Odbielacz w C-41

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Odbielacz w C-41

Post autor: Mirosław »

Witam
Czym zastąpić w odbielaczu dla procesu C-41 sól sodowożelazową kwasu wersenowego (EDTA)ale żeby nie zmieniać przepisu-bo jest możliwy przepis na żelazicyjanku potasowym ale wtedy zmienia się mocno skład chemiczny takiego odbielacza,którego nie stosowałem na razie i musiał bym specjalnie zrobić próby,a jeśli
już czy daje taki sam efekt jak na EDTA ?
Uzależniony od fotociemni .
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

EDTA, czyli kwas etylenodiaminoczterooctowy (wersenowy) a raczej jego sól, działa jako utrwalacz, bo kąpiel w zestawie jest 2 w 1 żelazicyjanek potasu w obecności bromku potasu, zamienia srebro powstałe na filmie na bromek srebra a EDTA helatuje jon srebra Ag+. powoduje to że obraz barwnikowy zostaje a obraz srebrowy został usunięty. Tak da się "nie używać EDTA, ale musisz w tedy kąpiel 2w 1 czyli BX przeprowadzić osobno, najpierw odbielasz a potem utrwalasz w tiosiarczanie, tylko ! musisz zrobić roztwór tiosiarczanu obojętny, nie zakwaszony gdyż utrwalacz kawaśny spowoduje wyblaknięcie barw

[ Dodano: Czw 13 Lut, 2014 ]
mam przepis:
wybielacz,
-azotan potasu 25,0g
-żelazicyjanek potasu 20,0g
-bromek potasu 8,0g
-kwas borowy 5,0g
-boraks 1,0g
-woda do obiętości 1l
utrwalacz
tiosiarczan sodu kryst. 200g
pirosiarczan sodu 2g

wybielenie 2,30 min 35*C-41*C
utrwalanie 6 min 35*C- 41*C
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

:

Post autor: Mirosław »

Dzięki za przepisy-też je mam,narazie używam EDTA ale powoli mi się kończy a nowego żródła nie namieżyłem.
Prowadze taki proces C-41 że przygotowuje oddzielne kąpiele odbielacza i utrwalacza-a pomiędzy nimi jeszcze płukanie,a odnośnie utrwalacza to używałem tiosiarczanu amonu ale już mi się skończył-nie próbowałem tiosiarczanu sodowego bo mam w tej chwili bezwodny nie krystaliczny.w przypadku B&W taka zamiana to nie problem a jak w C-41 nie wiem nie próbowałem jeszcze.
Uzależniony od fotociemni .
Borys94
-#
Posty: 223
Rejestracja: 21 lut 2012, 17:55
Lokalizacja: Kędzierzyn- koźle

Post autor: Borys94 »

poszukaj na chempur albo innych sklepach z odczynnikami, EDTA jest to dość powrzechny odczynnik w analizie chemicznej, stosuje się go do miareczkowania kompleksometrycznego

[ Dodano: Sob 15 Lut, 2014 ]
ja mam teraz do ciebie pytanie, bo z tego co widzę sam składasz chemię do koloru, i z mojej strony takie pytanie gdzie kupujesz substancję która wywołuję barwę ?
Ostatnio zmieniony 17 lut 2014, 11:04 przez Borys94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
outi
-#
Posty: 90
Rejestracja: 13 mar 2013, 10:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Odbielacz w C-41

Post autor: outi »

Mirosław pisze: 14 lut 2014, 19:36 Dzięki za przepisy-też je mam,narazie używam EDTA ale powoli mi się kończy a nowego żródła nie namieżyłem.
Prowadze taki proces C-41 że przygotowuje oddzielne kąpiele odbielacza i utrwalacza-a pomiędzy nimi jeszcze płukanie,a odnośnie utrwalacza to używałem tiosiarczanu amonu ale już mi się skończył-nie próbowałem tiosiarczanu sodowego bo mam w tej chwili bezwodny nie krystaliczny.w przypadku B&W taka zamiana to nie problem a jak w C-41 nie wiem nie próbowałem jeszcze.
Może stary temat, ale dodam od siebie, że dobrym źródłem NaFeEDTA jest np regenerator odbielacza do RA4 z kodaka. 1.2 litra za ~50zł i tam jest ~50% roztwór.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odbielacz w C-41

Post autor: J.A. »

A ja dodam od siebie, że to jest WYbielacz a nie ODbielacz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ