Wybór skanera do negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

badacz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 08 mar 2019, 07:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: badacz »

Dzień dobry,
Chciałbym poprosić o radę w temacie wyboru skanera do filmów 35 i 120.
Robię około 6-10 filmów w miesiącu a czarno-białe (80% wszystkiego) wołam sam. Chciałbym mieć większą kontrolę, niż dają laby nad wynikiem końcowym, dlatego przymierzam się do zakupu skanera. Poproszę o pomoc.
pozdrawiam
Wojciech Opałkowski
P6, Nikon F100
https://opalkowski.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór skanera do negatywów

Post autor: mrek »

Dużo robisz. Co Ci przeszkadza robić samemu odbitki?
Skaner, z którego będziesz miał odbitki w jakości dobrej to spora kasa, bardzo dobrej majątek, a potem stres, że wyszedł nowy model (jeśli jesteś podatny na takie stresy).
Natomiast powiększalnika nowego już nikt nie wyprodukuje ;)
Co najwyżej zaczniesz kupować coraz lepsze (dużo droższe) obiektywy do niego. Zaczniesz poznawać nowe, ciekawe techniki ciemniowe.

Z labem wejdź w układ przyjaźni - skany z maszyny mogą zapisywać w lepszym i dużo większym pliku niż jpg (TIF, BMP). Kto wie, może już nawet w RAW?
Zanim kupisz skaner, sfotografuj swój ulubiony film cyfrówką i choćby obiektywem Helios. Może ktoś znajomy Ci to zrobi.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: apphex »

ja mam Epsona V550 - w komplecie ramki pod mału i średni format. Maksymalne DPI 6400. Koszt nowego to ok 800zł . Używki pojawiają się niezbyt często i można je kupić za ok 550zł

Używam go rok i bardzo sobie chwalę. O ile do BW soft epsona jest wystarczający to do koloru polecam zaopatrzyć się w VueScan
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
ds74
-#
Posty: 49
Rejestracja: 09 wrz 2016, 11:31

Wybór skanera do negatywów

Post autor: ds74 »

apphex pisze: 08 mar 2019, 09:23 ja mam Epsona V550 - w komplecie ramki pod mału i średni format. Maksymalne DPI 6400. Koszt nowego to ok 800zł . Używki pojawiają się niezbyt często i można je kupić za ok 550zł

Używam go rok i bardzo sobie chwalę. O ile do BW soft epsona jest wystarczający to do koloru polecam zaopatrzyć się w VueScan
A wiesz że to 6400 to jest rozdzielczość czujnika w skanerze?
Jak weźmiesz pod uwagę niedokładność przesuwu karetki, wpływ szyby, problemy z dokładnym ogniskowaniem na negatywie itp. to rzeczywista rozdzielczość nie będzie przekraczać 1500 ppi?
Tak to już jest z plaskaczami.
Dla małego obrazka uzyskasz plik o rzeczywistej rozdziałce coś koło 3 MPix.
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: zladygin »

Ja bezustannie polecam przefotografowywanie aparatem cyfrowym. Zapewne takowy posiadacz, sporządzenie odpowiedniego stanowiska, to żaden. Skanowanie zabiera dużo czasu, wymaga trochę wiedzy, jest nieuzasadnione w przypadku potrzeb amatorskich i może być zastąpione inną metodą digitalizacji. Korzystam z dość przestarzałego nikona d300 i bez problemu uzyskuję wydruki A3+ i większe.
Awatar użytkownika
bakulik
-#
Posty: 311
Rejestracja: 08 cze 2018, 13:14
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: bakulik »

apphex pisze: 08 mar 2019, 09:23ja mam Epsona V550
ds74 pisze: 08 mar 2019, 10:56A wiesz że to 6400 to jest rozdzielczość czujnika w skanerze? […] rzeczywista rozdzielczość nie będzie przekraczać 1500 ppi?
Dla tego akurat skanera nie ma testu, ale jest dla V600. Wyszło w nim, że RSSO… znaczy – rzeczywista rozdzielczość to 1560 ppi (przy skanowaniu jako 3200 lub 6400 ppi). https://www.filmscanner.info/en/EpsonPe ... Photo.html

Różnica pomiędzy płaszczakiem a skanerem dedykowanym do małego obrazka może być następująca:

Epson V350
Obrazek

Minolta DImage Scan Dual II
Obrazek

To fragmenty tego obrazka:
Obrazek
Pozdrawiam
Łukasz Bakuła
Awatar użytkownika
apphex
-#
Posty: 313
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:02
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: apphex »

V550 i V600 to to samo z tym, że ten drugi ma funckę OCR
Tomasz

INSTAGRAM

📷 135 - Konica Hexar RF
📷 120 6x6 - Hasselblad 500C/M
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

zladygin pisze: 08 mar 2019, 11:50 sporządzenie odpowiedniego stanowiska, to żaden.
Właśnie się do tego przymierzam - czy ktoś może ma takie stanowisko zrobione, albo ma jakieś dobre pomysły? Chodzi za mną układ, w którym jak najwięcej elementów zamontowane jest na stałe w odpowiednich miejscach i płaszczyznach (czyli źródło światła, uchwyt na negatyw, stojak na aparat.
Żeby to wszystko miało ręce i nogi to chyba nie jest aż taki "żaden problem". Skanery jednak odstraszają mnie ilością czasu, którą potrzebują na przemielenie filmu. Miałem kiedyś Nikona LS-30, ale: nie mam już komputera z SCSI i nie mam też czasu na to, by skanowanie 36 klatek zajmowało mi całe popołudnie ;-)
Mam za to w miarę ogarniętą puszkę cyfrową, pierścienie makro do niej i obiektywy powiększalnikowe.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wybór skanera do negatywów

Post autor: powalos »

pelovsky, najprościej nabyć zestaw do kopiowania slajdów. Były takie dawniej, produkowane przez tych "dobrych Niemców" czyli inaczej przez NRD. Są też inne firmy, które produkowały takie urządzenia. Oświetlaczem może być lampka błyskowa, stałe swiatło lub nawet to, które wpada przez okno. :-)
Np. cos takiego https://allegro.pl/oferta/duplikator-ne ... 7876619557
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór skanera do negatywów

Post autor: mrek »

pelovsky pisze: 08 mar 2019, 13:14 Właśnie się do tego przymierzam - czy ktoś może ma takie stanowisko zrobione, albo ma jakieś dobre pomysły?
Fotografuję kładąc cyfrę pod powiększalnikiem. Live view i odwracany ekran przydatne.
Obiektyw EF 24-70, który ma lekkie makro. Robię tym zestawem od 4x5 do 24x36 (w tym wypadku po dwie klatki).
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

powalos pisze: 08 mar 2019, 13:18 zestaw do kopiowania slajdów
dzięki! Szukam od dłuższego czasu sensownego zestawu z tego cyklu, tzn. mieszek makro + sanki z mieszkiem i mocowaniem do frontu obiektywu + uchwyt na film z matowym szkiełkiem. Niestety żeby coś sensownego wyrwać, to potrzeba tyle pieniędzy, że taniej kupić skaner Epsona ;-)
powalos pisze: 08 mar 2019, 13:18 Np. cos takiego https://allegro.pl/oferta/duplikator-ne ... 7876619557
od tego typu wynalazków trzymam się z daleka, bo z opinii z Internetu wynika, że jakość optyki usadzonej w czymś takim nie jest najwyższych lotów (tym bardziej, że mam już znośne obiektywy powiększalnikowe, które jako szkło do tego zastosowania powinny się nadawać).
mrek pisze: 08 mar 2019, 14:16 Fotografuję kładąc cyfrę pod powiększalnikiem.
do tego też się skłaniam, tyle że mam tylko głowicę z dyfuzorem i nie mam z kondensorem, a podobno światło z kondensora daje dużą różnicę w ostrości wynikowego zdjęcia.
Póki co czekam, aż przyjdą do mnie zamówione pierścienie makro i wtedy będę kombinował. Jeszcze raz dzięki za sugestie :)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wybór skanera do negatywów

Post autor: powalos »

No rzeczywiście tanie takie zestawy nie są
https://allegro.pl/oferta/pentax-auto-b ... 7888605046
Fan Pentax'a.
badacz
-#
Posty: 8
Rejestracja: 08 mar 2019, 07:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: badacz »

Zapytam wprost: V600/V700 to nie jest dobry wybór dla amatora?
Co do naświetlania papieru to oczywiście będę to czasem robił, ale tylko wybrane kadry w zaprzyjaźnionej ciemni.
pozdrawiam
Wojciech Opałkowski
P6, Nikon F100
https://opalkowski.blogspot.com/
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wybór skanera do negatywów

Post autor: powalos »

badacz, mam V600 i sobie chwalę. Robiłem wydruki z P645 i powiekszenia 30x45 cm wyszły - wg mnie - bardzo ładnie. Też obecnie tylko skanuję z powodu braku ciemni i miejsca na jej urządzenie.
Fan Pentax'a.
Bemko
-#
Posty: 63
Rejestracja: 04 maja 2018, 05:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: Bemko »

Również polecam skanowanie lustrzanką. Jest dużo szybsze niż skanerem, a efekty równie dobre lub nawet lepsze.

Tak wygląda mój zestaw:
Obrazek
Głowica Durst M305 Color + Nikon D7100 z obiektywem Tokina 100/2.8 Macro. Obiektyw wchodzi w dopasowaną tubę z kartonu. Wszystko jest połączone elementem wydrukowanym na drukarce 3D + ramka do negatywu również z drukarki 3D. Mogę podzielić się projektem, jeżeli będzie zainteresowanie.

Przykładowy skan w pełniej rozdzielczości: https://i.ibb.co/sQvNwYb/DSC-3545-LR.jpg
ODPOWIEDZ