dziwne rzeczy z Nikonem F4

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

Ostatnio kupiony obiektyw Sigma ART 24mm DG HSM podpiełem po Nikona F4 i rewelka -działa silnik ultradźwiękowy z autofokusa i dobrze,cicho jak myszka,że nie słychać jego pracy nawet przyłożywszy ucho.Dziwne bo mój nowy Tamron 90mm makro z F4 nie chodzi na autofokusie,trzeba przejść na tryb ręczny-być może inny śrubokręt nie kręci Tamrona-tamron nie ma silnika.
jacek
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: dejnekas »

A czy na innym F4 lub np. F90x ten Tamron dziala?
Ostatnio zmieniony 18 maja 2021, 21:58 przez dejnekas, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

No właśnie na F55 Tamron się kręci ,ale tam mam uszkodzony auto-fokus ,ale kręci -a w F4 w ogóle nawet nie podejmuje pracy ,-na d5000 chodzi z Tamronem wszystko ok.Myślę ,że problem jest w stykach ,na forum czytałem ,że kilka typów obiektywów nawet ostatnie analogi nie obsługują ze względu na różnice rozwiązań napędu i przesłony.Przecież seria cyfrowych obiektywów typu G w ogóle nie współpracuje z analogowymi lustrzankami a nawet starszymi cyfrakami gdyż nie posiadają pierścienia przesłony i automatyka przesłony jest martwa ,martwe są autofokusy i zmiana ogniskowej-seria G jest zabroniona dla Nikona f4 i jeszcze parę typów ale tych oznaczeń tyle ,że dostaje człowiek kociokwiku.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: rbit9n »

a jaki to konkretnie tamron? chodzi o to ichniejsze oznaczenie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: Mirosław »

Powiem na podobnym przykładzie.
Mój Nikon F100+Tokina 28-70+lampa błys.SB-80DX po uruchomieniu wszystko działa jak należy - i ten sam obiektyw i ta sama lampa po założeniu do cyfry D70s-,,coś nie działa,, - jak zmieniam ogniskową na obiektywie to w lampie palnik się nie przesuwa jak to ma miejsce z Nikonem F100 - po prostu sygnał z obiektywu nie przechodzi przez korpus do lampy - czego mam świadomość (nie czytają się na wzajem elementy elektroniczne w sprzęcie,tak to nazwijmy).
U Ciebie może być prawdopodobnie podobne zjawisko. :shock:
Uzależniony od fotociemni .
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: rbit9n »

kolega co się zna na tym lepiej, napisał mi, że to jest związane z oprogramowaniem i napisał, że w którychś lustrzankach cyfrowych nikona, po aktualizacji firmware aparaty przestały "widzieć" nieoryginalne akumulatory, więc z obiektywami jest to samo. w zależności od modelu, jeden aparat rozpoznaje obiektyw, a inny nie, stąd pytanie o model tamrona.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

Ten Tamron to 90mm AF 1/2,8 Macro 1:1 SP Di
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: rbit9n »

czekaj, czekaj, kolega opisał pokrótce, jak to ma się z nikoniami i że to wcale nie jest dla niego żadne nihil novi.

https://forum.psioniczni.pl/viewtopic.p ... 821#p52822
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

Wielkie dzięki za podanie forum i rozwiązanie problemu.Ten Tamron to mój ulubiony obiektyw ,najwięcej robię w makro ,ma piękny bokeh,a z Nikonem F4 działa pomiar i ustawianie przesłony tylko AF nie działą,zdziwiony tylko jestem że w najnowszej Sigmie działa silnik ultradźwiękowy z samego obiektywu a przecież gdy produkowano F4 obiektywów z silnikiem nie było-co prawda AF w obiektywie 24mm to jakieś nieporozumienie-głębia ostrości od 1metra do nieskończoności.Teraz powiem że Tamron 90mm świetnie kręci z F60-TO DZIWI??a w takiej ogniskowej się przydaje.
jacek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: rbit9n »

kurcza, Jacku, kolega z tego drugiego forum pisze, że raczej nie ma opcji, żeby kręcił F60, podczas gdy F4 nie kręci. prosi też, żebyś w miarę możliwości opisał dokładnie co kręci i czym, bo jeśli obiektyw ma wbudowany silnik, to aparat to powinien wiedzieć i wtedy nie kręci śrubokrętem, tylko uruchamia silnik obiektywu. ogólnie nie ogarniam tematu i uważam, że najlepiej używać aparatu i obiektywu z jak najmniejszą ilością elektroniki. i powiem, że to się sprawdza.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
puch24
-#
Posty: 1
Rejestracja: 22 lis 2018, 21:11

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: puch24 »

Cześć, to ja z "tamtego" forum, co to podobno się trochę znam.
Napisz proszę przede wszystkim, jaki to model Tamrona - nie parametry i nazwa, tylko symbol modelu, np. 172, 272N, 272N II, 272E, F004, F017, itp. Powinien być na obiektywie w okolicy bagnetu, np. gdzieś z boku.
Czy obiektyw ma pierścień przysłony?
Czy jest to wersja ze stabilizacją VC i wbudowanym silnikiem USD?
Rzecz w tym, że Tamronów makro 2,8/90 do Nikona było już chyba z 5 a może i 6 modeli.
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: Mirosław »

flonidan pisze: 18 lis 2018, 19:37 Ostatnio kupiony obiektyw Sigma ART 24mm DG HSM podpiełem po Nikona F4 i rewelka
Chciałem się bliżej przyjrzeć obiektywom SIGMA ART czy są warte zachodu i jakie wychodżą negatywy z pod tego obiektywu (co wychodzi na syfrze to mnie nie interesuje) A mógł byś zrobić choćby skan takiego negatywu? Jak piszesz że REWELKA :shock: to pod jakim względem. dziękuje
Uzależniony od fotociemni .
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

Jutro poszukam to wyślę skany zdjęć i negatywów.Chodzi mi o to ,że Sigma zaczeła robić rewelacyjne obiektywy ,które zagroziły górnej półce Nikona i Canona.Niestety Nikon góruje mniejszą wagą bo zauważ ,że moja Sigma ma 800gram co w połączeniu z aparatem daje nie lada granatnik .Lubię gdy obiektyw jest ostry jak brzytwa -i tu zaskoczenia -ta Sigma jest aż za ostra(a może wziołem zbyt kontrasowy film)Rozdzielczość rewelacyjna-bardzo przyjemne szklo warte swej ceny.
jacek
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: zaphod »

flonidan pisze: 19 lis 2018, 08:51 Przecież seria cyfrowych obiektywów typu G w ogóle nie współpracuje z analogowymi lustrzankami
Używam obiektywów G z F100 i wszystko działa.
F100 + C33 + 45D + AF10 Super
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

dziwne rzeczy z Nikonem F4

Post autor: flonidan »

No to już nic nie rozumiem .Nie sprawdzałem tylko to czytałem w artykule o kombatybilności obiektywów nikona z analogami.Dzięki za informację .
jacek
ODPOWIEDZ