Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: rbit9n »

o, i tak to wygląda.

https://imgur.com/a/TOhDqXN
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 06 kwie 2019, 14:35 o, i tak to wygląda.

https://imgur.com/a/TOhDqXN
To jest zgodnie z instrukcją Jobo (rysunkową). No może za wyjątkiem pierwszego etapu - wsuwania końcówki, na rysunku obie części szpuli są "wyrównane". Wczoraj wprowadziłem deltę "normalnie" nawiniętą na szpulę odbiorczą bez kłopotu wsuwając ją po prostu - bez najmniejszego oporów. Z mojego doświadczenia wynika, że acros 135 jest zdecydowanie bardziej "pamiętliwy" jeśli chodzi o odwrotne nawijanie na szpuli odbiorczej, ale ten problem odejdzie do historii niebawem... Aż się boję nawinąć 120-kę acrosa na szpulę Jobo choć to pewnie inne podłoże i nie ma mowy o odwrotnym nawijaniu na szpulę odbiorczą.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: mrek »

Tak przy okazji, JanuszM uzmysłowił mi że szpul plastikowych nie powinno się myć szczoteczką (ja tak robiłem) bo plastik prowadnic zostaje porysowany i wprowadzanie nie jest już takie gładkie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5562
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: rbit9n »

dodatkowo w rysach zbierają się osady, które dodatkowo utrudniają nawijanie.
aka pisze:
rbit9n pisze: 06 kwie 2019, 14:35 o, i tak to wygląda.

https://imgur.com/a/TOhDqXN
To jest zgodnie z instrukcją Jobo (rysunkową). No może za wyjątkiem pierwszego etapu - wsuwania końcówki, na rysunku obie części szpuli są "wyrównane". Wczoraj wprowadziłem deltę "normalnie" nawiniętą na szpulę odbiorczą bez kłopotu wsuwając ją po prostu - bez najmniejszego oporów. Z mojego doświadczenia wynika, że acros 135 jest zdecydowanie bardziej "pamiętliwy" jeśli chodzi o odwrotne nawijanie na szpuli odbiorczej, ale ten problem odejdzie do historii niebawem... Aż się boję nawinąć 120-kę acrosa na szpulę Jobo choć to pewnie inne podłoże i nie ma mowy o odwrotnym nawijaniu na szpulę odbiorczą.
małego acrosa chyba nie używałem, a jeśli chodzi o średni, to podłoże jest dość cienkie i giętkie, więc potrafi "wpaść", nie zatrzymując się na prowadnicach.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
aka
-#
Posty: 5586
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: aka »

rbit9n pisze: 07 kwie 2019, 09:31 dodatkowo w rysach zbierają się osady, które dodatkowo utrudniają nawijanie.
aka pisze:
rbit9n pisze: 06 kwie 2019, 14:35 o, i tak to wygląda.

https://imgur.com/a/TOhDqXN
To jest zgodnie z instrukcją Jobo (rysunkową). No może za wyjątkiem pierwszego etapu - wsuwania końcówki, na rysunku obie części szpuli są "wyrównane". Wczoraj wprowadziłem deltę "normalnie" nawiniętą na szpulę odbiorczą bez kłopotu wsuwając ją po prostu - bez najmniejszego oporów. Z mojego doświadczenia wynika, że acros 135 jest zdecydowanie bardziej "pamiętliwy" jeśli chodzi o odwrotne nawijanie na szpuli odbiorczej, ale ten problem odejdzie do historii niebawem... Aż się boję nawinąć 120-kę acrosa na szpulę Jobo choć to pewnie inne podłoże i nie ma mowy o odwrotnym nawijaniu na szpulę odbiorczą.
małego acrosa chyba nie używałem, a jeśli chodzi o średni, to podłoże jest dość cienkie i giętkie, więc potrafi "wpaść", nie zatrzymując się na prowadnicach.
Tego się obawiam. Ładowanie w rękawie nie ułatwia. Dotychczas ładowałem do kaisera, ale 110 ml roztworu przy one shot np. przy dd-x to czysta rozrzutność (jobo - 450 vs kaiser 560).
Awatar użytkownika
Ozmin
-#
Posty: 263
Rejestracja: 25 lis 2015, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Gdańsk

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: Ozmin »

U mnie nawijanie 120 na dużą szpulę Jobo w rękawie zawsze kończyło się porażką. Wzrost temperatury i wilgoci od pocących się rąk powodowało, że film stawał się naleśnikiem. Dwa filmy przez to straciłem. Nawijanie w otwartej przestrzeni idzie za to jak bajka.
Instagram
Hasselblad: 500C/M, 553ELX, XPAN
Durst: M70, M805, L1200
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: J.A. »

Ozmin, a na mnie pyskują, jak napiszę, że by bawić się w ciemnię trzeba mieć ciemnię. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Qarqonosh
-#
Posty: 46
Rejestracja: 25 lut 2016, 17:47
Lokalizacja: Kiedyś Karpacz

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: Qarqonosh »

A ja powiem tajemniczo: tylko Hewes :-) i również może być do systemu 1500 ;-). I parafrazując znaną kwestię: Hewes jest wieczny.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: pelovsky »

J.A.,
póki co jedyną osobą pyskującą w tym temacie jesteś ty sam. No ale na miano forumowej mądrali czymś w końcu musisz zasłużyć :D

Ozmin,
jeśli miałbyś nie mieć warunków do ładowania filmów w ciemności, a tylko w worku ciemniowym, to zawsze można spróbować lekko ściąć rogi filmu, po czym zdecydowanie wykorzystywać metodę poprawiania położenia zwojów filmu w szpuli w miejscu zagłębienia.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10058
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: J.A. »

pelovsky, „Ty”. To po pierwsze.
A po drugie, jak czytam te bzdury które 90% tych co mnie mądralą wyzywają to się wcale nie dziwię, że mnie tak nazywają. Bo trzeba być niechętnym nauce ignorantem, by przy swej niewiedzy wyzywać kogoś podobnymi epitetami.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 10 kwie 2019, 07:10 pelovsky, „Ty”. To po pierwsze.
Chyba bardziej niegrzecznym jest zwrócenie powyższej uwagi, niż szybkie pisanie z małej litery proszę Szanownego Pana :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: pelovsky »

4Rider pisze: 10 kwie 2019, 07:45 Chyba bardziej niegrzecznym jest zwrócenie powyższej uwagi
he he, czego tu oczekiwać od kogoś, kto udziela rad od czapy, określa posty swoich rozmówców jako "gówno prawda", wypowiedzi niezgadzające się z jego zdaniem określa jako "pyskowanie"?
J.A. pisze: 10 kwie 2019, 07:10„Ty”
oczekujesz, że będę tytułował cię wielką literą podczas gdy ty mnie dalej obrażasz? Boli cię brak zwyczajowej wielkiej litery, podczas gdy sam walisz ortografy w swoich postach?
Zrób może rachunek sumienia, zerknij na podpis umieszczany w każdym swoim poście i zweryfikuj swoje podejście do prowadzonych tu dyskusji, bo chyba pobłądziłeś.
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: apphex »

Nie różni się to jakiś specjalnie od tego jak wygląda nawijanie na szpulki od Patersona (chociaż w patersonie są takie kulki na wejściu.. i czasem potrafią zepsuć nastrój) zastanawia mnie jak można mieć z tym problem. Serio - bez obrazy nikogo.

Przecież to jest banalnie proste. Czy to mały format czy średni. Problem pojawia się tylko przy źle ściętej perforacji (ale równie dobrze można w ogóle nie ścinać filmu) bo wtedy faktycznie idzie cieżko i można narobić trochę szkód, albo jak szpulka jest mokra.

Nie wiem ile trzeba męczyć ten film, żeby w rękawie powstała taka wilgoć, która uniemożliwi nakręcenie filmu.

Może czegoś nie rozumiem, może coś przeoczyłem, nie wiem.. Ja to robię na siedząco, leżąco. Może to kwestia talentu i dobrych zdolności manualnych :-o
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2090
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: Imperitus »

apphex,
Może po prostu nie masz tak potliwych dłoni. Akurat o tym coś wiem, zawsze przed nawijaniem negatywu dokładnie myję ręce płynem do naczyń albo innym detergentem który jest pod ręką. Tylko wtedy nie miewam problemów z nawijaniem, jednak moja skrzynka jest znacznie większa od jakiegokolwiek rękawa i daje ogromną swobodę manipulowania we wnętrzu nawet kilkoma szpulami po kolei. Ale zaczynałem od nawijania w ciemni, ale średnio lubiłem uczucie przebywania samemu w absolutnie ciemnym i dość dużym pomieszczeniu.
*nawijam*
"Tylko nie myśl o tym dziwnym dźwięku za plecami, jesteś tu całkiem sam"
Wolę nawijanie przy świetle :-P
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Jobo 1520 - ładowanie filmów 135

Post autor: apphex »

Imperitus,
ja akurat często zostawiałem odciski palców na filmie dlatego robię to w rękawiczkach nitrylowych - i nie ma problemu :) Przy skanowaniu też ich używam. Tak samo przy chemii bo zauważyłem, że utrwalacz strasznie niszczy mi skórę na palcach po jakimś czasie

Ja mam ten luksus, ze jedynym źródłem światła w mojej łazience jest małe, mleczne, okienko w drzwiach, które zakrywam ręcznikiem.
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ODPOWIEDZ