtry Kodaka. Sprawdzę je może w przyszłym tygodniu
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Pierwszy raz na papier.

Post autor: darekdp »

apphex pisze: 01 kwie 2019, 10:38 Mam takie dwa pytanka:


2. Oświetlenie ciemni: czy żarówkę czerwoną mogę zastąpić czymś prostszym i tańszym niż to zwykłą szarówką LED:
https://czarno-biale.pl/sklep/oswietlen ... rwona.html
Witam.
Właśnie zakończyłem proces przenoszenia ciemni z łazienki do "ciemni właściwej" (20 mkw, piwnica, 17 st.C).
Jako oświetlenia używałem lampy pomarańczowej Kaisera. W nowej ciemni założyłem tę lampę.
Przy białych ścianach było ok.
Będąc kiedyś w dużym sklepie na C, kupiłem z wyprzedaży 2 metrową taśmę Led w kolorze czerwonym (5 zł). Położyłem ją na rurze biegnącej ok. 0,5 metra pod sufitem (oczywiście światłem do sufitu). Po podłączeniu obu źródeł światła pomyślałem,
że chyba jest za jasno i to się nie uda. Zrobiłem więc dzisiaj test 5-10-15 minut. Miałem starą Fomę oraz świeżego Ilforda
MG IV. Foma wykazuje pierwszą szarość po 10 min., natomiast Ilford pozostał całkiem czysty :shock: . Muszę się chyba przyzwyczaić do "jasnej" ciemni.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Pierwszy raz na papier.

Post autor: rbit9n »

sprawdź fomę przy samym pomarańczu, stare fomy raczej nie znoszą światła o tej długości fali.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Pierwszy raz na papier.

Post autor: darekdp »

Foma nie jest problemem. Była użyta tylko do testów (20-letnia 9x12).
Dzisiaj zrobiłem kilka odbitek na Ilfordzie. Jest dobrze, jasno i wygodnie
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ